Iz prakse: SMS restrikcije
Šta da radite kad program koji svakodnevno koristite na svom telefonu iz čista mira prestane da radi? Da čekate novu verziju? Ili da se možda vratite na staru…
Kao jednu od važnih prednosti Android‑a nad iOS‑om uvek pomenem mogućnost da aplikacija pošalje SMS. Valjda svi koristimo „Parking manijak“ za plaćanje parkinga, a ima i drugih zgodnih aplikacija. Često koristim Tap2Text pomoću kog se na ekranu formira vidžet koji šalje poruku unapred zadatog sadržaja na unapred zadate brojeve telefona – tako jednim tapom šaljete SMS. Osim očite (zabranjene) upotrebe u vožnji, aplikacija se može veoma zgodno primeniti i u poslu kada se saradnicima šalju rutinski izveštaji o nekim događajima koji su nastupili, tipa „Sastanak je završen, dolazimo“ ili „Tekst stigao s lekture“.
Nova verzija, nova nevolja
Tap2Text sam godinama koristio u sreći i veselju dok 1. decembra (sumnjivo okrugao datum) nije naprosto prestao da radi. Umesto da pošalje poruku, on je smesti u draft folder SMS aplikacije, pa je treba ručno poslati odatle. Ako je SMS aplikacija bila neaktivna, dovoljan je još jedan tap na Send, a ako je bila aktivna, treba preći u Draft folder pa odatle poslati poruku – potpuno neupotrebljivo.
Poseta Google Play‑u je pokazala da autori moraju da slede Google‑ovu preporuku da se, počevši od Android‑a 4.4, SMS‑ovi mogu slati samo iz default SMS aplikacije. U pitanju je očito težnja da se iskorene maliciozne aplikacije koje šalju SMS bez korisnikovog znanja i tako mu prave neki trošak… a obično i neku zaradu za autore tih programa. Istini za volju, program ne može da pošalje SMS pre nego što mu korisnik odobri tu privilegiju, ali mnogi su navikli da kucaju Next / Yes / I Agree ne čitajući šta je telefon zapravo ispisao. I posle se ne ljute na sebe što su ispali glupi, nego se ljute na Google što ih nije sprečio da ispadnu glupi. Odatle restrikcija, koja je previše stroga – trebalo je da dopuste da se pravo za slanje SMS poruka konkretnim aplikacijama podešava negde u Settings / Apps & Notifications, pa će onaj ko stigne tako daleko valjda znati šta radi.
Shvatio sam, dakle, u čemu je problem, ali je sam problem ostao – da li to znači da više ne mogu da koristim ovu zgodnu aplikaciju? Izgledalo mi je da nije tako – najzad, Android u međuvremnu nisam upgrade‑ovao, promenila se samo ova aplikacija. Da li drugi programi mogu da šalju SMS‑ove? Provera je koštala 30 dinara – da, „Parking manijak“ i dalje može. To verovatno znači da su developeri do prošlog meseca slali update za Tap2Text kompajliran za neku od verzija Android‑a pre 4.4, a sada moraju da šalju update kompajliran za minimum Android 8.0, pa se primenjuju restrikcije iz Android Telephony API‑ja.
APK u fioci
Ako je čitava analiza problema tačna, trebalo bi samo da instaliram raniju verziju programa Tap2Text i sve će biti u redu – i dalje važi ona ključna prednost Android‑a nad iOS‑om da možete instalirati aplikaciju po volji, a ne samo iz Play prodavnice. Najpre sam tražio po apkmirror.com i sličnim sajtovima, ali je Tap2Text očito toliko minorna aplikacija da je niko nije čuvao. Našao sam najzad neki primerak, ali je on odbijao da se instalira na moj telefon (tek kasnije sam shvatio zašto).
Ostaje, dakle, da se oslonim na sopstvene resurse. Setio sam se da u fioci čami moj prethodni telefon, HTC U11, a pošto je već više meseci isključen, jasno je da se ništa na njemu nije moglo update‑ovati. Uključio sam ga i brže‑bolje otišao u Play aplikaciju, našao Tap2Text aplikaciju, otvorio njen meni i isključio automatski update. Onda sam u telefon stavio rezervnu SIM karticu i probao Tap2Text – radio je kao i u ranija vremena. Dakle, na telefonu (koji nije root‑ovan) očito imam potreban softver, ostaje samo pitanje kako da ga prebacim na novi telefon.
Posao je obavio program App Extractor – nije mi se svideo jer baš napadno bombarduje reklamama (kasnije su mi kolege preporučile ASTRO File Manager i njegovu opciju backup), ali dobro, koristim ga samo jednokratno. Bolje reći dvokratno, pošto sam iskoristio priliku da sačuvam i „Parking manijak“. Prebacio sam APK na novi HTC U12+, pokrenuo ga i… App Not Installed. Dođavola.
Rešenje je bilo samo jedan korak daleko – trebalo je najpre deinstalirati stari (zapravo noviji) Tap2Text i time izgubiti sva njegova podešavanja i ranije zadate SMS‑ove. Teorijski bi se mogla sačuvati podešavanja i preneti čitav sandbox, možda programom Helium Backup, ali u konkretnom slučaju nije bilo vredno truda. Posle toga, stari Tap2Text je uspešno proradio i nastavio da direktno šalje SMS‑ove. Trebalo je još rešiti pitanje registracije, pošto sam svojevremeno platio nekoliko dolara i tako prešao na Pro verziju koja ne dopunjava poslate SMS‑ove svojom reklamnom porukom. Samo sam izabrao opciju Restore purchases i sve je došlo na svoje mesto.
Sve u svemu, zabranite automatski update „Parking manijaka“, pošto sledeća verzija (tekuća je iz 2017), kad god da se pojavi, neće moći da šalje SMS‑ove, a istovremeno sačuvajte i APK, jer staru verziju treba prebaciti i na sledeći telefon. Isto se odnosi i na ostale aplikacije koje šalju SMS‑ove, a koristite ih u svakodnevnom radu. Tako ćemo još neko vreme moći da koristimo ovakve zgodne servise. Možda će u nekoj budućoj verziji Android‑a direktno slanje biti izbačeno iz API‑ja pa će i stari APK prestati da radi, ali snalazićemo se i tada, možda ponovo root‑ovati uređaj… Neko rešenje se uvek nađe.