Nova sonda napravila neverovatne snimke Merkura

Najveći deo našeg solarnog sistema i dalje je neistražen, pa naučnici razmišljaju o novim misijama koje bi otišle još dalje i pružile preciznije podatke. Male i velike sonde lete oko planeta i prave sjajne fotografije.

PCPress.rs Image

Početkom 2020. godine naučnici iz agencije NASA su ozbiljno većali koju bi misiju trebalo poslati put kosmosa, a izbor je bio veliki, budući da su naučnici iz Sjedinjenih Američkih Država poslali više od 20 predloga. Neke od njih su asteroide pretvorile u stanice za točenje goriva, druge su predlagale da se uroni ispod površine Meseca, a treće su svoje misije usmerile ka Veneri. NASA je na kraju izabrala četiri ideje

U poslednjih 50 godina misije agencije NASA su istražile veliki broj većih nebeskih tela u solarnom sistemu – od Sunca do Merkura na jednoj strani, te Plutona i heliosfere na drugoj. Ni jedna druga zemlja se nije približila tom uspehu, ali to ne znači da su istraživanja gotova, naprotiv – tek smo na početku.

https://twitter.com/BepiColombo/status/1671186652499259394?s=20

Misija BepiColombo je projekat koji je udružio Japan s nekim evropskim zemljama, a nedavno je završen treći let oko Merkura. Planirano je da ih bude ukupno šest i da se tokom svakog napravi što više fotografije.

Pročitajte i:  3D štampač putuje na Internacionalnu svemirsku stanicu

Evropska svemirska agencija je objavila tri nova snimka, a na njima se vidi površina Merkura pokrivena kraterima. Sonda je planeti prišla veoma blizu, a najmanja udaljenost od površine je bila oko 240 kilometara.

Sledeći let je planiran za septembar 2024. godine.

Izvor: Futurism

Facebook komentari:
SBB

Tagovi: ,