Wi-Fi napajanje: Od bežične veze do struje
Možete li zamisliti da se pametni mobilni telefoni, laptopi, tableti, pametna odeća i drugi elektronski uređaji savremenih tehnologija napajaju bez baterija? Dobra je vest da je napravljen značajan korak u tom smeru – prikazan je prvi potpuno fleksibilan uređaj koji obećava da će nas u potpunosti osloboditi punjača. Zanimljivo je da će najznačajniju ulogu u tome odigrati sveprisutni Wi‑Fi.
Bežično punjenje već je uobičajeno u mobilnim telefonima i drugim uređajima. Ipak, ono se još uvek obavlja na ograničenom prostoru, a domet je kratak. Pravo bežično punjenje, koje bi nam omogućilo potpunu slobodu kretanja, mogle bi omogućiti Wi‑Fi mreže dostupne gotovo svuda i mali uređaj (antena) koji bi Wi‑Fi signal konvertovao u jednosmernu struju za napajanje elektronskih uređaja. Upravo na toj ideji radio je istraživački tim predvođen naučnicima s poznatog Masačusetskog tehnološkog univerziteta (MIT). Rezultati istraživanja objavljeni su januara ove godine u – ni manje ni više – časopisu Nature.
Istraživanje je urađeno u okviru MIT‑ove međunarodne naučne i tehnološke inicijative MISTI (MIT International Science and Technology Initiatives). U istraživanju i objavljenom radu učestvovalo je 15 koautora. Među istraživačima su i naučnici dva univerziteta iz Madrida (Technical University of Madrid, Charles III University), Vojno‑istraživačke laboratorije (Army Research Laboratory) i jednog kalifornijskog univerziteta (University of Souther California). Istraživanje su delimično podržale još neke američke institucije – Institute for Soldier Nanotechnologies, National Science Foundation’s Center for Integrated Quantum Materials i Air Force Office for Scientific Research.
2D molibden‑disulfid
Nova mogućnost zasniva se na tzv. ispravljačkoj anteni ili rekteni (rectifying antenna), koja elektromagnetnu energiju Wi‑Fi signala pretvara u jednosmernu struju. Wi‑Fi signal ona prima kao naizmenični a zatim ga, poput ispravljača, pretvara u jednosmerni. Po prvi put su se rektene pojavile pre više od 40 godina. Korišćene su za konvertovanje energije na talasnim dužinama van vidljivog spektra, u infracrvenom opsegu, a kasnije i za napajanje NFC uređaja. S tim rešenjima za vidljive talasne dužine nije postignut odgovarajući kvalitet.
Iako je ideja o konverziji Wi‑Fi signala u jednosmerni prisutna već duže u naučnim krugovima, u prethodnim rešenjima ispravljači su se zanivali na silicijumovom ili galijumovom arsenidu, a to su kruti (nefleksibilni) i skupi materijali. Zbog toga je pomenuti istraživački tim krenuo s razvojem rektena dovojno fleksibilnih da se mogu lako povećavati do velikih dimenzija. Istovremeno, cilj im je bio da ispravljačke antene ne budu skupe. Istraživanje ih je dovelo do molibden‑disulfida (MoS‑2‑).
Molibden‑disulfid je jedan od najtanjih poluprovodnika na svetu: debeo je svega tri atoma, pa se može smatrati dvodimenzionalnim. To ga čini izuzetno fleksibilnim i istovremeno efikasnim
Molibden‑disulfid je jedan od najtanjih poluprovodnika na svetu – debljine tri atoma, pa se može smatrati dvodimenzionalnim. To ga čini izuzetno fleksibilnim i istovremeno vrlo efikasnim i brzim. Izlaganje tog materijala specifičnim hemikalijama omogućava fazni prelaz između poluprovodnika i metalnog materijala. Time se stvara dovoljno brz uređaj koji može da registruje i prima većinu signala koje koristi savremena elektronika (Wi‑Fi, Bluetooth, mobilne LTE mreže i druge). Istovremeno, on je i jeftin, pa se može postavljati na velikim površinama na javnim mestima.
U prethodnim rešenjima problem je bilo i pokrivanje visokih frekvencija. Rektena s molibden‑disulfidom omogućava konverziju signala frekvencije do 10 GHz, što znači poboljšanje brzine u odnosu na sadašnje fleksibilne rektene za jedan red veličine. Zapravo, fleksibilni ispravljač zasnovan na molibden‑disulfidu radi do X‑band opsega (8 do 12 GHz) i pokriva većinu nelicenciranih industrijskih, naučnih i medicinskih band‑ova, uključujući i Wi‑Fi kanale. Pritom proizvodi oko 40 mikrovati snage, što je sasvim dovoljno da se pokrenu silicijumski čipovi mobilnih uređaja.
Ispravljačka antena – rektena
Pretvaranje Wi‑Fi signala u jednosmernu struju ostvareno je integracijom ultrabrzog MoS‑2‑ ispravljača sa fleksibilnom Wi‑Fi band antenom. Bazirana je na heterosistemu poluprovodnika i metala. Pod dejstvom nekih hemijskih procesa, atomi materijala se preuređuju i formiraju strukturu koja ima prekidačku funkciju. Dobijena struktura poznata je kao Šotkijeva dioda, koja predstavlja spoj poluprovodnika s metalom.
Šotkijeva dioda ima veoma kratko vreme uključivanja i isključivanja, kao i znatno niži prag provođenja od silicijumskih dioda. Izrađuje se tako što se direktno na poluprovodnik N vrste nanosi metal. Elektroni poluprovodnika prelaze u metal zbog difuzije, dok obrnut prelaz elektrona nije moguć (energija elektrona u metalu je manja). Na taj način formira se ispravljački spoj između poluprovodnika i metala. Šotkijeva dioda koristi se u veoma brzim prekidačkim kolima, a s velikom količinom primesa može se koristiti i u oblasti mikrotalasa (10 GHz).
Ovako formirana Šotkijeva dioda (sa MoS‑2‑) minimizira parazitnu kapacitivnost. Parazitna kapacitivnost je nezaobilazna pojava u elektronici, gde određeni materijali imaju neko malo naelektrisanje koje usporava rad elektronskih kola. Smanjena kapacitivnost znači povećanje brzine ispravljača i veću radnu frekvenciju. Ona je za red veličine manja od današnjih najsavremenijih fleksibilnih ispravljača, tako da je konverzija signala mnogo brža i omogućava da se primaju i konvertuju u jednosmerni signal bežični signali učestanosti do 10 GHz.
Rektena koju je napravio istraživački tim sa MIT‑a je fleksibilna, tako da se može postavljati na bilo kakvu površinu, veliku poput tapeta na zidu ili tako malu da se može smestiti u uređaj poput mobilnog telefona
S molibden‑disulfidom, za početak, ostvarena je efikasnost oko 30 odsto. Dobijena je energija 40 µW, od ukupne snage Wi‑Fi signala koja tipično iznosi 150 µW. To je dovoljno za napajanje malih nosivih uređaja, pa je eliminisana potreba za baterijom. Istraživački tim svakako se neće zaustaviti na tome, već će dalje raditi na izradi složenijih i funkcionalnijih sistema, kao i na poboljšanju efikasnosti.
Distribuirana elektronika
Očigledno je da će nam, osim Interneta, Wi‑Fi ponuditi još jednu pogodnost – da svoje mobilne telefone i druge uređaje napajamo direktno iz te mreže. Slobodu kretanja i korišćenja mobilnih uređaja omogućiće rektena, koju je napravio istraživački tim sa MIT‑a i iz Španije. Ona je fleksibilna, tako da se može postavljati na bilo kakvu površinu, veliku poput tapeta na zidu ili tako malu da se može smestiti u uređaj poput mobilnog telefona. Osim mobilnih uređaja, na taj način će se ostvariti napajanje fleksibilne i nosive elektronike, kao i senzora za Internet stvari (IoT).
Vrlo je značajna i potencijalna primena Wi‑Fi konverzije u medicini. Tehnoogija bi se mogla implementirati u medicinske implatante ili u senzore koji se mogu u obliku pilule progutati radi prikupljanja informacija o zdravstvenom stanju pacijenta i dijagnostike. U tim slučajevima ne mogu se koristiti klasične baterije za napajanje zbog mogućeg propuštanja litijuma, što bi bilo opasno po život pacijenta.
Posebno je atraktivno korišćenje Wi‑Fi‑a za napajanja buduće distribuirane elektronike. Mehanička i elektronska svojstva dvodimenzionalnih materijala, njihova debljina reda atoma i sposobnost sinteze velikih razmera mogla bi omogućiti razvoj tzv. pametne kože, koja bi obične objekte mogla transformisati u inteligentnu distribuiranu mrežu senzora. Članovi istraživačkog tima kažu da bi mogli da naprave sisteme koji se mogu obmotati oko mosta ili prekriti auto‑put, zidove kancelarija ili praktično sve oko nas. Biće to sasvim nov način napajanja elektronskih sistema budućnosti, u kome se inteligencija prenosi na sve objekte oko nas.
Autor: Nadežda Veljković