Top50 2024

Microsoft patentira novi način zaštite ekrana računara od znatiželjnih očiju

U novom patentu, Microsoft opisuje sistem koji bi koristio tehnologiju praćenja očiju kako bi maskirao svaki deo ekrana koji korisnik ne gleda aktivno.

PCPress.rs Image

Microsoft možda razvija alat za zaštitu ekrana vašeg računara od znatiželjnih pogleda 

Iako nema garancije da će ovaj alat ikada postati pravi proizvod, mogao bi ponuditi sofisticiraniju alternativu postojećem softveru za zaštitu ekrana.

Zavisno od vašeg posla, možda ćete želeti da blokirate znatiželjne oči da ne mogu da čitaju šta je na vašem ekranu laptopa. Isto važi i za one koji moraju pristupiti svojim bankovnim računima ili drugim osetljivim ličnim informacijama dok su u javnosti. Da bi smanjili rizik od tzv. “vizuelnog hakovanja”, neki korisnici laptopa instaliraju fizičke filtere za privatnost, koji čine ekran nečitljivim iz kosih uglova. Drugi koriste softver za zaštitu privatnosti, na čemu se Microsoftov patent izgleda nadovezuje.

Patent opisuje tehniku u kojoj kamera ili drugi senzor prati pogled korisnika. Osim područja koje korisnik gleda, ceo ekran je zamućen ili izmiksovan, čineći ga nečitljivim za prolaznike. Kako se pogled korisnika pomera, jasno područje se takođe pomera, održavajući privatnost bilo kojeg dela ekrana koji nije aktivno korišćen.

Pročitajte i:  Xbox Cloud Gaming imao probleme sa otvaranjem igara

Trenutni softveri za praćenje očiju, kao što je AMD-ov alat Privacy View, jednostavno zamrače ili zamute ceo ekran osim regiona koji korisnik gleda. Ovo stvara efekat reflektora u kojem je osvetljen samo deo ekrana koji se aktivno pregleda. Ali, kako Microsoft ističe, ovo može učiniti iskustvo čitanja neprijatnim.

“Za tipičnog čitaoca, mozak koristi periferne informacije tokom procesa čitanja da bi predvideo strukturu rečenica i pasusa i održao prirodnu brzinu čitanja,” navodi se u patentu. “Uklanjanje tih informacija stvara neugodno i manje efikasno iskustvo čitanja.”

Da bi ovo ublažio, Microsoftov softver bi koristio “tehnike predviđanja pogleda” kako bi predvideo kada i na koji deo ekrana će se fokus korisnika preusmeriti. Na osnovu tih predviđanja, alat bi progresivno otkrivao delove ekrana kako bi prilagodio proces čitanja korisnika. Takođe bi ublažio ivice “reflektora” kako bi imitirao prirodnu perifernu viziju ljudi, koja je u početku prilično jasna, ali postaje zamagljenija na krajnjim uglovima.

Rizik od vizuelnog hakovanja možda je preuveličan. Dve studije iz 2015. i 2021. zaključile su da je vizuelno hakovanje “nedovoljno adresirana” pretnja koja ugrožava preduzeća, posebno radnike na daljinu. Međutim, obe studije su sponzorisane od strane kompanije 3M, koja proizvodi i prodaje fizičke filtere za privatnost. (Studija iz 2021. godine čak završava preporukom za kupovinu tih filtera.) Studija iz 2015. godine takođe je uključivala slanje tajnog “hakera” u kancelarije koje inače možda ne bi imale takvu pretnju. Van rada 3M-a, malo je informacija koje podržavaju tvrdnju da je vizuelno hakovanje široko korišćena metoda za pristup osetljivim podacima.

Pročitajte i:  Elon Musk cilja na OpenAI 

Većina ljudi nisu hakeri, i većina vaših kolega u kafiću, putnika u autobusu ili učesnika na konferenciji nema interes za gledanje šta je na vašem ekranu, a kamoli da to negde zapiše. Ali to ne znači da vizuelno hakovanje ne može ili ne dešava. Ako ste posebno zabrinuti — ili jednostavno želite da izbegnete neprijatnosti zbog onoga što je na vašem ekranu — alat poput Microsoftovog mogao bi vam koristiti, ako ikada postane dostupan.

Izvor: Extremetech

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: