NIS Calling Robotization – praksa za studente u oblasti robotizacije

Studenti tehničkih fakulteta dobili su mogućnost da znanja stečena tokom studija primene i obogate kroz šestomesečnu praksu u našoj najvećoj naftnoj kompaniji.

Tokom školovanja, za studente je od posebne važnosti da imaju priliku da svoja znanja unaprede kroz praksu, ali i da razmene iskustva sa stručnjacima iz kompanija. To je posebno značajno u oblastima koje su relativno mlade i u kojima nema dovoljno iskustva. Jedna od takvih je robotizacija, a šestoro studenata je u martu započelo upravo takvu praksu u NIS-u, u okviru programa pod nazivom NIS Calling Robotization, na koji se prijavilo više od 220 kandidata.

Odabrani studenti angažovani su u timu za razvoj i implementaciju poslovnih aplikacija NIS-a, a mentori na projektu su stručnjaci kompanije angažovani na robotskoj automatizaciji procesa (RPA). Ideja ovog programa je da studenti stečeno teoretsko znanje primene u realnom sistemu, ali i da nauče kako funkcioniše rad u velikoj kompaniji poput NIS-a. Program nudi brojne pogodnosti za polaznike. Posebno je važno istaći fleksibilnost kako bi se uskladili sa obavezama na fakultetu. U dogovoru s mentorom, polaznici mogu raditi od kuće ili imati kraći radni dan. Takođe, reč je o plaćenom programu, a u slučaju uspešne realizacije projekta, polaznici će biti nagrađeni i dodatnim bonusom. I na kraju, otvorena je i mogućnost zaposlenja u NIS-u za polaznike programa ukoliko za to postoji obostrana zainteresovanost i u slučaju da ima otvorenih pozicija za RPA programere u kompaniji.

PCPress.rs Image

Nada Nikolić, rukovodilac RPA tima u NIS-u i mentor programa, pažljivo je isplanirala svaki korak i odlučna je da svoje znanje prenese mladim ekspertima. Zauzvrat, od njih očekuje nove ideje i svežu energiju u timu. „Učesnici programa su trenutno u procesu upoznavanja sa platformom za robotizaciju i samim aktivnostima koje robotizacija procesa obuhvata. Naš RPA tim im pomaže u svakom koraku, a od velikog značaja je zainteresovanost studenata i njihovo uključivanje. Prema dosadašnjoj komunikaciji, mogu zaključiti da su se odlično uklopili u okruženje i pokazali motivaciju i spremnost za učenje i rad na projektima“, kaže Nada Nikolić.

Pročitajte i:  AI masaža: Roboti se mešaju u sve

Da je uloga mentora više nego bitna, ističe i Kristina Štrbac, jedna od studentkinja koja je započela rad u NIS-u. „Uloga naših mentora nije samo usmerena na tehničke aspekte posla nego su nam i na raspolaganju za bilo kakva pitanja i brige koje imamo u vezi s praksom. Stoga je važno da iskoristimo ovu priliku i aktivno sarađujemo s mentorom kako bismo postigli najbolje moguće rezultate“, rekla je ona.

Prednosti ovog programa važne su za odabrane kandidate, među kojima je i Todor Katić, koji je govorio o koristima prakse u NIS-u. „Znanje koje stičemo svakako jeste osnova za profesionalni razvoj, ali ono što je za mene posebno važno na ovoj praksi jeste iskustvo u radu s klijentima i rešavanje njihovih realnih problema“, naveo je Katić.

PCPress.rs Image

Inače, za one koji ne znaju, RPA je način automatizacije poslovnih procesa koji omogućuje kompanijama da uz pomoć „robota“ automatizuju i ubrzaju određene poslovne procese koji su repetitivni, obavljaju se u velikom broju i od zaposlenih iziskuju dosta vremena. RPA podstiče efikasnost i omogućava zaposlenima da se angažuju na kreativnijim zadacima. RPA je jedna od najbrže rastućih industrija, te tako dovodi i do pojave novih profesija, poput RPA developera koji su sada započeli praksu u NIS-u. Imajući u vidu veličinu kompanije, ovi studenti imaće više nego izazovan zadatak i inspirativno radno okruženje. Šta više poželeti od prakse?

Pročitajte i:  Roboti mogu da uče kao ljudi zahvaljujući OpenAI spinoff-u

nis.rs

Facebook komentari:
SBB

Tagovi: , ,