BIZIT 11 - prvi dan

Prva Ryzen ploča

Otkako je AMD predstavio novu generaciju Ryzen procesora koja mnogo obećava, počela je navala matičnih ploča s novim čipsetovima. Dugo smo čekali da vidimo unapređene ploče namenjene AMD procesorima, očekujući da one donesu blagodeti modernih tehnologija po posebno povoljunoj ceni. Isprobali smo Gigabyte AX370 Gaming 5.

PCPress.rs ImageIsuviše vremena je prošlo od kada je neko predstavio zaista novu high‑end ploču zasnovanu na AMD‑ovom čipsetovu. Čekanje se isplatilo, jer je Ryzen arhitektura donela preko potrebno osveženje u svet hardvera, a isto važi i za nove čipsetove koji su namenjeni za rad s pomenutim procesorima. Prvi je do nas stigao Gigabyte, a prvi utisci su veoma povoljni.

Pre nego što se okrenemo konkretnom modelu s testa, pogledajmo šta nam tačno donosi AMD X370 čipset. Reč je o trenutno najboljoj verziji, a ovaj skup čipova donosi podršku za AM4 i nove Ryzen procesore. U svet AMD‑konačno a ulazi DDR4 memorija, kao i novi USB 3.1 Gen 2 i Gen 1 interfejsi. U zavisnosti od procesora,  ExpressPCI 3.0 moći će da radi u 1×16/2×8 ili u 1×8 modu.

Gigabyte AX370 Gaming 5 izgleda veoma moderno. Naponska jedinica je prilično dobra: reč je o 10‑faznom filtriranju napona uz upotrebu kvalitetnih komponenti. Izdvajamo International Recitifier VRM i PowlRstage čipove u kombinaciji sa 10K Black kondenzatorima, što nije uobičajeno za cenovnu kategoriju kojoj pripada Gaming 5.

Gigabyte je poboljšao kvalitet – sva tri PCIe x16 slota su ojačana kako bi izdržali veći pritisak, a isto važi i za DDR4 memorijske slotove kojih ima četiri. Naponska jedinica ima poveće hladnjake, a zvučna sekcija ističe se Nichicon audio‑kondenzatorima i odličnim elementima. Ploča ima čak dva Realtek ALC1220 audio‑procesora, tako da omogućava dva paralelna i zasebna zvučna izvora. Dopada nam se to što Gigabyte AX370 Gaming 5 poseduje četiri SATA 6 Gbps konektora, kao i četiri koja je moguće zameniti za dva SATA Express 10 Gbps priključka. Tu je i U.2 interfejs koji deli svoj protok sa M.2 konektorom koji je takođe ugrađen, pa treba imati na umu da ukoliko koristite jedan, drugi neće biti u funkciji.

Zadnji panel s konektorima karakteriše 10 USB konektora, što je za svaku pohvalu. Četiri su USB 3.1 Gen 2, dok je šest USB 3.1 Gen 1, a jedan USB 3.1 Gen 2 odgovara Type‑C formatu. Nemojte misliti da ćete ovaj broj modernih konekcija lako naći kod drugih ploča, jer je za dodatne USB priključke zaslužan Gigabyte, a ne AMD. Naime, proizvođač je ugradio jedan ASMedia USB 3.1 Gen 2 kontroler koji upošljava dva konektora na zadnjem panelu. Gigabyte nije odoleo da ne doda i jedan mrežni kontroler preko standardnog. Odabrani su Intel i Killer E2500 kontroleri da obezbeđuju dva RJ‑45 mrežna ulaza, ali opcija agregacije (teaming) nije podržana. Tu je čak i kombinovani PS/2 port, jedan HDMI, kao i audio‑sekcija sastavljena od pet 3,5‑milimetarskih „džekova“ i jednog S/PDIF‑a.

Novo nije uvek bolje, što Intel sa svojom LGA115x platformom to mora da zna, jer već godinama gledamo tek marginalno izmenjene proizvode. AMD je napravio ogromnu pauzu, pa sada dobijamo ploče koje su bolja platforma nego što su to ikada bile. U tom kontekstu, AMD‑ova matična ploča nikada nije bila ovako moderna i bolja je od svega što smo videli do sada. Dakle, ukoliko ste u potražnji za novom AMD platformom, Gigabyte AX370 Gaming 5 zaslužuje apsolutnu preporuku.

Gigabyte AX370 Gaming 5
Format ploče ATX
CPU podnožje AMD AM4
Čipset AMD X370
Broj memorijskih podnožja 4×DIMM DDR4 2.133 – 3.200 MHz (OC)
Slotovi za proširenje 3×PCIe 3.0 x16, 3×PCIe 3.0 x1
SATA/ATA i broj priključaka 8×SATA 6 Gbps, 2×SATA Express
10 Gbps, 1×M.2 32 Gbps, 1×U.2
Audio / mrežni kontroler 2×Realtek ALC1220 / 1×Intel i219V,
1×Killer E2500 (nema agregacije)
Zadnji panel PS/2, 6×USB 3.1 Gen1, 3×USB 3.1 Gen2, 1×USB 3.1 Type-C Gen2, S/PDIF, 2×LAN, 5×3,5 mm audio, HDMI
Cena 240 evra

www.gigabyte.rs

(Objavljeno u PC#244)

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,