Spas u svemiru: Venera umesto Marsa
Ukoliko biste bilo kojeg građanina upitali na kojoj planeti osim Zemlje zamišlja budućnost čovečanstva, sigurno je da bi većina izabrala Mars. Ova planeta je već neko vreme omiljena destinacija agencije NASA, te se pre nekoliko decenija najavljivalo da bi čovek do Crvene planete mogao da stigne već 2019. To se nije dogodilo, a na scenu je stupila još jedna planeta.
Kada se govori o naseljavanju Marsa, obično se zanemaruje toksičnost crvene prašine koje na ovoj planeti ima u izobilju. Ne priča se ni o stepenu radijacije na površini planete, ali ni o drugim problemima koji bi mogli da utiču na prve ljude koji stignu do Marsa. Oni koji o ovim problemima razmišljaju, tvrde da postoji još jedna, bolja opcija.
U pitanju je Venera, do koje bi se brže stizalo nego do Marsa. Tokom poslednjih decenija sve više eksperata traži više misija čiji bi cilj bila upravo Venera. Tako bi orbiteri mogli da se zapute ka ovoj planeti u narednih deset godina, budući da evropske agencije, te Rusija i Indija već planiraju svoje misije.
Naučnici iz agencije NASA su još pre pet godina napravili plan o kojem se nije mnogo govorilo, a u pitanju je projekat koji se fokusira na naseljavanje Venere. Poslednja misija je ka ovoj planeti krenula daleke 1978. godine, te je još tada ustanovila da atmosfera sadrži metan, za koji su obično odgovorni organski oblici života. Mnogi prisustvo ovog gasa opisuju kao signal da je na nekoj planeti bilo života, ali pouzdanih dokaza još uvek nema.
Svi projekti su još uvek na nivou ideja, a u pitanju su planovi koji bi ponudili spas izbeglicama sa Zemlje. Prvi korak ka tome bi mogla da bude ruska misija Venera-D. Na letelici se radi još od 1983, a cilj misije je da se ispitaju efekti staklene bašte na Veneri, te odgovor na pitanje zašto se atmosfera kreće brže od same planete.
Izvor: Mashable