BIZIT 2024

Webb teleskop rasplakao naučnike

Prošlo je šest meseci otkad je raketa James Webb Space ponela u svemir, a teleskop je u međuvremenu obavio sve što se od njega očekivalo, te se našao na više od milion kilometara daleko od Zemlje.

PCPress.rs Image
James Webb Space Telescope (JWST) is to many astronomers the space observatory of the next decade.

Da podsetimo: James Webb teleskop je lansiran 25. decembra, pa je tako počelo njegovo dugo putovanje u kosmos. Uspešno lansiranje je ipak bilo tek prvi korak, budući da je nakon toga došao put kroz svemir, te akcije rasklapanja „suncobrana“ i ogledala, a u složenom nizu precizno ujednačenih pokreta. Operacija se od početka sprovodila pažljivo, kako bi u narednih desetak godina Webb mogao da snima duboki svemir.

Već je u martu poslao prve snimke, a uslikana zvezda HD84406 se nalazi na oko 260 svetlosnih godina od naše planete. Sada ima i važno mesto u zemaljskoj istoriji – poslužila je za testiranje instrumenata u okviru teleskopa koji je koštao 10 milijardi dolara. Na prvom snimku smo mogli da vidimo 18 različitih svetlosnih tačaka koje su snimljene uz pomoć različitih ogledala, a kasnije je taj snimak postao jedinstven – zvezda iz sazvežđa Veliki medved je danas kristalno jasna.

Ogledalo koje u prečniku ima 6,5 metara sada gleda u duboki svemir i prikuplja podatke, a Webb je zahvaljujući njemu, te ostalim elementima, najmoćniji teleskop do sada. Već otkriva nove stvari o kosmosu koji nas okružuje, a eksperti iz agencije NASA kažu da prikuplja podatke koji će ući u istoriju, te dodaju da ih je to skoro dovelo do suza.

Nove Webb fotografije bi trebalo da se pojave 12. jula, a iz agencije NASA kažu da se radi o dosad neviđenim snimcima, te o prizorima iz dubokog svemira do kojeg ljudski pogled nikada pre nije stigao. Očekuju se i informacije o atmosferama nekih egzoplaneta, a Webb zahvaljujući naprednim instrumentima može da tumači i količinu ugljen-dioksida i ozona, na osnovu čega može da se zaključi da li je neki daleki svet podesan za život, ili pak ne.

Izvor: Ars Technica

Facebook komentari:
SBB
Tagovi: ,