Starlink sateliti ili vanzemaljski brodovi?
Starlink zbunjuje građane širom sveta. Dok za mnoge nije novost da se ovi sateliti povremeno vide na nebu, druge pak “čudne”, svetleće tačke zbunjuju, pa misle da su neidentifikovani leteći objekti.
Sateliti kompanije SpaceX obezbeđuju satelitski internet u više od 100 zemalja. Sredinom 2024. su na primer omogućili internet i u 1.731 školi u Kazahstanu, što će unaprediti obrazovanje i u oblastima koje su dosad imale problema s internet konekcijom. Osim što omogućava pristup super-brzom internetu, Starlink i zbunjuje, budući da se sateliti na noćnom nebu pojavljuju kao svetleće tačke.
SpaceX planira i „komunikacijski toranj za mobilne telefone u svemiru“ sastavljen od više hiljada DTC (direct-to-cell) satelita u nižoj Zemljino orbiti. Novi sateliti su dizajnirani za direktno povezivanje s pametnim telefonima, a pet puta jače svetle od prvih jedinica koje se već nalaze u orbiti. Tako još više zbunjuju građane koji ih ugledaju, a astronomima prave veće probleme.
Svetlost DTC satelita je jača od one koju emituju obični Starlink sateliti i zbog toga što kruže oko Zemlje na udaljenosti od 350 kilometara, a to je niže od prvih Starlink internet satelita (550 kilometara). Još je u januaru objavljeno da će biti svetliji od svojih prethodnika, između ostalog i da se građani ne bi uzbunjivali bez potrebe. Ubuduće bi ta svetlost trebalo da oslabi, a iz kompanije kažu da planiraju da sarađuju sa astronomima kako bi procenili uticaj na posmatranje neba i obavili podešavanja u skladu s tim.
Sve je više prijava neidentifikovanih letećih objekata (sada ih zovu “unexplained anomalous phenomena” ili kraće UAP), ali se na kraju često (ne uvek) ispostavi da se radi o Starlink satelitima. Tokom lansiranja su vidljivi golim okom, a građane Srbije su poslednji put zbunili 7. avgusta 2024. godine. Nazivaju ih „čudnim svetlećim tačkama“, a u zemljama gde se o neidentifikovanim objektima na nebu češće priča ove prijave su još češće. Kada SpaceX lansira novu grupu satelita obično su skupljeni u grupu i reflektuju više sunčeve svetlosti ka Zemlji.
Pentagon je 2022. godine osnovao All-domain Anomaly Resolution Office (AARO), a u izveštaju stoji da je kancelarija od sredine 2023. do 2024. godine primila 757 prijava „čudnih letelica“. Više od polovine prijava je ostalo bez objašnjenja, a neke su dovedene u vezi s lansiranjima Starlink satelita. Ova konstelacija je relativno nova stvar – prvi sateliti su lansirani pre pet godina – pa se očekuje da brkanje s letećim tanjirima prestane, ili se bar smanji, kad građani i piloti nauče kako sateliti izgledaju tokom lansiranja.