Top50 2024

Nešto drugačije

LG G6 smo videli još na MWC‑u krajem februara, ali na naše tržište stiže tek sada. Iznenadio nas je atraktivnim dizajnom, snažnom baterijom i, pre svega, kamerom.

PCPress.rs ImageApple‑ov trend dugih i uskih telefona se polako, ali sigurno „prima“ kod svih velikih proizvođača. Potreba da koristite telefon jednom rukom, u paraleli s potrebom za što većim ekranima, dovele su do prihvatanja ovog čudnog trenda. Samsung Galaxy S8 se potrudio da ima ekran od ivice do ivice, maksimalno ga izdužujući, a LG prati u stopu.

Lepota je u oku posmatrača

Budući da je dizajn subjektivna kategorija, autor ovih redova će se usuditi da tvrdi da je G6 najlepši telefon današnjice. Posle G5, koji je bio „ni tamo ni ’vamo“, LG je zasukao rukave i napravio veoma dobar posao. Kombinacija četvrtastih elemenata i zaobljenih ivica pun je pogodak, pa LG G6 izgleda kao fino zaobljena „ciglica“, i to mislimo u najboljem smislu. Metalno telo ne trudi se da magijom geometrije prikrije svoju debljinu, već je dobrim dizajnerskim elementima čini privlačnom. Srebrni model koji je do nas stigao možda je i najlepši, a G6 dolazi još u crnoj i beloj boji, fensi prozvanim: mystic white, astro black i ice platinum. Baš taj ledeno‑platinasti ostavlja super utisak iz nekoliko razloga. Kombinacija srebrnog tela, dugog ekrana sa zaobljenim ivicama i tankim crnim okvirom deluje fantastično. Ekran je veštački zaobljen, kao i sam telefon, pa odlično leži u ruci, a prvi put posle dugo vremena imamo telefon čiji ekran nema oštre ivice.

Zadnji deo telefona prekriva Gorilla Glass 5, a otvori dopuštaju prilaz senzoru otiska prsta i sočivima kamere, koji su faktički uvučeni u odnosu na telo i poseduju Gorilla Glass 4 zaštitu. Kad već pominjemo silne gorile, moramo da priznamo da ne shvatamo zbog čega ekran ima „samo“ Gorilla Glass 3 zaštitu, a sočivo kamere i zadnji, dosta manje bitni deo – novije varijante. Oštre ivice „ciglice“ zaobljene su na ivicama i podsećaju na lepšu verziju iPhone‑a 5.

Na boku ćete naći tastere za jačinu zvuka i fiokicu za SIM i microSD kartice, te 3,5‑mm port, USB C i rupice mikrofona i zvučnika. Power taster istovremeno je i senzor otiska prsta, a taj taster je zaštitni znak serije G (izostao kod G5), pa će oni navikli na dobre telefone ove serije umeti da cene ovakvu navigaciju. Ako vam se ne sviđa da jurite Power taster/senzor po leđima telefona, tu je i dobro poznati Knock On/Off gest otključavanja telefona.

Od ekrana do kamere

U stanju mirovanja, sat i informacije po želji prikazuje opcija Daydream koja ne troši previše baterije, a može i da se isključi. Ekran je jedan od najboljih koje smo dosad videli, kako po pitanju reprodukcije boja, tako i po osvetljaju i kontrastu, pa je korišćenje i po sunčanom danu moguće, bez potrebe da drugom šakom pravite senku. Odnos 2:1 ne slaže se baš najbolje s mnogim aplikacijama, posebno multimedijom, ali je LG pametno rešio višak ekrana, pa u aplikaciji kamere imate mali preview deo sa leve strane u koji se pakuju sveže snimljene slike.

Odnos stranica ekrana omogućava korišćenje više stvari u isto vreme, pa ne čudi što se ceo interfejs oslanja na dve zasebne polovine ekrana. Šta god da radite po interfejsu jasno možete podeliti ekran po sredini, kako logički, tako i fizički. Pored istovremenog korišćenja dve aplikacije nismo utvrdili previše primena ovog odnosa stranica, ali brzo smo se navikli na njega, pa ne možemo reći da nam smeta, ali nismo baš ni oduševljeni.

Kamera je najveće unapređenje modela G6. Nismo sigurni koliko su korisnicima potrebne dve kamere od kojih je jedna širokougaona, ali to je trend i LG ga je usvojio. Rezolucija svakog od senzora je po 13 Mp, jedan sa uglom od 71 stepena, a drugi od 125, s primetnim distorzijama po uglovima, ali i bez optičke stabilizacije i autofokusa. Primarna kamera ima i OIS, ali je nejasno zbog čega koristi fazni, a ne ultrabrzi laserski autofokus, viđen na G4 i G5.

