BIZIT 11 - prvi dan

Sinergija 23 završena Biznis danom: Ai i cloud – najdragoceniji saveznici konkurentnog poslovanja

Sinergija 23, konferencija i regionalni brend koji je sinonim za tehnološke trendove i inovacije i njihovu primenu u savremenom poslovanju, završena je Biznis danom koji je okupio donosioce odluka iz svih oblasti industrije, sagovornike iz državnih institucija i najuspešnijih kompanija u Srbiji i jugoistočnoj Evropi.

PCPress.rs Image

Svečanom otvaranju Biznis dana prisustvovali su NJ.E. Kristofer R. Hil, ambasador SAD u Srbiji, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović i prof. dr Mihailo Jovanović, ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije, Kristina Tikhonova, generalni menadžer Microsofta za Jugoistočnu Evropu, kao i generalni menadžer kompanije Crayon Srbija Miroslav Aničić.

Uz poruku da jedino digitalno poslovanje garantuje dugoročan rast i razvoj kompanija i organizacija, kao i jačanje globalne i lokalnih ekonomija, učesnici su saglasni da su cloud i veštačka inteligencija (Ai) tehnologije koje redefinišu način rada i savremenim poslovnim liderima nude alate neophodne za konkurentnost.  

PCPress.rs Image

IKT sektor u Srbiji je jedna od glavnih poluga razvoja i prosperiteta

„U prvih 9 meseci ove godine izvoz IKT usluga je dostigao 2.5 milijardi evra, što je čak 32 posto više nego u istom periodu prošle godine. Optimisti smo da će nam ovakvim tempom svaka naredna godina biti rekordna, tako da u 2023. očekujemo izvoz od 3.8 milijardi evra“, rekao je ministar informisanja i telekomunikacijaprof. dr Mihailo Jovanović idodao da je Srbija pouzdana i poželjna zemlja za istraživačke razvojne centre najvećih i najnaprednijih svetskih IT kompanija.

Na konferenciji je potpisan i Memorandum o razumevanju između Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i kompanije Microsoft.

PCPress.rs Image

Veliko mi je zadovoljstvo da sam danas ispred Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija sa kompanijom Microsoft potpisala Memorandum o razumevanju koji otvara nova vrata za naše istraživače, startup-ove, za naše studente, da imaju pristup određenim platformama koje Microsoft razvija. Iako je konferencija Sinergija, koja se ove godine održava 23. put, posvećena poslovnom svetu, digitalizaciji i korišćenju alata za uspešnije poslovanje, sada će sva inovativna rešenja Microsoft-a moći da koriste i naši istraživači i naši studenti. Kompanija Microsoft u Srbiji ima ogroman istraživačko-razvojni centar, za koji kažu da je jedan od najinovativnijih i najboljih na svetskom nivou, a našim inženjerima omogućava da ostanu Srbiji i da zaista rade na sjajnom mestu, podjednako, kao bilo gde u svetu“, poručila je dr Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Pročitajte i:  Microsoft planira da optimizuje Edge browser 

Srbija postaje regionalni hab za IT i inovacije

Tokom otvaranja Biznis dana, Milan Gospić, direktor Microsofta u Srbiji istakao je da je u godini kada se obeležava 20 godina Microsofta i 18 godina Razvojnog centra ove kompanije u Srbiji, ponosan što je upravo Microsoft nosilac digitalnih inovacija koje vode napretku, a koji je jedino moguć kroz partnerstva privatnog i javnog sektora. „Microsoft je uložio mnogo u razvoj mladih talenata, i danas možemo da kažemo da Srbija postaje regionalni hab za IT i inovacije“, istakao je on.

PCPress.rs Image

U key note izlaganju o brzini inovacija generalna menadžerka Microsofta za jugoistočnu Evropu Kristina Tikhonova rekla je da Ai gura napred različite industrije i da će ova tehnologija biti najveći pokretač rasta globalnog BDP-a u narednim godinama. „Ovo je ogromna šansa za privredu. Do 2030, za svega nekoliko godina, kao rezultat korišćenja Ai očekuje se stvaranje 15,7 triliona dolara dodatnog BDP-a“, rekla je Tikhonova.

Prošle godine u ovo vreme smo mogli da kažemo Azure made in Serbia, sad smo ponosni što to isto možemo da kažemo i za Copilot. Gotovo 700 inženjera i inženjerki rade kod nas u MDCS-u, a neki od njih rade na najinovativnijim proizvodima koje naša kompanija donosi na globalnom nivou. Važna infomacija za nas i ceo ekosistem je da proširujemo tim za još 60 softver inženjera, tako da se ova godina završava sa najlepšim vestima”, istakao je Dražen Šumić, direktor Microsoft razvojnog centra u Srbiji.

PCPress.rs Image

Biznis dan bio je i prilika za razgovore sa čelnicima velikih kompanija koje su na putu stalne transformacije (Hemofarm, NLB Komercijalna banka, OTP Banka, Raiffeisen banka, Triglav osiguranje), i predstavljanje njihovih uspešnih primera unapređenja poslovnih procesa, podizanja sigurnosti i produktivnosti, ponude i nivoa usluge, a sve to uz istovremenu optimizaciju utroška vremena i sredstava.

Pročitajte i:  Microsoft ulaže 1,3 milijarde dolara u Meksiko za računarstvo u oblaku i AI tehnologiju

Tokom panel sesije „Ai iz različitih uglova“ predstavnici kompanija Nephos, CRAYON, Schneider Electric, Fondacije Petlja i Instituta za filozofiju i društvenu teoriju i Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije, ukrstili su stavove o veštačkoj inteligenciji kroz odgovore na pitanja poput – Da li se Ai u svim industrijama koristi za automatizaciju procesa, optimizaciju troškova i upravljanje IT sistemima? Koje su specifičnosti primene Ai tehnologije u određenim industrijama i na koji način ih one usvajaju?

PCPress.rs Image

U okviru sesije „Inspirativna Ai era“ ekskluzivno je predstavljen Microsoft COPILOT, iz nove generacije Microsoft Ai proizvoda, koji će promeniti način na koji radimo i komuniciramo sa kompjuterima, a delom je razvijen u MCDS u Beogradu.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,