Google završava podmorski kabl ka Božićnom ostrvu
Podmorski kabl koji finansira Google uskoro će povezati australijsku teritoriju Božićno ostrvo sa Darwinom, glavnim gradom Severne teritorije Australije.
Veza će povezati udaljenu teritoriju sa Darwinom u Severnoj Australiji
Kabl, nazvan Bosun, po ikoničnoj ptici s Božićnog ostrva, biće povezan sa Australia Singapore Cable, komunikacionim sistemom kompanije Vocus Group, koji prolazi kroz Indoneziju i povezuje Australiju sa Singapurom.
Geografski značaj
Iako je sada deo Australije, Božićno ostrvo je nekada pripadalo Singapuru i nalazi se 350 km južno od Jave, Indonezije. Ostrvo ima oko 2.500 stanovnika i nalazi se na 2.600 km severozapadno od Perta, što ga čini ključnom tačkom za povezivanje Australije sa jugoistočnom Azijom. Darwin, s druge strane, udaljen je oko 2.700 km od ostrva.
Izgradnja Bosun kabla deo je inicijative Pacific Connect, čiji je cilj povezivanje Australije s teritorijama poput Papua Nove Gvineje, Fidžija i Samoe na Pacifiku.
Šira povezanost
Dodatni interkonekcioni kabl povezaće Božićno ostrvo, Pert i Melburn sa Honomoana kablovskim sistemom, koji se prostire do Sjedinjenih Američkih Država. Google je ključni partner u okviru inicijative Australia Connect, koja ima za cilj jačanje veza Australije sa jugoistočnom Azijom, Pacifikom i drugim regionima.
Pored Google-a, u projektu učestvuju i kompanije kao što su NEXTDC, SUBCO i Vocus, zajedno sa državnim i lokalnim vlastima Darwina, Perta i Sunshine Coasta.
Impresivne razmere projekta
Ukupna mreža kablova protezaće se na 42.500 km, povezujući severnu, istočnu i zapadnu obalu Australije. Planirano je uspostavljanje četiri glavne veze:
- Melburn – Pert
- Pert – Božićno ostrvo
- Božićno ostrvo – Singapur
- Božićno ostrvo – Darwin
Prema kompaniji Vocus, ovaj sistem kablova će, zajedno s postojećim vezama između Darwina i Brizbejna, formirati “najveću i najraznovrsniju domaću interkapitalnu mrežu u Australiji.”
Google-ov doprinos
Kroz inicijativu Digital Future Initiative, Google je izdvojio 1 milijardu australijskih dolara (oko 650 miliona američkih dolara) tokom pet godina, počevši od 2021. godine. Cilj ove investicije je razvoj digitalne infrastrukture, istraživanja i partnerstava u Australiji.
Ovaj projekat ne samo da će unaprediti povezanost udaljenih teritorija, već i pozicionirati gradove poput Perta, Darwina i Brizbejna kao ključne čvorove za podmorske kablovske sisteme.
Izvor: Theregister