BIZIT plus

Review: Samsung Galaxy A80 – Hrabar, uspeo eksperiment

Samsung Galaxy A80 donosi neke karakteristike koje nisu prisutne na modelima iz Galaxy S10 familije. Gotovo da predstavlja eksperimentalni model koji se pokazao sjajnim u finalnom izdanju. Smatramo ga hrabrim iskorakom koji je uspeo. U potpunosti!

PCPress.rs Image

Toliko se trudimo da uočimo ključne inovacije koje donose nove generacije mobilnih telefona da previđamo interesantne, gotovo eksperimentalne korake koji se sprovode takoreći u tišini, na modelima iz srednje klase. Galaxy A80 nije namenjen svakome. To je jasno na prvi pogled, budući da je reč o uređaju pozamašnih gabarita, a potvrđuje se prvim uzimanjem u ruku, kada se stiče jasna predstava o njegovim dimenzijama (6,7 inča dijagonale) i masi (220 grama); svakako preporučujemo potencijalnim korisnicima da u radnji ili kod operatora probaju kako im telefon leži u ruci.

PCPress.rs Image

Dok su se Galaxy S10 modeli isporučivali s ne baš najbržim punjačem od 15 W, novajlija stiže s brzim punjačem snage čak 25 W, koji veoma efikasno puni bateriju – to je najbrži punjač koji je serijski isporučen uz neki Samsung telefon. Glavni adut su ipak kamere, ne samo zbog kvaliteta snimanja već i zbog rotirajućeg mehanizma, koji omogućava da se isti set kamera koristi i za regularne i za selfi snimke, zbog čega su na raspolaganju brojne mogućnosti prilikom snimanja.

PCPress.rs Image

Galaxy A80 koristi sistem sa glavnim senzorom (48 megapiksela), ultraširokom kamerom rezolucije 8 Mp i 3D ToF kamerom koja služi za mapiranje dubine. To znači da, zahvaljujući rotirajućem mehanizmu, pored fantastičnih snimaka, možete računati i na najbolje selfije s kojima se ne mogu porediti regularne selfi kamere. Glavni senzor od 48 Mp je dobro poznati Sony IMX586 s Quad Bayer tehnologijom, koji podržava Phase detection autofokus, te otvor blende f/2.0. Fotografije snimane ultraširokougaonim senzorom rezolucije 8 Mp zaostajaće za onima snimljenim glavnim senzorom, pre svega zbog nepostojanja naprednih mehanizama asistencije.

Glavni adut su kamere, ne samo zbog kvaliteta snimanja, već i zbog rotirajućeg mehanizma koji omogućava da se isti set kamera koristi i za selfi snimke. Takva ideja je otvorila prostor za niz specifičnih mogućnosti prilikom snimanja selfija

A80 nudi i SuperSteady funkciju za stabilizaciju, ali i Scene Optimizer funkciju za optimizaciju scena. Samsung‑ova varijanta AI fotografisanja može da prepozna i unapredi do 30 scena. Sve u svemu, kada se snimaju selfiji, dobijaju se i razni ultraširokougaoni mod‑ovi, kao i Live Focus sa zamućivanjem pozadine i na fotografijama i u videu. Moguće je 4K video‑snimanje, premda je 1080p video zbog SuperSteady funkcije naizgled upotrebljiviji. Kamera pravi odlične fotografije i video‑zapise, tako da u tom domenu zaslužuje najviše ocene.

Snimci kreirani Samsung Galaxy A80 telefonom

Kapacitet baterije 3700 mAh znači da A80 lako „izdržava“ više od 14 sati uključenosti ekrana, što znači da će u svakoj varijanti izdržati više od jednog dana, a neretko i po dva dana korišćenja. Superbrzi punjač snage 25 W puni bateriju preko USB‑C porta. Nažalost, Samsung je uveo još jednu „inovaciju“ u ovaj model, pa tako telefon nema 3,5‑mm konektor niti microSD slot za proširenje skladišnog prostora. Kad smo kod zvuka, ništa od sterea, pošto Galaxy A80 ima samo jedan zvučnik. Treba istaći i da je podržana Dolby Atmos tehnologija prilagođavanja zvuka.

Pročitajte i:  Samsung predstavlja Galaxy AI viziju na kongresu MWC 2024 sa najnovijim proizvodima i uslugama

PCPress.rs Image

Telefon je lep, prekriven je staklom s obe strane, doduše pomalo neobičnom kombinacijom Gorilla Glass 3 zaštite spreda i Gorilla Glass 6 pozadi. Veoma lepo leži u ruci, zahvaljujući blagim zaobljenjima sa strane, a između staklenih površina nalazi se aluminijumski okvir – idealno za poklonike velikih ekrana. Sa impozantnih 6,7 inča dijagonale, te predivnim Super AMOLED ekranom i njegovim fantastičnim bojama, uređaj ostavlja izuzetan utisak. On biva dodatno podstaknut činjenicom da je ovo konačno pravi Infinity ekran – cela prednja strana je veliki ekran, s minimalnim ivicama, bez ikakvih zareza ili otvora za kameru, zahvaljujući rotirajućem slajderu na vrhu telefona.

Galaxy A80 nema notifikacioni LED, ali je zato tu Always‑On displej koji uvek prikazuje informacije (i to u boji), čak i na ugašenom ekranu. Rezolucija iznosi 2400×1080 piksela, uz gustinu zapisa od 393 piksela po inču, uz pomalo neobičan odnosa strana 20:9. Ispod ovog ekrana je smešten i skener otiska prsta.

PCPress.rs Image

Zanimljivo je da Samsung nije odlučio da upotrebi sopstveni čipset, ali je zato implementirao najmoćniji Snapdragon čipset srednje klase, Snapdragon 730. S obzirom na sjajne performanse, upitno je koliko ima smisla uopšte ga deklarisati kao čipset srednje klase, budući da su rezultati sasvim uporedivi i s najbržim telefonima – tek nešto ispod Snapdragon 845 čipseta. Novi 8‑nm čipset raspolaže sa osam jezgara, od kojih dva rade na do 2,2 GHz, a šest na do 1,8 GHz, te Adreno 618 grafikom. Korisniku je na raspolaganju 8 GB RAM‑a i 128 GB skladišnog prostora, kao i kod modela Galaxy S10 linije.

Samsung Galaxy A80: hardver i rezultati testova – 3DMark, Antutu, Geekbench

Samsung Galaxy A80 dolazi sa Android 9 Pie operativnim sistemom, što je u momentu objave telefona bila najsvežija verzija. Verovatno će u trenucima dok budete čitali ove redove biti predstavljen Android Q, naredna iteracija softvera, ali ne treba se brinuti da će se nešto posebno propustiti. Štaviše, glavna i najprimetnija unapređenja koja će doneti naredni Android maltene su preuzeta sa izvanrednog Samsung‑ovog One UI korisničkog interfejsa, koji u najnovijoj iteraciji, preinstaliranoj na A80, nosi oznaku 1.1. Tu posebno mislimo na Dark Mode, režim koji je manje „napadan za oči“, kojim će se uskoro dičiti razni telefoni.

Softver Samsung Galaxy A80 telefona

Samsung je ostao veran ranijem Google konceptu navigacije kroz sistem, s posebnim naglaskom na „swipe uvis“ za pristup aplikacijama, dok je Google pomalo zastranio u eksperimentisanju i isprobavanju novih načina navigacije, koje veštački nameće korisnicima Android‑a. S druge strane, tu je veliki broj Samsung aplikacija – nekima se to možda neće dopasti, ali je nesporno da donose veliki potencijal i niz novih mogućnosti korisnicima.

Pročitajte i:  Google je upravo najavio 8 velikih ažuriranja za Android. Evo šta je novo

PCPress.rs Image

Samsung Galaxy A80 je odličan telefon koji je po nekim stvarima – makar do dolaska Note‑a 10 – najbolji u ponudi južnokorejske kompanije, ali i lider i inovator među svim telefonima. Nudi dosta toga, bez pravljenja suvišnih kompromisa, fokusirajući se na ono što je korisnicima najbitnije – vrhunsku kameru, pozamašnu bateriju, veliki i lep ekran koji je zadovoljstvo koristiti, vrhunsku izradu… On cilja na kupce koji su u potrazi za „kul faktorom“, mehanizmom rotirajuće kamere koji ćete često aktivirati iz čistog zadovoljstva, a ne samo iz neke naročite potrebe. Da sve bude još lepše, rotirajući mehanizam je funkcionalan i omogućava da Samsung ne samo zadrži tron u domenu selfija, koji je zauzeo S10 modelima, već i da ga digne na nedostižan nivo. Sve u svemu, Galaxy A80 je sjajan telefon i odličan izbor za sve koji se mogu prepoznati u ciljnoj grupi.

Korisna adresa: samsung.com/rs

Facebook komentari: