PC Press: USB 3.0 – dobrodošlo ubrzanje
Universal Serial Bus je dominantni sistem za povezivanje periferija. Brža komunikacija sa periferijom je uvek potrebna, pa je verzija 3.0 USB standarda nestrpljivo očekivana… — Miloš Stamenković
Korisnici računara danas prihvataju USB standard kao najnormalniju stvar, ali početak nije bio lak. Microsoft Windows 95 i Windows NT 4.0 jednostavno nisu podržavali ovaj standard, a sada se istorija ponavlja i sa trećim izdanjem.
U USB svetu
Intel je predstavio USB standard pre gotovo 15 godina, 1996, sa idejom da njime zameni serijske (RS‑232) i paralelne 25‑pinske Centroniks portove, te unapredi brzinu i način komunikacije između matične ploče i ostalih periferijskih uređaja. Već 1998. Intel je unapredio USB i predstavio verziju 1.1, gde je glavna novina bila podrška za HID (Human Interface Device) uređaja kao što su miš, tastatura ili džojstik. Iako je brzina ostala ista, HID kompatibilnost je bila dovoljna da se veoma brzo na tržištu pojavi sve veći broj USB kompatibilnih uređaja. Nova verzija USB specifikacije stiže 2000. i donosi ogromno povećanje propusne moći od čak 40 puta. Tako je USB 2.0 ponudio brzinu transfera od 480 Mbit/s.
Danas se periferijski uređaj ne može zamisliti bez USB priključka, a na matičnim pločama je broj USB konektora bitna stavka, iz prostog razloga što se preko USB‑a povezuje sve, od štampača i skenera, pa do mobilnih telefona. Koliko je USB 2.0 bio napredan standard jasno govori činjenica da je aktuelan već godinama. Ipak, kako se za to vreme sve ubrzalo, propusna moć USB 2.0 je postala usko grlo, jer je maksimalna brzina transfera oko 35 MB/s dok, na primer, moderni hard diskovi ostvaruju brzinu od 100 MB/s, a da ne govorimo o SSD uređajima koji prebacuju i 200 MB/s.
O brzini…
Sada na scenu stupa nova USB specifikacija, s logičnom oznakom 3.0. USB 3.0 standard je prvi put predstavljen još pre dve godine na IDF‑u, dok je pre gotovo godinu dana grupa kompanija koja promoviše USB 3.0 objavila početak implementacije novog standarda. Osnova standarda je bazirana na PCI Express x1 modelu koji koristi 8B/10B i LFSR sisteme za kodiranje, tako da tu nema nekih iznenađenja.
Pojava prvih USB 3.0 kompatibilnih uređaja najavljena je tokom 2010. godine, a glavna prednost se odnosi na drastično povećanje brzine transfera. USB 3.0 SuperSpeed magistrala, po specifikaciji, nudi brzinu od 4,8 Gbp/s, što kada se prevede u performanse u realnom radu, treba da bude oko 400 MB/s, gotovo deset puta brže nego kod aktuelnih USB 2.0 uređaja.
Brzinski skok je, dakle, bitno manji od 40 puta, koliki je bio sa prelaskom sa USB 1.1 na USB 2.0, ali je i pored toga brzina koju nudi USB 3.0 dovoljno velika za današnje primene. U dve priložene tabele možete videti uporednu brzinu aktuelnih standarda, kao i brzinu kopiranja fajlova po specifikaciji za svaki standard. Pokazalo se da USB 3.0 nudi veću brzinu transfera od SerialATA II standarda, čime se nameće kao odlično rešenje za eksterne hard diskove i sve ostale uređaje za skladištenje podataka.
USB 3.0 „uzgred“ nudi više struje za povezane uređaje, što bi trebalo da omogući upotrebu većeg broja USB uređaja bez dodatnog napajanja. Kada se setimo svih problema sa eksternim diskovima kojima nedostaje „samo malo“ struje, tako da na ovom računaru rade, a na onom notebook‑u ne, pa onda dvoglavih USB kablova koje treba nositi sa sobom i drugih zakrpa, mogućnost kvalitetnijih napajanja kroz USB može biti čak i značajnija novost od veće brzine prenosa podataka.
Buffalo USB 3.0
Teorija je lepa, ali kako stoje stvari u praksi? Za sada nema hard ili SSD diskova koji bi bili prilagođeni USB 3.0 standardu i na kojima bismo zbilja isprobali obećane brzine, ali se neke prednosti i sada vide. Performanse USB 3.0 smo testirali sa Buffalo USB 3.0 eksternim diskom, prvim USB 3.0 uređajem koji je stigao na naše tržište.
Disk radi odlično i ostvaruje performanse koje su oko tri puta veće od našeg starog USB 2.0 eksternog diska. Ipak, ovde treba imati u vidu da se u Buffalo uređaju nalazi hard disk najnovije generacije kapaciteta 1 TB, što je detalj koji bitno utiče na finalne performanse. I pored ove činjenice, možemo reći da USB 3.0 ima smisla, a efekat novog standarda će biti sve veći kako se bude pojavljivao veći broj USB 3.0 kompatibilnih uređaja, a naročito flash diskova koji bi mogli da iskoriste barem deo velike propusne moći koju nudi USB 3.0.
Što se tiče operativnog sistema, Windows 7 izvorno nema UBS 3.0 podršku, ali je to veoma brzo rešeno preko adekvatnih update‑a. Sa hardverske strane, matične ploče trenutno podržavaju samo dva USB 3.0 porta preko već standardnog NEC čipa, dok se podrška kroz čipsetove očekuje tokom ove godine. Taman će do tada biti i više USB 3.0 uređaja na tržištu, pa će novi standard krenuti punom parom napred.