HDTV
HD znači High Definition, pa skraćenica HDTV označava televizijsku sliku koja se raščlanjuje na više elemenata (piksela) nego televizijska slika standardne definicije (SDTV). Uobičajena rezolucija slike u evropskom PAL sistemu je 720×578 piksela, pa se svaki prenos koji podrazumeva više piksela naziva HD. Istorijski gledano, Francuska je 1949. godine prva uvela HD televiziju sa 819 linija čije je emitovanje trajalo sve do 1983. Slika je bila crno‑bela, jer je ceo „TV etar“ (podučje radio talasa za emitovanje TV programa) već bio strogo podeljen, a emitovanje kolorne slike prouzrokovalo bi mešanje susednih kanala.
Upravo je ograničenje opsega prepreka da se kroz ranije definisane kanale „proturi“ slika veće rezolucije, pa 1983. godine International Telecommunication Union uvodi standard ITU‑R koji definiše HDTV kao sliku odnosa 16:9, sa 1080 aktivnih linija koje se naizmenično iscrtavaju (interlaced scan – 1080i) frekvencijom od 50 Hz (u NTSC standardu 60 Hz) ili 1080 linija koje se odjednom icrtavaju (progressive scan – 1080p) frekvencijom od 25 Hz (za NTSC 30 Hz). Mnoge članice ITU su se protivile standardu 720p koji je danas najrašireniji, pa su tek znatno kasnije uvedeni standardi horizontalne rezolucije koji definišu HDTV slike kao 1920×1080 ili 1280×720. Sve to ipak nije dovelo do stalnog emitovanja HDTV programa sve do pojave digitalnog prenosa kojim se značajno smanjio potrebni opseg za prenos HDTV signala. Postojeći emiteri, naime, nisu hteli ni da čuju da imm neko za emitovanje jednog programa zauzme čak tri prenosna kanala. Na grafikonu možete da vidite koliko su HDTV formati veći od standardne televizijske slike, a u tabeli su navedene rezolucije HDTV uređaja koje se često primenjuju.
Ipak, danas preovlađuje shvatanje da je Full HD rezolucija (1920×1080) standard koji će preovladati i koji će obeležiti predstojeći duži period kućnog uživanja u pokretnim slika.
Razmislite pre kupovine
Vrlo često ćete kao preporuku za kupovinu čuti insistiranje na kvalitetnijem i trajnijem proizvodu. Istorija nas uči da to ima smisla, ali treba razmisliti o još nekim aspektima kupovine koje donose savremeni tempo života i fenomen zvani moda. Naravno, ima smisla graditi kvalitetnu i trajnu kuću u kojoj ćete provesti ceo život, ali da li kupovati trajne cipele kada ćete ionako sledeće godine kupiti nove, jer će biti aktuelni drugi modni trendovi uz koje će vaše ovogodišnje cipele delovati smešno?
Iako još nismo skloni da potrošačku elektroniku uvrstimo u modne trendove, činjenica je da uređaje sve češće menjamo – dakle, ima li smisla da oni traju sedam godina, ako će već nakon tri godine biti uveliko prevaziđeni? Na HD Ready televizoru možete da gledate sve programe koji se danas proizvode, a dok se pojave 1080p sadržaji, može se desiti vaš današnji 1080p HDTV bude strašno zastareo u odnosu na tadašnje modele. Ili ste čekali premišljajući se, a za to vreme vaš komšija se slatko nagledao svega i svačega na jeftinom HD Ready TV uređaju?
Kupujte HDTV za ono što danas gledate. Kao i ostali tehnički uređaji, on je tu samo da vam omogući da bolje pratite ono što je najvažnije – sadržaj. Zato ne kupujte HDTV po specifikacijama, već po sadržaju koji ćete na njemu pratiti. Obavezno ponesite neki DVD ili tražite da vam prikažu nešto što poznajete i što volite da gledate i slušate. Budućnost će doneti i nove sadržaje i nove uređaje za njihovu reprodukciju, pa najviše pažnje obratite na ono što sada gledate – makar to bili i prenosi iz Skupštine.