Budućnost je u plaćanju bez upotrebe šifre
Visa veruje da je budućnost plaćanja bez dosadašnjih tehnika provere identifikacije korisnika. Ova kompanija očekuje da će u narednih pet godina šifre postati zastareli način autentifikacije korisnika, kao i da će potpisivanje naloga za plaćanje i unošenje PIN koda biti opcionalni.
Finansijske institucije i prodavci sada mogu da razmenjuju ogromnu količinu podataka, više nego ikad ranije u istoriji, a razvoj veštačke inteligencije omogućava sve veću preciznost u identifikaciji korisnika. Ovi sistemi iz godine u godinu postaju sve precizniji i sigurniji, pa se očekuje da će tradicionalni načini identifikacije vrlo brzo postati nepotrebni.
Uz to, upotreba šifri je za mnoge korisnike frustrirajuća jer se lako zaborave, a postoji i realna mogućnost njihove krađe. Danas se sve više plaćanja obavlja mobilnim telefonima koji već sami po sebi imaju dodatne, biometrijske načine provere korisnika – pa zašto ih onda ne iskoristiti i za tu namenu. Drugim rečima, očekuje se da će uskoro potvrde transakcija biti obavljane biometrijskom autentifikacijom korisnika kao što su skeniranje otiska prsta ili prepoznavanjem lica.
Naravno, ovi načini identifikacije su samo jedan korak ka password-free svetu. Za bezbednost plaćanja neophodno je povezati još mnogo nivoa, a to se prvenstveno odnosi na bolje povezivanje privrednih subjekata. Pored toga, neophodne su i mere kao što je obaveštavanje korisnika svaki put kada se obavi transakcija, uz dodatne informacije (iznos, u kojoj ustanovi je upotrebljena, koja je njena geografska lokacija…).
Prevare načinjene ukradenim kreditnim karticama su značajno smanjene poslednjih godina. Iz Visa-e tvrde da su u poslednjih pet godina spale na najniži nivo u istoriji (na manje od 0.1%). Za to je najzaslužnija upotreba veštačke inteligencije koja u realnom vremenu za svaku transakciju proverava više od 500 različitih atributa koji mogu da budu uzroci nedozvoljene upotrebe kartica.
Keš će naravno biti u velikom obimu u opticaju i u narednom periodu, ali je uočljiv trend njegovog smanjenja zbog novih sistema elektronskih plaćanja.
Izvor: ZDNet