Komentar: Čari januarskih praznika
Nijedan mesec nije toliko bogat praznicima, a ni dug kao januar. Kada bih morala po slobodnoj proceni da odredim koliko on traje, rekla bih da ima 65 dana. Radićemo u kući prekovremeno i sve to zabeležiti na društvenim mrežama…
Od Nove godine, preko Božića do srpske Nove godine, januar prosto obožavamo, samo da je ića i pića. To je veoma intenzivan period jer smo, hvala Bogu, „srećni ljudi“ i volimo da proslavimo svaki povod, pa i onda kada nema povoda. Život je dovoljan. A naši praznici nisu posebni samo zato što dolaze nakon svetske Nove godine, već po tome što ih na jedinstven način proslavljamo i doživljavamo.
Ko preživi pričaće…ili neće razgovarati
Božić je sinonim za porodična okupljanja. Sve počinje postom na Badnji dan kada se čeka ponoć da svi mogu da pohrle na pečeno prase koje stoji na ražnju spremno za sutrašnju gozbu. I dok se tako besramno mrsimo u ponoć ili pet minuta po ponoći, moramo da smirujemo decu, već nervoznu od toliko ljudi, koja, eto baš danas, neće da spavaju. Božićna gozba obično je takmičenje u tome ko je spremio više i bolje i samo je važno da snajina sestra nije napravila bolje kolače od vas.
Kada su se svi lepo najeli, vrlo je izvesno da će neko pod uticajem alkohola reći (ili napisati na društvenim mrežama) nešto što kod ovog drugog okida onu ključnu žicu da kaže: „E, sada sam došao ovde s vama i nikad više!“ Te rečenice čujemo i na Uskrs i tokom sledećeg Božića, pa i na slavi. Teča će sav srećan od predivne hrane, rakije i lepote življenja terorisati svoje mile rođake Harisom Džinovićem toliko da će im u glavi svirati „Dajte vina hoću lom…“ dok konačno tonu u san i pozdravljaju se s prvim danom Božića.
Hrana i piće
Božićna gozba svima je vrlo dobro poznata. Mora da bude toliko hrane da vam ne bude dobro od nje već u dva po podne i da ima da se jede najmanje još nedelju dana nakon toga. Pet vrsta salata, uz obaveznu rusku, jednostavno moraju da se naprave, pa hajde molim te, kad ćemo ako nećemo sad. Daj sve. I slikaj, pa okači na Instagram. Ova stavka vrlo je važna za kasnije kukanje i pravljenje meme‑a o tome kako su nas praznici ugojili. Ako su i deca tu, obavezno idu moljakanja da se jede i premeštanja celog stola da ujakov mali sedne tamo gde je zamislio, a ni on ne zna gde je to. O piću se ne mora mnogo ni pričati, znamo kako ono utiče na ljude, u rasponu emocija od smeha do plača. Možda neko i zaspi za stolom. Ali pića ne sme da fali.
Nakon svega što smo prošli s ovom generalnom Novom godinom i Božićem, srpska Nova godina dođe nam kao poslednja rupa na svirali. Imamo tri vrste reakcija na nju: 1) Oni koji će reći da ih to ne zanima i da je sve to budalaština ali možda odu na neku žurku. 2) Oni koji će pričati da je ovo jedina i prava Nova godina ali je svejedno neće slaviti jer su se istrošili. 3) Oni koje ne zanima ni jedno ni drugo ali će otići na Cecin koncert pred Skupštinom. Kako god okrenete, slaviće se do kraja januara.
Imali svi ovi praznici smisla ili ne (a mi mislimo da imaju), oni su zaslužni za sve dobre i smešne trenutke koje pamtimo zauvek i koje prepričavamo na svakom zajedničkom okupljanju. A i dokumentovani su na Facebook‑u, za slučaj da zaboravimo. Baš iz ovih razloga, mnogi naši prijatelji stranci obožavaju naše praznike, te iskrene emocije koje iz plusa prelaze u minus i zbog kojih se svađamo i grlimo u isto vreme. A volimo ih i mi.