Performanse kamere stoje rame uz rame s najboljim telefonima na tržištu. Slike su oštre, s dosta detalja i preciznim bojama, čak i pri uslovima slabog svetla. Kamere su brze, responzivne i imaju odlične performanse, s obzirom na „samo“ 13 Mp. Snimanje je moguće u 4K, ali i Full HD (60 fps), kao i neobičnom 18:9 režimu 2160 × 1080 piksela, iako još ne postoji televizor s takvom rezolucijom i odnosom stranica. Kvalitet snimka je fantastičan, posebno u 4K, s izvanrednim nivoom detalja, reprodukcijom boja i oštrinom, možda najbolji na tržištu.

Uz poneki kompromis…

Sa hardverske strane, LG je želeo da predstavi svoj najbolji telefon pre Samsung‑a i HTC‑a i to je platio nešto sporijim čipsetom – Snapdragon 831, umesto verzijom 835 koju možemo naći na modelima U11 i Galaxy S8. Razlike postoje uglavnom samo u laboratorijskim uslovima – nećete ih primetiti u svakodnevnom korišćenju, čak ni u igrama. Veći problem je mentalna barijera kada kupujete top‑model sa čipsetom prethodne generacije, što ćete morati da premostite ukoliko vam se LG G6 sviđa. Ako uspete, dobro došli u svet jednog od najbržih telefona na tržištu.

LG je izbacio sav nepotreban softver i optimizovao interfejs, pa se sve funkcije odazivaju momentalno, što je pravo osveženje, posebno ako ste do sada koristili nekoliko generacija star telefon pun nepotrebnog softvera. Tu su i „široka“ 4 GB radne memorije i 32 GB internog skladišta s mogućnošću proširenja, pa je mala šansa da će vam nedostajati memorije u budućnosti. Baterija je takođe „porasla“ na 3300 mAh pa ćete imati „soka“ za dan i po korišćenja, što je informacija vredna divljenja kada se uzmu u obzir sve korišćene komponente i veličina ekrana. Telefon podržava brzo (50 odsto za pola sata) i bežično punjenje, što je u skladu sa industrijskim trendovima.

Ne smemo zaobići velike staklene površine, kako napred, tako i pozadi, što znači da je G6, kao i S8, veoma osetljiv na padove, pa treba paziti na njega. Dobra stvar je da nije „klizav“ i da lepo leži u ruci, pa je mala šansa da ćete ga slučajno ispustiti. Prijatno iznenađenje svakako je i IP68 sertifikat otpornosti na vodu i prašinu, pa je ovo jedan od telefona koji možete nositi na more, ali ako nemate bežični punjač, dobro osušite USB C konektor pre nego što ga stavite da se puni.

LG G6 je, sve u svemu, odličan telefon u mnogim aspektima, uz pokoji nedostatak. Ekran je trebalo da ima bolju zaštitu, a čipset može biti odbojan za korisnike koji insistiraju na najboljem po svaku cenu. Onoga ko može da pređe preko navedenih „mana“ čekaju izvanredna kamera i prelep telefon koji je uživo dvostruko bolji nego na papiru, brz i s dobrom autonomijom. Ne zaboravite da je i cena modela G6 oko 20 odsto niža od ljute konkurencije i da za te pare dobijate baš onoliko koliko plaćate, a to nikako nije malo!

www.vipmobile.rs

LG G6 (H870)
Ekran 5,7″ 2880×1440 pix, IPS HDR10
Gorilla Glass 3, 2:1 odnos stranica
Čipset Snapdragon 831 QuadCore (2×2,35 GHz Kryo+
2×1,6 GHz Kryo) + Adreno 530
Memorija 4 GB RAM, 32 GB interno + microSD slot
Komunikacija Dual band Wi-Fi 802.11ac, BT 4.2 A2DP aptX HD,
USB 3.1 tip C, NFC
GPS A-GPS, GLONASS, BDS
Kamera 13 Mp: 71°, f/1.8, OIS, fazni AF + 13 Mp: 125°, f/2.4, bez AF; dual LED blic; video: 2160p@30 fps, 1080p@30/60fps; prednja kamera 5 Mp, f/2.2
Operativni sistem Android 7.0 + LG UX 6.0
Baterija Li-Po 3300 mAh
Dimenzije i masa 148,9×71,9×7,9 mm; 163 g
Ostalo Senzor otiska prsta, 3,5 mm audio, bežično i brzo punjenje, Gorilla Glass 5 nazad

(Objavljeno u PC#244)

 

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , ,