Tehnološki moćnici se dogovorili da ne razvijaju smrtonosno autonomno oružje

Tehnološki inovatori, uključujući šefa SpaceX-a i Tesle Elona Maska i tri koosnivača Googl-ove podružnice koja se bavi istraživanjem i razvojem veštačke inteligencije DeepMind, potpisali su dogovor kojim se obavezuju da neće razvijati „smrtonosno autonomno oružje“. Dogovor, koji je poslednji potez od strane međunarodne neoficijalne koalicije istraživača i direktora koji se protive širenju takve tehnologije, upozorava da oružje koje koristi veštačku inteligenciju da bi „naciljalo i eliminisalo metu bez ljudske kontrole“ predstavlja moralnu i pragmatičnu opasnost. Kako navode potpisnici dogovora, u moralnom smislu odluka da se oduzme ljudski život „nikada ne bi trebalo da se poveri mašini“. Na pragmatičnom nivou, navodi se da bi širenje takvog oružja bilo „opasan poremećaj za svaku zemlju i pojedinca“.

Dogovor je objavljen 18. jula ove godine na Međunarodnoj zajedničkoj konferenciji o veštačkoj inteligenciji u Stokholmu, organizovanoj od strane Instituta za budućnost života, čiji je cilj da „ublaži životne rizike“ čovečanstva. Institut je prethodno pomogao da se pošalju pisma Ujedinjenim Nacijama, pozivajući ih da promisle o stvaranju novih regulacija vezanih za smrtonosno autonomno oružje. Ovakav dogovor je prvi put da su se učesnici pojedinačno obavezali da ne razvijaju takvu tehnologiju.

Pročitajte i:  DeepMind okvir nudi napredak u rasuđivanju LLM-a

Dosadašnji pokušaji sakupljanja podrške za stvaranje međunarodnih regulacija autonomnog oružja pokazali su se kao neuspešni. Potpisnici ugovora su predložili da smrtonosno autonomno oružje bude podložno ograničenjima, sličnim onima koje se stavljaju na hemijsko oružje i nagazne mine. Sem toga, ističu da bi podsticanje takvih zakona moglo da bude veliki izazov, jer je tehnologija za razvoj oružja veštačke inteligencije već široko proširena. Pored toga, zemlje koje su najviše uključene u razvoj ove tehnologije (SAD i Kina) nemaju podsticaj da ograniče njen razvoj.

Pol Šer, vojni analitičar koji je napisao knjigu o budućnosti ratovanja i veštačke inteligencije, rekao je The Verge-u da ovakav dogovor najverovatnije neće imati uticaja na međunarodnu politiku. Šer dalje navodi da je većina vlada već usklađena sa glavnim obećanjem dogovora, odnosno, da pojedinci ne treba da razvijaju veštačku inteligenciju koja će da cilja druge pojedince, i da se veštačka inteligencija već koristi u odbranbene vojničke svrhe.

I pored toga što se međunarodne regulacije za ovakvu vrstu oružja verovatno neće pojaviti u skorije vreme, par događaja je pokazalo da zajednički aktivizam poput jučerašnjeg dogovora mogu da naprave određene promene. Google su zadesili protesti zaposlenih, nakon objavljivanja da je kompanija pomagala razvoju nesmrtonosnosnih dronova veštačke inteligencije za Pentagon. Par nedelja kasnije, Google je objavio nova pravila istraživanja, kojima se obavezao da ne razvija oružje sa veštačkom inteligencijom. Sličan rezultat je imala je i pretnja bojkota KAIST univerziteta u Južnoj Koreji, kada je predsedavajući u KIAST-u obećao da neće razvijati vojnu veštačku inteligenciju koja je „suprotna ljudskom dostojanstvu uključujući autonomno oružje kome fali smislena ljudska kontrola“. Važno je istaći da u oba slučaja organizacije nisu prekinule razvoj veštačke inteligencije za vojne svrhe, ali su usmerene u druge, nesmrtonosne svrhe.

Pročitajte i:  Chrome donosi bolju zaštitu uz očuvanje privatnosti 

Izvor: The Verge

Facebook komentari:
SBB

Tagovi: , , , , , , , , , ,