Huawei Ideos S7 Slim
Već smo shvatili da se može napraviti sjajan tablet koji puno košta. Huawei je velika kompanija koja bez ikakvih kompleksa nastupa na tablet sceni. Tako se njihov nedavno promovisani S7 Slim može okarakterisati kao iznenađujuće dobar tablet po prijatno niskoj ceni.
Model koji smo probali je od bele plastike sa crnim obodom (postoji i potpuno crna varijanta), prilično čvrste izrade i bez suvišnih tastera. Tasteri jesu ponekad korisni, ali su i delovi koji se najčešće kvare, pa je Huawei dobro reagovao na opšti trend „detasterizacije“ u kome se sve kontrole svode na touchscreen. Verziju koju smo imali krasio je ekran sa kapacitivnom kontrolom, mada morate pripaziti jer je zaostao još poneki primerak sa rezistivnim ekranom. Najpre ćete primetiti po multitouch kontroli, jer noviji ekran detektuje do četiri dodira.
Kada se pomene budžetska kategorija tableta, obično najpre pada u oči slabiji kvalitet ekrana, jer je na tome najlakše uštedeti. Korišćenje u raznim uslovima, pokazuje da je Huawei napravio dosta dobar izbor – za ovu klasu tableta, ekran je iznenađujuće svetao, sa živim bojama i dobrim uglovima vidljivosti. Odnos strana je 16:9, rezolucija je dobro odmerenih 480×800, pa je dovoljno živahan uz 1 GHz Qualcomm Snapdragon. Zapravo, sve navedeno ukazuje da se radi o multimedijalno‑igračkom primerku. Android 2.2 (Froyo) obezbeđuje i Adobe flash, a mašina je dovoljno jaka da potera i emulator na kome smo zaigrali Plants vs. Zombies i Quake 3.
Multimedijalnu primenu malo kvari činjenica da nema striminga, pa ćete morati da sačekate da se ono što želite da gledate iskopira na uređaj. S druge strane, iako se to pomalo kosi s preporukama koje je dao Google, na testiranom primerku bio je instaliran Android Market, što značajno olakšava pristup programima. Činjenica da ovaj tablet ima rezoluciju 480×800 možda ga kvalifikuje za legalan Android Market, jer su to rezolucije većine novijih smart telefona, pa nema kolizije s Google preporukama.
Stoga nije ni najavljena Android 3.0 (Honeycomb) verzija za ovaj model, ali je obećana verzija 2.3 (Gingerbread). Mada se čini da ni sa verzijom 2.2 nećete biti uskraćeni za nešto bitno, jer je komunikacija dobra (i 3G i i Wi‑Fi) uz ne puni, ali nešto pojačani HSUPA mod (2 Mbps) i mogućnost tetheringa (3G povezani S7 Slim može da bude Wi‑Fi hot‑spot za okolne uređaje). Tu je i GPS, Bluetooth, pa čak i HDMI izlaz za koji ćete morati da dokupite kabl.
Listu zamerki možemo da završimo nešto sporijim odzivom na rotaciju, ali i to je razumljivo jer sprava nema žiroskop već samo akcelerometar koji po definiciji nešto sporije reaguje na promenu položaja. Kamera od dva megapiksela nije baš za fotografske egzibicije, ali su rezultati vrlo pristojni i u foto‑režimu (maksimalnih 1600×1200) i u režimu video‑zapisa (HD 720p).
Za pohvalu je veoma dobro ukomponovan uređaj kod koga ništa bespotrebno ne odudara (na primer, suviše često smo viđali budžetske tablete sa većom rezolucijom koju procesor ne može da podrži). Time se S7 Slim preporučuje ne samo početnicima u svetu tableta, već i ambicioznijim korisnicima koji će sigurno dobiti više nego što su se nadali.
Huawei Ideos S7 Slim možete da nađete u Telenor ponudi. Cena bez ugovorne obaveze 30.000 dinara.
Voja Gašić