Softver za predviđanje bolesti
IntelliGenes, prvi softver ove vrste kreiran u Rutgers Health-u, kombinuje pristupe veštačke inteligencije (AI) i mašinskog učenja za merenje značaja specifičnih genomskih biomarkera za pomoć u predviđanju bolesti kod pojedinaca, prema njegovim programerima.
Studija objavljena u Bioinformatici objašnjava kako IntelliGenes može da koristi širok spektar korisnika za analizu multigenomskih i kliničkih podataka.
Zeeshan Ahmed, vodeći autor studije i član fakulteta na Rutgers institutu za zdravlje, politiku zdravstvene zaštite i istraživanje starenja (IFH), rekao je da trenutno nema dostupnih AI ili alata za mašinsko učenje za istraživanje i tumačenje kompletnog ljudskog genoma, posebno za nestručnjake.
Ahmed i članovi njegove Rutgers laboratorije dizajnirali su IntelliGenes tako da svako može da koristi platformu, uključujući studente ili one bez jakog znanja o tehnikama bioinformatike ili pristupa računarima visokih performansi. Softver kombinuje konvencionalne statističke metode sa najsavremenijim algoritmima mašinskog učenja kako bi proizveo personalizovana predviđanja pacijenata i vizuelni prikaz biomarkera značajnih za predviđanje bolesti.
U drugoj studiji, objavljenoj u Scientific Reports, istraživači su primenili IntelliGenes da otkriju nove biomarkere i predvide kardiovaskularne bolesti sa visokom preciznošću.
„Postoji ogroman potencijal u konvergenciji skupova podataka i zapanjujućem razvoju veštačke inteligencije i mašinskog učenja“, rekao je Ahmed, koji je takođe docent medicine na medicinskoj školi Robert Wood Johnson.
„IntelliGenes može podržati personalizovano rano otkrivanje uobičajenih i retkih bolesti kod pojedinaca, kao i otvorene puteve za šira istraživanja koja na kraju dovode do novih intervencija i tretmana.
Istraživači su testirali softver koristeći Amarel, računarski klaster visokih performansi kojim upravlja Kancelarija za napredna istraživanja računarstva Rutgers. Kancelarija obezbeđuje istraživačko računarstvo i okruženje za podatke za Rutgers istraživače koji su angažovani u složenim računarskim i podacima intenzivnim projektima.
Izvor: sciencedaily.com