BIZIT 11 - prvi dan

Vertiv se pridružio tehnološkom konzorciju za razvoj gorivih ćelija s niskim udelom ugljenika za data centre

Vertiv, globalni dobavljač kritične digitalne infrastrukture i kontinuiranih rešenja objavio je kako će Partnerstvo za čisti vodonik osigurati 2.5 miliona evra sredstava koja će im pomoći u finansiranju projekta razvoja gorivih ćelija s niskim udelom ugljenika za napajanje data centara. Zahvaljujući ovom doprinosu, predviđa se kako bi se koncentracija emisije ugljenika iz operativnih aktivnosti mogla smanjiti do 100%. Projekat EcoEdge PrimePower (E2P2) je nova proof-of-concept inicijativa čiji cilj su razvoj i demonstriranje gorivih ćelija s niskom emisijom ugljenika uz pružanje ekonomičnih i otpornih rešenja za data centre i njihovo okruženje.

PCPress.rs Image

Konzorcijum od sedam kompanija – Equinix, InfraPrime, RISE, Snam, SolidPower, TEC4FUELS i Vertiv – istražiće inovativnu integraciju čvrstih oksidnih gorivnih ćelija s tehnologijom neprekidnog napajanja (UPS) i litijum-jonskim baterijama kako bi se pružila otporna i čista primarna energija za razvoj data centara i drugih kritičnih infrastruktura. Implementacija čvrstih oksidnih gorivnih ćelija prirodnog plina (SOFC) kao primarne energije biće ključna za korišćenje zelenog vodonika u primeni gorivnih ćelija, kako za rezervne tako i za glavne energetske sisteme.

„Digitalizacija i industrija podatkovnih centara rastu sve brže i stoga je još važnije ubrzati naše putovanje prema ekološki održivoj budućnosti. To se može omogućiti samo razvojem čistih, inovativnih tehnologija poput rješenja gorivih ćelija kako bi se osigurala održiva energija za digitalni svijet. Vertiv je ponosan što aktivno doprinosi proof-of-concept inicijativi projekta E2P2 i raduje se što će svojim globalnim kupcima ponuditi energetska rješenja nove generacije“, rekao je Giordano Albertazzi, predsednik Vertiva za Evropu, Bliski Istok i Afriku.

Pročitajte i:  Vertiv™ Trinergy™ UPS - najpouzdaniji, najotporniji i najefikasniji UPS u svojoj klasi proizvoda kompanije Vertiv

Projekt E2P2 poslednja je u nizu inicijativa koju je kompanija Vertiv sprovela oko održivosti i šire regije zaštite okoline, društva i upravljanja (ESG). Vertiv je takođe deo Saveza za održivu digitalnu infrastrukturu (SDIA) i Evropskog udruženja za data centre (EUDCA) te doprinosi Paktu klimatski neutralnih data centara sa svrhom ispunjavanja cilja Evropske komisije o klimatski neutralnim data centrima do 2030. godine. Projekat E2P2 deo je napora kompanije s namerom da podrži i ukaže na važnost razvoja čistih, održivih i obnovljivih energetskih rešenja koji će se primenjivati u industriji data centara.

PCPress.rs Image

Zelenija budućnost za industriju

Gorive ćelije prepoznate su kao čistije i tiše rešenje za napajanje koje može ublažiti potražnju za energijom na gradskim energetskim mrežama. Mogu se postaviti on-site na samoj lokaciji data centara i raditi koristeći prirodni plin, bioplin, UNP ili zeleni vodonik, kojeg je moguće transportovati i distribuirati preko već postojećih plinskih mreža.

Projekt E2P2 označava uzbudljiv korak prema značajnom smanjenju emisije ugljenika, dok istovremeno ispunjava zahteve za vrlo otporno kritično napajanje data centara. U središtu ove vizije je tržišno orijentisani pristup koji integriše inovacije i angažman učesnika kako bi se maksimalno povećale mogućnosti prihvatanja i preuzimanja stacionarnih gorivih ćelija kao pouzdanih, učinkovitih i decentralizovanih primarnih izvora energije i za druge industrijske primene.

Pročitajte i:  Vertiv proširuje svoj portfolio jednofaznih UPS uređaja za distribuirane IT mreže i edge računarstvo u Aziji, EMEA regiji i Latinskoj Americi

Konzorcijum se nada da će razviti autoritativni otvoreni standard za primenu gorivih ćelija kako bi započeli put prema komercijalizaciji gorivih ćelija kao izvora energije za data centre u Evropi, demonstrirajući potencijalnu ulogu ove industrije u postizanju ciljeva Evropske unije za smanjenje emisije ugljenika.

Ključne informacije:

  • E2P2 je zajednički projekat kompanija Equinix, InfraPrime, RISE, Snam, SolidPower, TEC4FUELS i Vertiv koji se delimično finansira bespovratnim sredstvima Partnerstva za čisti vodonik iz programa Horizon 2020 od strane Evropske komisije.
  • Konzorcijum će sarađivati s organizacijama koje rade na razvoju najboljih evropskih standarda i praksi kako bi im olakšali koncept dizajna na visokom nivou i definiciju interfejsa.
  • Ciljevi projekta E2P2 usklađeni su s ciljevima Evropske komisije za značajno ubrzanje primene gorivih ćelija koje se koriste za napajanje energetski vrlo intenzivnih sektora uz postizanje zelenije i ekološki prihvatljivije mreže. E2P2 ima za cilj postizanje više ekoloških ciljeva, uključujući i potvrđivanje koncepta koji radi 24/7 te koristi energije s niskom emisijom ugljenika koja se ne oslanja na dizel generatore već podržava rastuću ekonomiju vodonika i obnovljive energije u celoj Evropi. Namera je da takve jedinice zamene tradicionalno napajanje i generatore, uz ugrađene dodatne redundanse za održavanje standarda neprekidnog rada.
  • Vertiv će iskoristiti svoje opsežno iskustvo u sistemima napajanja naizmeničnom strujom kao i u montažnim modularnim rešenjima za data centre kako bi dizajnirao i razvio integrisani modul za napajanje gorivnih ćelija, uključujući Vertiv™ Liebert® EXL S1 neprekidno napajanje (UPS) i Vertiv™ HPL litijum-jonske baterije. Bliska saradnja između Vertiv™ AC Power linije poslovanja sa sedištem u Italiji i njenog pogona za integrisana modularna rešenja sa sedištem u Hrvatskoj biće ključna za projektovanje all-in-one modula od 100 kW kao dokaz koncepta do 2023. čiji konačni cilj je razvoj komercijalno održivog proizvoda koji može podržati više MW-ova kritičnog opterećenja i omogućiti zeleniju budućnost za data centre širom sveta. Paralelno s tim, Vertiv takođe sarađuje s ključnim globalnim kupcima na razvoju novih vodonikovih generatora koji bi trebali zameniti generatore na bazi dizela.
Pročitajte i:  Vertiv snaga za AI

PCPress.rs Image

Kako bi saznali više o projektu E2P2, posetite E2P2.eu i zapratite E2P2 na LinkedIn profilu.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: