BIZIT plus

7 jednostavnih načina da ubrzate Windows 11 besplatno

Nema ničeg toliko frustrirajućeg kao rad na sporoj mašini. A kada ste pod pritiskom roka, vaš već spor računar na neki način čini se zna, i počinje da radi još sporije.

PCPress.rs Image

Pre nego što potrošite novac na novi računar, isprobajte ove besplatne trikove

Iako se delovi računara prirodno usporavaju s godinama, relativno nov računar kupljen u poslednjih pet godina ne bi trebalo da ima problema s brzim obavljanjem svakodnevnih zadataka. Bez obzira da li pokušavate da izvučete još nekoliko godina iz starijeg laptopa ili rešavate problem sa novijim laptopom koji loše radi, pogledajte ovih sedam jednostavnih načina za ubrzavanje Windowsa 11 besplatno.

PROVERITE DA LI JE WINDOWS 11 POTPUNO AŽURIRAN

Windows ažuriranja često sadrže poboljšanja u performansama i bezbednosti ili ispravke grešaka koje mogu ubrzati vaš sistem. Budući da su ažuriranja važna bez obzira na sve, ovo je dobro mesto za početak rešavanja problema sa sporim Windows 11 računarom.

  • Otvorite aplikaciju Settings na vašem računaru.
  • Na dnu leve strane menija, kliknite na Windows Update.
  • Proverite vrh ekrana da li postoje neka neizvršena ažuriranja. Ako ne vidite ništa, možete kliknuti na plavo dugme Check for updates da biste videli da li ste nešto propustili nedavno.

Ako postoje ažuriranja koja još uvek treba da se obave, pored njih će biti plav tekst koji kaže Download and install now. Ako ste preuzeli i instalirali ažuriranje, ali još niste restartovali računar, videćete obaveštenje Pending restart pored ažuriranja.

DEINSTALIRAJTE STARE APLIKACIJE KOJE VIŠE NE KORISTITE

Neke Windows 11 aplikacije i programi mogu biti prilično veliki, a premalo prostora za skladištenje može usporiti performanse vašeg sistema, pa je vredno pregledati instalirane aplikacije i videti da li postoji nešto što biste mogli deinstalirati.

  • Iz aplikacije Settings, izaberite Apps u levom meniju.
  • Odaberite Installed apps s vrha stranice.
  • Koristite meni Sort by u gornjem desnom uglu da biste filtrirali aplikacije po imenu, veličini ili datumu instaliranja.
  • Kada pronađete aplikaciju koju želite deinstalirati, kliknite na tri horizontalne tačke desno od aplikacije koju pregledate. Izaberite opciju Uninstall iz menija.
Pročitajte i:  Microsoft dodaje SSE4.2 na listu kompatibilnosti u Windowsu 11

ISKLJUČITE VIZUELNE EFEKTE U WINDOWS 11

Windows 11 je živopisni, animirani operativni sistem, ali ovi vizuelni efekti mogu uticati na performanse vašeg računara. Isključivanje transparentnosti i animacija neće povećati brzinu koliko i obavljanje neophodnih ažuriranja ili oslobađanje prostora za skladištenje, ali vredi uraditi to zajedno s drugim savetima za poboljšanje performansi.

  • Iz aplikacije Settings na vašem računaru, kliknite na Accessibility u levom meniju.
  • Kliknite na Visual effects u srednjem meniju.
  • Isključite prekidač pored opcija Transparency effects i Animation effects.

OBAVESTITE WINDOWS 11 DA PRIORITIZUJE PERFORMANCE

Ovo možda deluje kao očigledan savet, ali mnogi ne znaju da je moguće reći Windowsu 11 šta da prioritetizuje između performansi i efikasnosti. Po podrazumevanim podešavanjima, Windows 11 je postavljen na Balanced Power Mode, ali možete ga prebaciti na Best Performance da biste ubrzali sistem. Samo imajte na umu da ćete u ovom režimu menjati vreme trajanja baterije za performanse.

  • Iz aplikacije Settings na vašem računaru, kliknite na System u levom meniju.
  • Zatim kliknite na Power & battery u srednjem meniju.
  • Pod naslovom Power, kliknite na padajući meni desno od opcije Power mode.
  • Odaberite Best Performance iz dostupnih opcija.

OPTIMIZUJTE VAŠ INTERNET BROWSER

Internet browser koji koristite, i njegova podešavanja, mogu napraviti veliku razliku u vašem ukupnom iskustvu s Windowsom 11. Budući da većina ljudi koristi Chrome, to je primer browsera koji ćemo koristiti ovde.

