PC Press: Audacity
Sound Recorder koji standardno stiže uz Windows nudi zaista minimalne mogućnosti za snimanje zvuka – ne postoje dodatna podešavanja i opcije, pa je vrhunac primene ovog programa provera da li vam mikrofon radi ili ne. Za snimanje zvuka se zato najčešće koristi program Audacity, koji ima brojne dodatne opcije, a pri tom je besplatan.
Audacity omogućava snimanje zvuka koji dolazi sa mikrofona, linijskog ulaza ili nekog drugog izvora. Moguće je postići visok kvalitet zvuka sa podrškom za 32‑bitno uzorkovanje. Snimljeni materijal se može eksportovati u datoteke WAV, MP3 i Ogg Vorbis formata. Audicity ima i opcije za obradu zvuka koje se mogu primeniti nad snimljenim zapisima ili materijalom učitanim iz postojećih datoteka (često u MP3 formatu). Tako je moguće isecati, kopirati ili brisati bilo koji segment zapisa, a program se snalazi i sa veoma dugačkim zapisima koji se mogu zumirati do nivoa pojedinačnih uzoraka.
Postoje opcije za izbacivanje šuma i pozadinske buke, pojačavanje basova, podešavanje zvuka i normalizaciju signala. Ugrađen je veliki broj specijalnih efekata, recimo za reprodukciju izabranog segmenta unazad (taman da proverite Led Zeppelin teoriju), dodavanje eha, postepenog utišavanja i pojačavanja (fade), pomeranje faza po kanalima itd. Igranjem sa efektima inverzije moguće je čak postići izdvajanje instrumentalnog dela od glasova i tako simulirati karaoke efekat, uz promenljivu upotrebljivost rezultata. Moguće je postići i druge efekte instaliranjem plug‑in‑ova koji su napravljeni za Audacity.
Audacity je slobodan softver i postoji u verzijama za različite operativne sisteme, što pored Windows‑a uključuje Mac OS X i GNU/Linux. Na našem DVD‑u se nalazi aktuelna Windows verzija programa, a više informacija o Audacity projektu i beta verzijama potražite na sajtu audacity.sourceforge.net.
Program Audacity je priloženi softver uz MP3 USB gramofon o kome smo pisali.