Fabrika Znanja otvara nove puteve do uspešne karijere
Otvorena peta „Fabrika Znanja“, najveća regionalna manifestacija posvećena ulozi novih tehnologija u procesu obrazovanja
U Višegradu je danas svečano otvoren jedan od naijinteresantnijih edukativnih događaja u regionu, tradicionalna dvodnevna smotra novih tehnologija „Fabrika Znanja“. Događaj je organizovan pod pokroviteljstvom Vlade Republike Srpske, dok su kao i prethodnih godina podršku pružili svetski proizvođači hardvera i softvera. Okupljanje je zvanično otvoreno u 12 časova, a prisutnima su se obratili Ministar prosvete i kulture doc. dr. Goran Mutabdžija i Ministar nauke i tehnologije, prof.dr. Jasmin Komić, kao i predstavnici kompanije ComTrade, od koje je i potekla ova društveno-korisna inicijativa.
U toku dvodnevnog programa manifestacije, kroz kapije Fabrike Znanja proći će oko 2.000 učenika osnovnih i srednjih škola iz Višegrada, Foče, Ruda, Rogatice, Čajniča, koji će u Višegrad stići organizovano sa svojim nastavnicima. Njih očekuje bogat izbor predavanja, demonstracija i pratećih sadržaja, odabranih u skladu sa njihovim uzrastom, ali i sa aktuelnim potrebama tržišta visokotehnoloških poslova. Učenici će takođe imati priliku da pokažu svoje sposobnosti u kvizovima znanja, dok su za sve goste Fabrike Znanja pripremljeni pokloni.
Ministar prosvete i kulture u Vladi Republike Srpske doc. dr. Goran Mutabdžija koji je i zvanično otvorio ovogodišnju Fabriku znanja, je istakao: „ Mi u našem Ministarstvu prosvjete i kulture radimo da bismo vam obezbedili dobre uslove za rad, da obezbedimo da imate računare. Kroz program „Dositej“ obezbedili smo 11 hiljada računara, nadamo se da ćemo naredne godine obezbediti još 10 hiljada računara. Ovaj program koji radi Ministarsvo prosvjete i kulture sa kompanijom ComTrade je proglašen u okviru kompanije Intel za jedan regionalnu uspjeh na polju informatizacije u oblasti obrazovanja. Nastavljamo sa projektom a prvi pravi rezultati koji očekujemo su upravo i ovakve radionice znanja, a ovo je dobra prilika da nastavite, da usavršavate svoja praktična znanja. Ovom prilikom Fabriku znanja proglašavam otvorenom.“
U proteklih pet godina, projekat Fabrika Znanja je učinio mnogo promovišući informacione tehnologije i njihov značaj za modernizaciju obrazovanja. Da bi region u budućnosti imao dovoljan broj specijalizovanih tehnoloških stručnjaka, neophodno je razmišljati na vreme i ulagati u razvoj bitnih znanja i veština od najranijeg uzrasta. Fabrika Znanja predstavlja primer zajedničkog delovanja privatnog i javnog sektora, gde se zajedničkim naporima postižu opipljivi rezultati koji služe interesima celog društva.
Ministar nauke i tehnologije u Vladi Republike Srpske, prof.dr. Jasmin Komić na otvaranju Fabrike znanja je naglasio: „Mi u Vladi Republike Srpske vodimo računa o razvoju nauke i tehnologije, istraživanjima i o svim aspektima koji mogu da pomognu da ovo društvo pretvorimo u društvo znanja, da ga zasnujemo na inovativnosti, idejama, jer među vama mladimo očekujemo one nove koji će poneti taj naučno tehnološki razvoj i aktivno učestvovati u njemu. Verujemo da su naša očekivanja opravdana, jer su među vama potencijali koje treba da iskoristimo. Zbog toga smo u Ministarstvu nauke i tehnologuje razvili niz programskih aktivnosti, posebno posvećene mladima, obezbedili smo stipendije za talentovane studente, ali i sve one za koje verujemo da ulaganjem u nauku i znanje, u te mlade ljude ustvari ulažemo u budućnost zemlje.“
Osnovni cilj Fabrike Znanja je da približi nova saznanja iz oblasti informacionih tehnologija velikom broju učenika i studenata i na taj način pošalje jasnu poruku da je znanje najvredniji resurs, od koga se može dobro živeti. Uvođenjem tehnologije u proces nastave na što ranijem nivou nove generacije se osposobljavaju za konkurentno učestvovanje u tržišnoj utakmici, dok se lokalnim ekonomijama pruža mogućnost da prevaziđu izazove sa kojima se trenutno suočavaju. U tom smislu, ovogodišnja Fabrika Znanja će obratiti neke od tema koje su trenutno u fokusu svetske javnosti, kao što su IT pismenost, IT profesije, robotika.
Menadžer za odnose sa javnošću kompanije ComTrade Tatjana Ferendino, rekla je: „Kada je Fabrika Znanja po prvi put organizovana u Beogradu 2009. godine, nadali smo se i verovali da ćemo pokrenuti širi društveni proces sa trajnim pozitivnim posledicama. Nakon što je gotovo 10.000 učenika i studenata u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj imalo priliku da prisustvuje IT predavanjima i radionicama i uči od najkvalitetnijih stručnjaka, znamo da je energija uložena u ovaj projekat bila odlična investicija. Svesni smo da preostaje još puno odgovornog posla i apelujemo na sve vas da se pridružite ovoj ključnoj misiji od koje zavisi naša budućnost.“
Nakon završetka zvaničnog dela ove regionalne dvodnevne IT smotre, u četvrtak 12. septembra biće održan i koncert grupe „Partibrejkers“, sa početkom u 21h, u znak zahvalnosti za dobrodošlicu i gostoprimstvo Andrićgradu.
“Fabrika znanja” posle Andrićgrada svoje aktivnosti seli u Podgoricu i već 24. i 25. septembra na Univerzitet Donja Gorica gde će slični sadržaji ove edukativne IT manifestacije biti održani u okviru šireg događaja “Otvoreni dani nauke”.
Detaljnije informacije o projektu “Fabrika znanja” i pregled aktivnosti realizovanih u toku prethodnih nekoliko godina možete pronaći na zvaničnoj internet adresi manifestacije www.fabrikaznanja.com