BIZIT 11 - prvi dan

Pametni šavovi osećaju upalu, isporučuju lekove, ćelije

Istraživači sa MIT-a razvili su pametne šavove sa hidrogelnim premazom koji sadrži komponente za senzor i isporuku lekova, a čak bi se mogli koristiti i za implantaciju terapeutskih ćelija. 

PCPress.rs Image

Ciljna primena šavova je bila hirurgija creva

Šavovi se prave korišćenjem svinjskih tkiva koje su decelularizovane deterdžentima kako bi se smanjila mogućnost da bi mogli izazvati imunološku reakciju. Okolni sloj hidrogela sadrži mikročestice koje mogu da oslobađaju peptide kada su prisutni enzimi uključeni u upalu i druge mikročestice koje omogućavaju kontrolisano oslobađanje lekova. Još jedan potencijalni teret su terapeutske matične ćelije koje mogu pomoći u popravljanju tkiva. Do sada su istraživači dizajnirali šavove za upotrebu u operacijama popravke creva, ali su zainteresovani da prošire njihovu upotrebu.

Kao glavna komponenta u većini hirurških zahvata, skromni šav nam je dobro služio hiljadama godina. Stari Rimljani su koristili takozvane „catgut“ šavove, koji su izvedeni iz životinjskog tkiva. Međutim, kao materijal koji je prisutan na mestu reza ili druge hirurške popravke, šavovi mogu predstavljati korisnu platformu koja će telu pružiti ruku u lečenju ili borbi protiv bolesti, i možda je vreme da se odustane od jednostavnih šavova. kao čisto mehaničke intervencije.

Od nedavno se čini da šavovi zaista postaju pametniji. Prošlog februara, Medgadget je izvestio o šavovima koji bi mogli da ubiju bakterije i da se pojave na CT skeniranju, koje je razvio tim sa Univerziteta RMIT u Australiji. Ovi najnoviji šavovi, razvijeni na MIT-u, takođe imaju neke zgodne trikove u rukavu, sa otkrivanjem upale i svojstvima isporuke lekova/ćelija, ali takođe se vraćaju na drevno poreklo šavova, sa osnovnim materijalom u stilu catgut-a, dobijenim od svinjske maramice.

„Decelularizovana tkiva su u velikoj meri korišćena u regenerativnoj medicini sa svojom vrhunskom biofunkcionalnošću“, rekao je Jung Seung Li, istraživač uključen u studiju. „Sada predlažemo novu platformu za izvođenje sensinga i isporuke pomoću decelularizovanog tkiva, što će otvoriti nove aplikacije materijala dobijenih iz tkiva.

Do sada je ciljna primena šavova bila hirurgija creva, gde su dva kraja creva spojena, što je potencijalno rizična situacija u kojoj curenje može izazvati ozbiljne komplikacije kod pacijenata. U ovom kontekstu, bio bi koristan šav koji može otkriti i reagovati na lokalnu upalu. Da bi isporučili ove napredne funkcionalnosti, istraživači su svoje šavove obložili slojem hidrogela koji može pomoći da se mikročestice i ćelije zadrže na površini šava.

Do danas su eksperimentisali sa uključivanjem mikročestica koje mogu da oslobađaju lekove kao što su steroid zvani deksametazon i monoklonsko antitelo, koji se oboje koriste za lečenje inflamatorne bolesti creva. Druga mikročestica sadrži hemijske linkere koje cepaju inflamatorni proteini, oslobađajući terapeutski teret koji pomaže u smirivanju upale. Konačno, istraživači su pokazali da šavovi mogu da podrže žive matične ćelije, ističući fleksibilnost ovog pristupa za isporuku terapeutskih modaliteta direktno tamo gde su potrebni.

Izvor: Medgadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,