Pročitajte i:  AtlasOS, alternativni OS za Windows, tvrdi da je upravo ono što vam treba za brz rad bez telemetrije

U podešavanjima Chrome browsera, možete optimizovati performanse uključivanjem funkcije Memory Saver, redovnim ažuriranjem browsera i brisanjem nepotrebnih ekstenzija koje troše resurse.

  • Kliknite na vertikalne tri tačke u gornjem desnom uglu vašeg browsera, ispod dugmeta Close (X).
  • Prema dnu iskačućeg menija, pronađite i izaberite opciju Settings.
  • Kliknite na Performance u levom meniju.
  • Uključite Memory Saver da biste oslobodili memoriju iz tabova koje ne koristite.

Pored pomoći vašem browseru da radi brže, uključivanje Memory Saver oslobađa RAM za druge aplikacije i programe koje možda imate otvorene na računaru. Dok ste u podešavanjima Chromea, možete takođe osigurati da je browser ažuriran i izbrisati nepotrebne ekstenzije.

  • Iz Settings Chromea, pomaknite se do dna levog menija i izaberite About Chrome.
  • Proverite ažuriranja na ovom ekranu i kliknite na Relaunch ako je Chrome već preuzeo ažuriranje i treba da se ponovo pokrene da bi ga završio.
  • Neposredno iznad opcije About Chrome, kliknite na Extensions.
  • Prođite kroz instalirane ekstenzije i kliknite na Remove ispod svake koju više ne koristite.

ISKLJUČITE NEPOTREBNE STARTUP PROGRAME

Kada preuzmete novu aplikaciju ili program, često možete propustiti saglasnost da dozvolite aplikaciji da se otvori pri pokretanju. Za igračku zajednicu, Discord i Steam su dve od najpoznatijih aplikacija koje se otvaraju pri pokretanju i tiho rade u pozadini kako biste ne propustili obaveštenja.

Ako imate više aplikacija koje se otvaraju pri pokretanju, to može ozbiljno usporiti sposobnosti performansi vašeg računara. Srećom, pronalaženje ovih aplikacija koje se otvaraju pri pokretanju i onemogućavanje njihovog automatskog pokretanja je jednostavno.

  • Iz aplikacije Settings, kliknite na Apps u levom meniju.
  • Izaberite Startup, poslednju opciju u srednjem meniju.
  • Na vrhu ovog ekrana, kliknite na padajući meni pored Sort by i izaberite Startup impact da biste pronašli najzahtevnije aplikacije koje se otvaraju pri pokretanju.
  • Isključite sve aplikacije koje ne moraju da se otvaraju pri pokretanju.
Pročitajte i:  Microsoft radi na sopstvenom DLSS-u  

OSLOBODITE PROSTOR ZA SKLADIŠTENJE BRISANJEM ILI ARHIVIRANJEM FAJLOVA

Baš kao što brisanje nepotrebnih aplikacija i programa može pomoći Windowsu 11 da radi brže, tako i brisanje fajlova koji vam nisu potrebne može pomoći.

  • Otvorite File Explorer klikom na ikonu fascikle na dnu ekrana, ili korišćenjem ovog prečice na tastaturi: Windows taster + E. Možete započeti ovaj proces odakle god u File Explorer-u, ali ako ne možete da odlučite odakle da počnete, Dokuments su uvek pametan prvi izbor.
  • Kliknite na opciju Dokuments s leve strane.
  • Proverite da li pregledate stavke u prikazu Details. Kliknite na View prema vrhu ekrana da biste otvorili padajući meni i izabrali Details.
  • Kliknite na zaglavlje Size dva puta da biste sortirali stavke po veličini, počevši od najveće.
  • Nastavite ovaj proces sa folderima Downloads, Pictures, Music, Videos i svakim drugim mestom na kojem čuvate fajlove na svom računaru.

Ako na vašem računaru nema ničega što želite trajno da izbrišete, razmislite o arhiviranju tih fajlova na drugom mestu i brisanju lokalnih kopija sa računara umesto toga.

Ovi besplatni trikovi trebalo bi da pomognu ubrzanju Windowsa 11 i pomoći vašem računaru da radi najbolje što može. Kao poslednje rešenje, možete pokušati da resetujete Windows 11 da biste poboljšali brzinu. Ponekad je ovo fabričko resetovanje upravo ono što vašem računaru treba da počne da se ponaša kao da je potpuno nov.

Izvor: Laptopmag

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *