VIP: BlackBerry Storm u ponudi
Zahvaljujući VIP‑u, bili smo u prilici da testiramo najnoviji model kanadske kompanije Research in motion. Storm je prvi model sa ekranom osetljivim na dodir, ali i prvi koji nema QWERTY tastaturu, po kojima su ovi PDA telefoni i postali poznati. Oblik i mat poleđina garantuju da će odlično ležati u šaci, a kućištem dominira crna boja, što se često ističe kao plus u marketinškim materijalima ove kompanije. Pošto nema mehaničku tastaturu i mehanizam za njeno izvlačenje, spada u kategoriju težih uređaja, ali baš tih 155 g dodatno poboljšava utisak prilikom korišćenja.
Pored ekrana dijagonale 3,25“ na prednjoj strani se nalaze četiri funkcijska tastera – iniciranje i prekidanje veze, pozivanje menija i povratak na prethodni ekran. Elegantno zakrivljena oblast iznad ekrana pretvara se u dva neprimetna tastera za isključivanje zvuka i zaključavanje. Sa strana su tasteri za podešavanje jačine zvuka, pokretanje kamere i glasovnih komandi. Standardni 3,5 mm konektor za slušalice obradovaće sve korisnike koji žele da slušaju muziku. Iako RIM nikada nije isticao takt procesora, za „živahan“ rad zadužen je Qualcomm procesor na 528 MHz uz raspoloživih 128 MB RAM, 192 MB ROM i 1 GB storage memorije. Proširenja su obezbeđena microSD slotom.
Nakon postavljanja baterije od 1400 mAh i prvog startovanja prijatno nas je iznenadio kolorit ekrana. Poput iPhone i Google Android telefona, RIM se odlučio za kapacitivan ekran, što znači da ovaj model nema stylus. Za razliku od ostalih modela koji se oslanjaju na ovakav unos teksta, RIM je otišao korak dalje: Storm je prvi PDA telefon kod koga korisnik dobija pravu povratnu informaciju o pritisnutom tasteru. To nije veštački feedback postignut vibriranjem koji često srećemo kod novih modela, već je omogućeno da se ceo ekran ponaša kao pravi taster. Kad pritisnete taster/ekran, on će zaista „upasti“. To nije samo način da korisnik dobije bolji osećaj prilikom kucanja već se omogućava izbor u dva koraka: prvi je prelaz prstom preko opcija na ekranu (npr. izbor tastera) kada se vizuelno signalizira odabrana opcija, a drugi signal za izvršavanje komande, u zavisnosti od pritisnute lokacije. Veoma brzo smo se navikli na ovaj način korišćenja ekrana!
Efekat dodira i pritiska omogućava lako snalaženje u aplikacijama. Selektovanje dela stranice i njeno skrolovanje sada se jasno razlikuje od izbora linka, a kucanje na virtuelnoj tastaturi je isto kao na pravoj. U kombinaciji sa žiroskopom sa automatskim rotiranjem, površina ekrana je upotrebljiva za osnovne funkcije, ali i za instalirane aplikacije.
Model koji smo testirali došao je prekonfigurisan za VIP mrežu. Jednostavnost je oduvek krasila BlackBerry, te tako poslovni korisnici na VIP mreži dobijaju odmah upotrebljiv proizvod sa već podešenim push mail‑om. Pristizanje e‑mail poruke je trenutno, poput SMS‑a, bez potrebe za povremenom ili manuelnom sinhronizacijom sa serverom. Web browser je znatno lošiji od programa Opere i Safari, ali u rezoluciji 360×480 solidno prikazuje stranice.
Kao i svaki PDA telefon više klase, Storm ima integrisani GPS prijemnik, a može se iskoristiti uz ponuđeni Google Maps ili nakon instalacije posebnog softvera za navigaciju (npr. Garmin Mobile). Bluetooth je podržan, ali ne i Wireless, na naše veliko razočaranje – nemogućnost korišćenja hotelske WiFi konekcije na putu će poslovnog korisnika usporiti u radu i povećati njegove troškove. Prenos podataka preko 3G mreže je u nivou očekivanog, a Storm nema sekundarnu kamericu tako da ne podržava video‑pozive.
Sve u svemu, Storm je odličan poslovni PDA telefon sa lakim i intuitivnim softverom, izuzetno upotrebljivim ekranom i velikim mogućnostima. Ne čudi što je na Zapadu poslednja karika u lancu „novi posao, službeni automobil i notebook“ upravo neki kompanijski BlackBerry.
PC Press #156, Marko Savković
Pogledajte: VIP o BlackBerry Storm modelu