BIZIT 2024

Megabiti naspram Megabajta: Koja je razlika i zašto je to važno?

Industrija računara voli svoj žargon, koji se može činiti kao da je jedinstveno dizajniran da vas izludi. Na primer: megabiti i megabajti.

PCPress.rs Image

Možete završiti s pogrešnom brzinom interneta ako pomešate ova dva pojma

Oba se odnose na jedinice digitalnih informacija, ali razlika je dovoljno suptilna da izazove mnogo zabune. Ne brinite – objasnićemo sve tako da više nikada ne budete kritikovani na Redditu.

Sve počinje sa bitovima i bajtovima. Bit je najosnovnija jedinica informacija u računarstvu. Može biti jedan ili nula, tačno ili netačno, da ili ne. Bajt je zbirka od osam bitova. Zašto osam? Potrebno je osam bitova da bi se proizvela jedna jedinica teksta, kao što je “J” ili “#”. Bajtovi su način na koji merimo veličinu fajlova kao što su filmovi, slike ili dokumenti. Bitovi su takođe mere veličine, ali se koriste u odnosu na brzinu. Gotovo nikada nećete čuti da neko govori o “bitovima” osim ako odmah ne sledi “po sekundi”.

Sada da dodamo “mega” deo u jednačinu. Pošto su bitovi i bajtovi tako mali – samo jedno slovo ili broj – nisu baš korisni kada govorimo o većim fajlovima kao što su slike ili video zapisi. “Mega” jednostavno znači “1 milion.” Jedan megabit je 1 milion bitova, a isto važi i za megabajte.

Pročitajte i:  Kako promeniti potpis u Outlook-u

Mnogo zabune oko megabita i megabajta nastaje kada su skraćeni. Megabit se piše kao Mb, dok se megabajt piše kao MB. Brzine interneta se uvek odnose na Mbps ili megabite po sekundi. Megabajti po sekundi se gotovo uvek koriste da se odnosi na brzinu kojom uređaj za skladištenje može preneti podatke, kao kada hard disk čita podatke ili kada se fajl prenosi na cloud koristeći Ethernet vezu. Megabajti po sekundi se pišu kao MBps ili MB/s.

Važno je znati razliku između megabita i megabajta, posebno kada govorite o brzinama interneta. Standardno je koristiti megabite po sekundi, ali možete čuti nekoga kako govori o svojoj vezi od 50 megabajta po sekundi i smatrati je sporom. U stvari, to je ekvivalentno brzini od 400 megabita po sekundi, što je prilično brzo.

Jedan MB (megabajt) je jednak osam Mb (megabita). Dakle, 1Mbps (megabit po sekundi) je jednak 0.125MBps (megabajta po sekundi).

MB se odnosi na megabajt, dok se Mbps odnosi na megabite po sekundi. Megabajt je jednak osam megabita.

Pročitajte i:  Kako promeniti potpis u Outlook-u

Megabiti po sekundi (Mbps) se uvek koriste kada se govori o brzinama Wi-Fi-ja. Koristili biste megabajte po sekundi (MB/s) da se odnosite na brzinu kojom podaci mogu biti preneti na uređaj za skladištenje.

100Mbps (megabita po sekundi) se smatra prosečnom brzinom preuzimanja za internet uslugu. Zapravo, to je minimalno potrebno da bi se zadovoljila definicija brzine širokopojasnog interneta prema FCC-u. Međutim, brzina učitavanja od 100Mbps bi se smatrala veoma brzom – minimalni zahtev FCC-a za brzinu učitavanja je samo 20Mbps.

Izvor: Cnet

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *