Top50 2024

Robotic Process Automation: revolucija ili standard u automatizaciji poslovnih procesa?

Finansijske usluge i tehnologije (fintech) doživljavaju veliki napredak u području digitalne transformacije, između ostalog i zahvaljujući ubrzanom razvoju automatizacije poslovnih procesa. Kao jedna od ključnih tehnologija, s vremenom se nametnula i RPA.

PCPress.rs Image

Često se kao „sleng“ za RPA navode softverski roboti, pa se dešava da potencijalni korisnici ovih tehnologija imaju utisak da je reč o nekoj visokotehnološkoj mašini, a zapravo se termin robot odnosi na mogućnost oponašanja ljudske interakcije s digitalnim sistemima. Ta interakcija se odnosi na obavljanje zadataka, poput obrade transakcija, usklađivanja podataka, upravljanja korisničkim nalozima i slanja izveštaja.

Glavna prednost ove tehnologije je njena sposobnost da obavi rutinske, repetitivne zadatke daleko brže od ljudi, čime se oslobađa vreme zaposlenima za složenije analize i donošenje strateških odluka. RPA omogućava značajne uštede u vremenu i resursima, a smanjenje grešaka čini ga neophodnim alatom za svakodnevne operacije. Životni ciklus automatizacije procesa podrazumeva i određene tehnike merenja uštede u vremenu, pa je svakom automatizacijom jednostavno izmeriti koliki je ROI za konkretan proces ili skup procesa.

RPA u fintech-u

Fintech kompanije svakodnevno upravljaju ogromnim količinama podataka – od obrade transakcija i kreditnih zahteva, do provera usklađenosti i izveštavanja. Tradicionalni procesi često zahtevaju vreme, manuelni rad i podložni su greškama.

RPA je posebno značajan u oblastima koje zahtevaju visok nivo tačnosti i ponavljajuće radnje, poput automatizacije platnih procesa, usklađenosti s regulativom, identifikacijom i verifikacijom klijenata i u automatizaciji kreditnih procesa.

RPA kao standard

U mnogim industrijama, posebno u sektorima finansija, osiguranja i telekomunikacija, RPA je postao standardna tehnologija za automatizaciju pomenutih rutinskih i repetitivnih zadataka. Kompanije sada redovno koriste softverske robote za zadatke poput obrade faktura, usklađivanja podataka, upravljanja korisničkim računima i slično. U tom smislu, RPA se može posmatrati kao standard u savremenom poslovanju.

RPA kao revolucija

S druge strane, time što je omogućio novi pristup u automatizaciji poslovnih procesa, RPA predstavlja revolucionarnu tehnologiju. Pre pojave RPA, poslovna automatizacija bila je složen proces koji je zahtevao specifičnu integraciju IT sistema, što je često bilo skupo i dugotrajno. RPA je doneo jednostavnost jer ne zahteva značajne izmene u postojećoj IT infrastrukturi. Softverski roboti mogu raditi iznad postojećih sistema, bez potrebe za dubokom integracijom, što omogućava brzu implementaciju.

Pored toga, RPA je otvorio vrata za šire inicijative digitalne transformacije, kao što su inteligentna automatizacija i hyperautomation, koje uključuju kombinaciju RPA s naprednijim tehnologijama, poput veštačke inteligencije (AI) i mašinskog učenja (ML). Ove inovacije mogu automatizovati ne samo jednostavne već i složene kognitivne zadatke.

Zaključak

Na kraju, RPA je postao standard u automatizaciji repetitivnih poslovnih procesa, ali njegov potencijal za transformaciju i napredak u oblasti inteligentne automatizacije čini ga i svojevrsnom revolucijom u načinu na koji kompanije pristupaju digitalizaciji i optimizaciji poslovanja. Dakle, RPA je i standard i revolucija, u zavisnosti od toga kako se koristi i kakve promene donosi unutar organizacija.

comtradeintegration.com/en/
comtrade-digital-worker/

Autor: Stefan Đekić, Principal Business Consultant, Comtrade System Integration

Facebook komentari:
Računari i Galaksija

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *