Clearview AI dobija patent za svoju tehnologiju prepoznavanja lica

Kritičari su zabrinuti da kompanija patentira invazivnu tehnologiju.

PCPress.rs Image

Tehnologiju će koristi samo vlada?

Kompanija Clearview AI će uskoro dobiti formalno priznanje za svoju kontroverznu tehnologiju prepoznavanja lica. Prema izveštajima Politico-a, Clearview je primio „obaveštenje o odobrenju” američkog Zavoda za patente i žigove u kojem se navodi da će zvaničnici odobriti dokumentaciju za njen sistem, koji skenira lica preko javnih internet podataka kako bi pronašao ljude sa vladinih lista i sa snimaka sigurnosnih kamera.

Kompanija samo mora da plati administrativne takse da bi obezbedila patent.

Osnivač kompanije Clearview Hoan Ton-That tvrdi je da je ovo prvi patent za prepoznavanje lica koji uključuje “velike internet podatke”. Kompanija prodaje svoj alat vladinim klijentima, uključujući organe za sprovođenje zakona u nadi da će ubrzati pretrage.

Postoji zabrinutost da USPTO efektivno odobrava Clearview-ovu tehnologiju i daje kompaniji šansu da raste uprkos široko rasprostranjenim primedbama na samo postojanje njene tehnologije.

Kritičari su zabrinuti da Clearview gradi baze podataka slika bez znanja ili dozvole meta. Takođe više vlada (uključujući Australiju i Veliku Britaniju) veruje da prepoznavanje lica krši zakone o podacima. Tehnologija bi teoretski mogla da se koristi za gušenje političkog neslaganja ili za privatnu upotrebu. Na primer, za uhođenje drugih ljudi. To ne uključuje brige o mogućim polnim i rasnim pristrasnostima za prepoznavanje lica u celini.

Pročitajte i:  Amazon obučava LLM sa 980 miliona parametara

Ton-That tvrdi da Clearview ne planira da prodaje tehnologiju nikome osim vladinim klijentima i da je „važno“ imati nepristrasne sisteme.

Međutim, patent je ostavio otvorena vrata za korišćenje u nevladine svrhe, poput toga da se može više saznati o partneru ili poslovnom klijentu. Clearview je svestan problematičnog puta kojim bi njegova tehnologija mogla da krene, čak i ako ne namerava da ide u tom pravcu.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
SBB

Tagovi: , , , , ,