Top50 2024

Kako da zaštitite Windows 10?

Najbolji način zaštite je da potpuno izolujemo računar od ostatka sveta, da ga ne koristimo na Internetu, da eliminišemo lokalnu mrežu, da ne razmenjujemo podatke preko USB‑ova, CD, DVD ili Blu‑ray medija… OK, shvatili ste, to je u današnjem dobu utopijsko viđenje upotrebe računara. Ali, ako već ne možemo da dostignemo taj stepen zaštite, možemo barem da se potrudimo da smanjimo rizike od potencijalnih sigurnosnih proboja. To podrazumeva normalno korišćenje računara bez nasedanja na „privlačne“ nigerijske mail‑ove o velikom nasledstvu, zdravu dozu sumnjičavosti kada vam stignu e‑mail‑ovi od prijatelja koji su odjednom počeli da vam pišu na engleskom, suzdržavanje od otvaranja priloga u porukama koje ste ničim izazvani dobili od nepoznatih ljudi…

windows defender

Kao razuman korisnik računara, verovatno nećete pasti na te jeftine trikove koje koriste zlonamerni hakeri. Međutim, nikad nije naodmet još malo povećati stepen sigurnosti. Prvo što možete da uradite jeste da dozvolite Windows‑u da preuzima ispravke operativnog sistema (na mnogim verzijama „desetke“ to ne možete da sprečite čak i ako hoćete), a tu su i različite aplikacije koje će u većoj ili manjoj meri dati svoj doprinos boljoj zaštiti. I dok izbrojimo do 10, računar će biti zaštićen, a vaši fajlovi sigurni. Pa da počnemo odbrojavanje…

  1. Aktivirajte Windows Defender

Ako ste Windows instalirali upotrebom Express Settings opcije ili ako ste kupili računar sa preinstaliranim operativnim sistemom, Windows Defender je najverovatnije već instaliran i aktiviran. Čisto da biste bili sigurni, možete da proverite kakva je situacija na vašem računaru. Kliknite na Start > Settings > Update & Security > Windows Defender. Ako već nije, obavezno aktivirajte prvu opciju (Real‑time protection), a po želji i preostale dve (Cloud‑based protection i Automatic sample submission). One šalju Microsoft‑u podatke o malware pretnjama vašem računaru i uključuju vas (tj. vaš računar) u program poznat kao Microsoft Active Protection Service. To je nekadašnji Microsoft SpyNet sistem, koji je dobio novo ime, verovatno da bi se makar malo smanjila odbojnost koju u sebi nosi izraz SpyNet. A i nekako je previše ličio na ozloglašeni Skynet iz serijala „Terminator“.

  1. Neka Defender bude u formi
Pročitajte i:  Microsoft nudi korisnicima Windows-a 10 sigurnosna ažuriranja za 30 dolara

Nije dovoljno samo da Windows Defender bude instaliran na računaru. Svakodnevno se pojavljuje na stotine, pa i hiljade novih malicioznih programa koje on mora da prepozna, a to će se postići samo ako se u njemu nalaze najnovije definicije potpisa. To bi trebalo da se dešava automatski, ali ako vam ikad Windows Defender prijavi da je baza stara, idite na Update tab i kliknite na Update Definitions.

  1. Skenirajte računar

Potpisi malicioznih programa sada su ažurni, ali ni to nije dovoljno da biste imali potpuno zaštićen računar. Da bi prepoznao neku skrivenu pretnju, Windows Defender mora da skenira računar, a to može da uradi na tri načina. Brzo skeniranje proverava samo lokacije na kojima postoji najveća šansa da će se naći maliciozni programi, ali zato vas neće ometati u redovnom poslu. Potpuno skeniranje proverava čitav sistem i sve lokacije na kojima se nalaze fajlovi. Detaljnije je od prethodnog, ali i dugotrajnije. I konačno, postoji i prilagođeno (custom) skeniranje u kome sami možete da birate lokacije koje će se proveravati.

