Sprečavanje samoubistava proučavanjem naloga na društvenim mrežama
Ranije smo se susretali sa izveštajima da stvari koje postavljamo i delimo na našim profilima i nalozima na društvenim mrežama, mogu da budu znak našeg trenutnog mentalnog zdravlja. Tako bi određena objava mogla da bude znak da je osoba depresivna i da ima suicidne misli. U pokušaju da pomogne u sprečavanju samoubistava, Univerzitet Northumbria u Velikoj Britaniji je najavio inicijativu koja će uključivati proučavanje naloga na društvenim mrežama njihovih studenata u potrazi za alarmantnim znacima te kako bi mogli da intervenišu ako bude bilo potrebe.
Early Alert Tool je alat koji će „pročešljati“ profile na društvenim mrežama studenata univerziteta i kada utvrdi da student zapada u krizu, omogućiće studentu pomoć koja im je potrebna.
Prema Nicola Dandridge-ovoj, izvršnom direktoru Kancelarije za studente, „preduzimanje preventivnih akcija u cilju promovisanja dobrog mentalnog zdravlja je krucijalno, kao i zauzimanje celokupnog institucionalnog pristupa i uključivanje studenata u razvoj rešenja. Pored toga, što ranije možemo da identifikujemo probleme koji se razvijaju, efikasnije možemo pružiti značajnu podršku koja je potrebna.“
Univerzitet neće biti prvi koji će iskoristiti tehnologiju kako bi pomogao u identifikaciji studenata koji imaju krizu mentalnog zdravlja. Pre nekoliko godina, Facebook je objavio da će razviti AI alat koji će biti u stanju da otkrije ljude koji su na ivici izvršenja samoubistva i koji će pomoći da ta informacija stigne na pravo mesto kako bi sprečio da se dogodi tragedija.
Izvor: Ubergizmo