PC Press, iz broja 154: Desk H709g
Igre predstavljaju hardverski najzahtevniju primena PC računara, pa je logično da jedna od prvih konfiguracija sa novim Intel Nehalem procesorom koja je stigla na naš test bude koncipirana upravo tako da odgovori zahtevima igrača koji traže maksimum snage. Osmišljavajući H709g, u Desk‑u su očigledno imali maksimalističke ambicije – trebalo je angažovati sav kreativni potencijal i znanje kako bi rezultat (po ko zna koji put) bio besprekoran.
Bez uskih grla
H709g je računar koji nema uskih grla i pruža izuzetan potencijal za dalju nadogradnju moćnim Crossfire grafičkim sistemima, ukoliko se ne zadovoljavate „običnom“ ATI Radeon HD 4850 grafičkom karticom, koja je najslabija karika u ovoj po svemu izuzetnoj mašini. U srcu sistema našao se Intel Core i7 965 Extreme Edition procesor sa 8 MB keša, koji radi na 3,2 GHz uboden u vrhunsku Intel X58 matičnu ploču. Ako vam nije dovoljan, spreman je za ovekrloking i pokušaje obaranja brzinskih rekorda. Da biste za to imali optimalne uslove, tu je vrhunski Cooler Master‑ov V8 procesorski hladnjak, čiji bi impozantan gabarit teško stao u neko manje kućište od Cooler Master‑ovog ATCS 840, u kome je isporučen ovaj računar.
Samo kućište je svojevrsno remek-delo kada je protok vazduha i efikasnost hlađenja u pitanju. Vrhunsko napajanje Cooler Master Silent Pro M700 (700 W) smešteno je na samom dnu, omogućavajući neometano hlađenje čak i u uslovima najvećih naprezanja koje obezbeđuju čak četiri ogromna (ali izuzetno tiha) ventilatora – po jedan se nalazi napred i pozadi, a dva izduvavaju vazduh kroz sito na gornjoj površini računara. Time je postignuta maksimalna efikasnost, uz rad koji je na granici bešumnog. Nismo ispitivali granice stabilnosti sistema u overklokingu, ali slične konfiguracije bazirane na Extreme Edition procesorima u rukama iskusnih overklokera bez poteškoća dostižu i radni takt od 4 GHz, dakle potencijal za dalji napredak u odnosu na performanse koje smo standardnom baterijom testova izmerili je ogroman.
Već sam procesor sa svoja četiri jezgra i ukupno osam multi‑threading kanala predstavlja garanciju besprekornog multitaskinga bez obzira na zahtevnost operacija koje pojedine aplikacije izvršavaju, ali takva snaga je pred konstruktore postavila izazov obezbeđivanja disk podsistema koji će na pravi način ispratiti tu snagu procesiranja. Rešenje je nađeno u RAID (striped) režimu dva diska, pri čemu su u Desk‑u izabrali najbolje što današnje tržište diskova može da ponudi: dva WD Caviar SATA II/300 diska kapaciteta po 640 GB sa 16 MB keša, što ukupni kapacitet internih diskova podiže na impozantnih 1,28 TB. Ukoliko vam ni to nije dovoljno, ATCS 840 kućište omogućava ugradnju još nekoliko diskova interno, a tu su i dva E‑SATA konektora za povezivanje eksternih storidža, uz očuvanje maksimuma brzine transfera. Kao interfejs prema spoljnoj memoriji možete da iskoristite IEEE1394 (FireWire) priključak, ili neki od čak 12 USB 2.0 konektora koje vam ovo kućište i matična ploča obezbeđuju.
Da bi sve vaše igre imale dovoljno radne memorije, u Intel X58 ploču ubodena su čak 3 Kingston DDR3/1333 MHz memorijska modula od po 2 GB (tripple channel memorijska arhitektura), dostižući u našoj test laboratoriji do sada nezabeleženih 6 GB RAM‑a, što 64‑bitna verzija Windows Vista Ultimate operativnog sistema koja se isporučuje sa računarom adresira bez poteškoća. Naravno, ovakav računar ne bi bio potpun bez Blu‑ray SATA 2/300 pisača, ovde u vidu LG‑jevog modela GGC‑H20L.
Dokle ide brzinomer
Performanse koje smo na ovom računaru izmerili bile su primerene njegovoj impresivnoj hardverskoj konfiguraciji – Intel trenutno ima jasnu prednost koja se meri desetinama procenata u odnosu na trenutno najjaču verziju četvorojezgarnog Phenom II procesora iz AMD‑a. Procesorski rezultat od 80938 MIPS‑a i 69059 FLOPS‑a, kao i multi‑core efikasnost od čak 38,07 GB/s, uz memorijski transfer od oko 22 GB/s, teško da će uskoro biti dostignuti. Brzina disk transfera od 171,6 MB/s takođe zaslužuje respekt, dok su performanse grafičkog podsistema najviše što je do sada zabeleženo sa ATI Radeon HD 4850 karticom (13439 na 3D Mark‑u 06), s tim što tim 3D akceleratorom snaga ovog sistema nije ni približno iscrpljena.
Možda se grafika može proglasiti za „Ahilovu petu“ H709g, ali to je i bila namera konstruktora. Naime, ideja je bila ponuditi osnovu gotovo neograničenog potencijala po što povoljnijoj ceni, koja se kasnije vrlo jednostavno može nadograđivati zamenom grafičkog podsistema. Cena računara u standardnoj verziji (koja se od testiranog razlikuje po nešto sporijem i7 920 procesoru koji radi na 2,66 GHz i nije iz Extreme edicije) iznosi 1.628,70 evra. U tu cenu je uključen i bežični Logitech komplet tastature i miša, Trend Micro antivirusni paket, podloga za miša i USB pen drive kapaciteta 2 GB. Naravno, u Desk‑u se može kupiti i računar koji je identičan onome koji je bio na našem testu, a o uslovima njegove nabavke možete se informisati u direktnom kontaktu sa proizvođačem.
Utisci koje nosimo iz rada sa ovim izuzetnim gejming računarom su, jednostavno rečeno, izvanredni, počev od njegove ubedljive vizuelne pojave u ATSC 840 kućištu i veoma tihog rada, preko odabira komponenti do apsolutne pedanterije asembliranja. Desk je ovim računarom ponovo postavio „domaći zadatak“ drugim proizvođačima kada su ultimativne igračke mašine u pitanju.
Pregled sadržaja časopisa PC Press, broj 154 (april, 2009.)
Izvor: www.desk.rs