  1. Odaberite pravi browser
Pročitajte i:  Microsoft nudi korisnicima Windows-a 10 sigurnosna ažuriranja za 30 dolara

Možda zvuči čudno, ali izbor odgovarajućeg browser‑a može znatno da smanji šansu zaraze sistema. Gledajte da uvek imate instaliranu najnoviju verziju browser‑a (koji god da koristite).

Browser Microsoft Edge se po pitanju sigurnosti za sada pokazao veoma dobro, svakako daleko bolje od svog prethodnika Internet Explorer‑a, Google Chrome je takođe solidan izbor, a ako ste baš zabrinuti za sigurnost, pogledajte i Epic Privacy Browser (www.epicbrowser.com) koji je u stanju da blokira gotovo sve što može da ugrozi sistem.

  1. Još sigurnija rešenja

Kompanija koja se bavi online bezbednošću, Comodo (www.comodo.com), razvila je Dragon Browser zasnovan na Chrome‑u, kao i Ice Dragon (zasnovan na Firefox‑u) koji podižu sigurnost surfovanja na još viši nivo. Oni održavaju sopstveni DNS sistem koji filtrira adrese poznatih malicioznih provajdera. Pored toga donose još jedan, viši nivo bezbednosti nazvan Virtual Mode. Rad u ovom modu obezbeđuje upotrebu browser‑a u potpuno zaštićenom i izolovanom sandbox‑u, bez dodirnih tačaka sa ostatkom sistema. Čak i ako dođe do zaraze, ona zahvaljujući toj izolovanosti neće moći da se proširi i ugrozi bilo koju drugu aplikaciju ili sam sistem.

  1. Provera fajlova u karantinu

Windows Defender prilikom skeniranja može da označi neki fajl u prilogu mail‑a kao potencijalno opasan i da ga prebaci u karantin. Takve fajlove moguće je pogledati kroz History tab, nakon čega možete da odlučite da li su za brisanje ili su to regularni fajlovi koji su pogrešno okarakterisani (malo verovatno).

  1. Potražite i drugo mišljenje

Kad odete kod lekara, ako niste uvereni u dijagnozi, možete da potražite i mišljenje nekog drugog medicinskog stručnjaka. Ista stvar je i kada se otkrije neki maliciozni program. Iako postoji nepisano pravilo da se antivirusni paketi različitih proizvođača baš i „ne mirišu“ na istom sistemu, to nije slučaj sa Windows Defender‑om i Malwarebytes sistemom (www.malwarebytes.org). Na raspolaganju je i besplatna verzija koja ne omogućava proveru u realnom vremenu, ali svakako može da potvrdi ili opovrgne nalaze Windows Defender‑a.

  1. Pokrenite Malwarebytes skeniranje
Pročitajte i:  Microsoft nudi korisnicima Windows-a 10 sigurnosna ažuriranja za 30 dolara

Malicious Software Removal Tool

Nakon instaliranja ovog paketa, prvo će se update‑ovati baza, a onda će vam ponuditi skeniranje sistema. Preporuka je da to svakako uradite – ne traje predugo, a može da bude od koristi.

  1. Uklanjanje malicioznog softvera

Microsoft ima još jedno rešenje koje će vam pomoći da sistem održite u zdravom stanju – Malicious Software Removal Tool (www.microsoft.com/en‑us/download/malicious‑software‑removal‑tool‑details.aspx). Ovaj program liči na Windows Defender i radi na sličan način. Prilikom instalacije, isključite opciju da Bing postane podrazumevani sistem za pretragu, osim naravno ukoliko baš to ne želite. Microsoft Software Removal Tool briše maliciozne programe umesto da ih blokira, pa se on očito vodi pravilom da je napad najbolja odbrana.

Potpuna zaštita?

Ako se pridržavate navedenih 9 koraka i ukoliko ne klikćete na svaki prilog u porukama od nepoznatih osoba, velike su šanse da će vaš Windows 10 funkcionisati onako kako je proizvođač zamislio. Drugim rečima, možete da budete sigurni kako u vašem računaru neće biti skriveni „slepi putnici“.

Branislav Bubanja

Objavljeno u časopisu PC#230

Pročitajte još:

Windows 10: Podešavanja

Windows 10: Sam svoj majstor

 

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , ,