Facebook – fabrika kloniranja od 770 milijardi dolara

Bio je uzbudljiv trenutak pre četiri godine kada se činilo da Facebook radi nešto što zaista može biti vredno za društvo. Kompanija je osnovala novu hardversku diviziju pod nazivom Building 8, a u njoj su radili naučnici i inženjeri pod nadzorom direktora iz DARPA-e, i najavila da gradi tehnologiju koja će vam pomoći da “kucate” mozgom i “čujete” kožom.

facebook fabrika klonova

Da li je Facebook na putu pravog tehnološkog dostignuća?

Iako nije bilo jasno da li će se smela ideja ikada ostvariti, osećala se inovativna i drugačija atmosfera. Međutim, desilo se onda da je izvršni direktor DARPA napustio Facebook nekoliko meseci kasnije. Godinu dana nakon toga, zgrada 8 je preimenovana u Portal, napravljen je uređaj Portal koji treba da se takmiči sa konkurentskim proizvodima Amazona.

Facebook ostaje jedna od najvrednijih, najvećih i najpoznatijih tehnoloških kompanija na svetu. Ona, zajedno sa Googleom, dominira tržištem oglašavanja na mreži. Poslednjih godina Facebook je postao poznat po kloniranju različitih karakteristika platformi koje ima u svom vlasništvu, nego po inovativnim rešenjima. Zbog toga se analitičari pitaju da li ova kompanija radi išta što će zaista biti novo, inovativno i kvalitetno, ili će ići već utabanim stazama.

Pročitajte i:  Malver se širi preko lažnih oglasa za posao

Onda kada Facebook nije mogao da pobedi konkurenciju, on je jednostavno davao novac i kupovao ih. Tako je izvršio spajanje sa WhatsApp-om, Instagramom, Oculusom i drugima. Zbog toga što je kupovao konkurenciju, došlo je do nadzora regulatornih tela u Sjedinjenim Američkim Državama, čime je omogućena velika istraga zbog potencijalnog monopola na tržištu kako bi se ugušila konkurencija i smanjio uticaj rivala. Za sada ne deluje da je Facebook na putu velikog tehnološkog dostignuća, ali ovakav gigant sasvim sigurno ne miruje, ostaje nam da vidimo u kom će se pravcu razvijati.

Izvor: CNN

Facebook komentari:
SBB

Tagovi: