“Inspirisan ljudskim mozgom”: Intel predstavlja neuromorfični sistem 

U neuromorfnom računarstvu se radi o simuliranju strukture ljudskog mozga kako bi se pružila efikasnija obrada podataka, uključujući brže brzine i veću tačnost, i to je aktuelna tema.

PCPress.rs Image

Hala Point se ponosi sa 1.15 milijardi veštačkih neurona

Mnogi univerziteti i tehnološke kompanije rade na tome, uključujući naučnike u Intelu, koji su izgradili najveći “računarski sistem baziran na mozgu” za Nacionalne laboratorije Sandia u Novom Meksiku.

Kreacija Intela, nazvana Hala Point, veličine je samo mikrotalasne pećnice, ali se ponosi sa 1.15 milijardi veštačkih neurona. To je ogroman korak napred u odnosu na kapacitet od 50 miliona neurona svog prethodnika, Pohoiki Springs, koji se pojavio pre četiri godine. Postoji tema u imenovanju Intela, u slučaju da ste se pitali – to su lokacije na Havajima.

Hala Point je deset puta brža od svog prethodnika, 15 puta gušća, i sa milion kola na jednom čipu. Pohoiki Springs je imao samo 128,000.

Opremljen sa 1,152 Loihi 2 istraživačkih procesora (Loihi je vulkan na Havajima), sistem Hala Point će imati zadatak da iskoristi moć obimne neuromorfične računarske obrade. “Naše kolege u Sandia-u su dosledno primenjivali naš hardver Loihi na načine koje nikada nismo zamislili, i radujemo se njihovom istraživanju sa Hala Point-om koje će dovesti do proboja u obimu, brzini i efikasnosti mnogih značajnih računarskih problema”, rekao je Majk Dejvis, direktor Neuromorfičkog računarskog laboratorija u Intel Labs-u.

Pročitajte i:  Intel planira 1 nm proizvodnju čipova od 2027. godine

Pošto neuromorfični sistem ove veličine nije postojao ranije, Sandia je razvijala specijalne algoritme kako bi na kraju iskoristila puni potencijal računara.

“Verujemo da će ova nova razina eksperimentisanja – početak, nadamo se, velikih neuromorfičnih računara – pomoći u stvaranju sistema baziranog na mozgu sa neprevaziđenom sposobnošću obrade, odgovora i učenja iz stvarnih podataka”, rekao je glavni istraživač u Sandia-i, Kreg Vajnjard.

Njegov kolega, saradnik istraživač Brad Ejmon dodao je, “Jedna od glavnih razlika između računarstva sličnog mozgu i običnih računara koje danas koristimo – kako u našim mozgovima, tako i u neuromorfičkom računarstvu – jeste da je obrada raspoređena preko mnogo neurona paralelno, umesto dugih procesa u seriji koji su neizbežan deo konvencionalnog računarstva. Kao rezultat toga, što više neurona imamo u neuromorfičnom sistemu, možemo izvršiti složenija računanja. To vidimo i u stvarnim mozgovima. Čak i najmanji mozgovi sisavaca imaju desetine miliona neurona; naši mozgovi imaju oko 80 milijardi. To vidimo i u današnjim AI algoritmima. Veće je daleko bolje”.

Izvor: Techradar

Facebook komentari:
SBB

Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *