BIZIT 2024

Da li je ugrađeni antivirus Windows 11 dovoljan za obične korisnike?

Ranije je bilo uobičajeno mišljenje da vam je za Windows računar potreban antivirus treće strane.

PCPress.rs Image

Pogledajte gde je Windows Security sjajan, a gde ima nedostatke za svakodnevnu upotrebu

Međutim, sa dodatnim zaštitama u najnovijoj verziji Windowsa, možda vam više nije potrebna posebna sigurnosna rešenja.

Windows Security u kratkim crtama

Windows je oduvek imao određene sigurnosne mere kako bi vas zaštitio od hakera, sajber kriminalaca i malvera. Te sigurnosne mere su se značajno poboljšale u poslednjoj deceniji i nikada nisu bile bolje nego u Windowsu 11. Windows 11 dolazi sa nekoliko zaštitnih mera koje su instalirane podrazumevano, a sve su objedinjene u Windows Security. Ove funkcije čine Windows 11 dovoljno sigurnim za prosečnog korisnika da ne treba antivirus treće strane. Uglavnom.

Microsoft Defender Antivirus

Microsoft Defender Antivirus je najnovija verzija klasičnog Windows Defender softvera. U Windowsu 11, Microsoft Defender Antivirus je potpuno integrisan sa operativnim sistemom i pruža zaštitu u realnom vremenu kako bi detektovao maliciozne fajlove pre nego što vam nanesu štetu. Možete takođe ručno ili zakazano pokrenuti skeniranje na malver. U testovima trećih strana, Microsoft Defender Antivirus se pokazao jednako efikasnim u detekciji malvera kao i drugi besplatni antivirusni programi, iako je u našim testiranjima davao nekoliko lažnih pozitivnih rezultata. Bolje biti siguran nego žaliti, ali razumemo da to može biti iritantno.

Pročitajte i:  Uslužni programi: Potpuno deinstaliranje

Microsoft Defender SmartScreen

Microsoft Defender SmartScreen je alat za zaštitu od fišinga i malvera koji vas štiti od malicioznih veb-sajtova i aplikacija. Analizira sajtove koje posećujete i aplikacije koje pokrećete kako bi utvrdio da li su sumnjivi ili potencijalno štetni. Ako primeti nešto sumnjivo, blokiraće vas od posete tom sajtu ili pokretanja te aplikacije.

Windows Firewall

Windows Firewall filtrira mrežni saobraćaj kako bi vas zaštitio od malicioznih aplikacija i hakera koji žele da pristupe vašoj mreži i uređajima. Može filtrirati saobraćaj na osnovu različitih kriterijuma, uključujući IP adresu uređaja koji pokušava da pristupi vašoj mreži, broj porta koji koristi i vrstu aplikacije ili usluge sa kojom pokušava da komunicira.

Microsoft Defender Guards

Windows 11 takođe ima posebne “Guard” funkcije koje poboljšavaju zaštitu od malvera. Microsoft Defender Application Guard radi sa nizom Microsoft aplikacija, uključujući Edge i Microsoft Office, i otvara potencijalno maliciozne sajtove i fajlove u sandbox okruženju koje sprečava bilo koji maliciozni kod da utiče na vaš sistem. Microsoft Defender Exploit Guard pomaže u eliminaciji uobičajenih vektora za napade malvera, na primer, može sprečiti pokretanje svih izvršnih datoteka unutar klijenta za email ili webmail uslugu. 

Pročitajte i:  Zašto je CrowdStrike dozvoljeno da radi u kernelu Windowsa?

Kada vam treba više od Windows Security?

Za većinu korisnika, ugrađene antivirusne i sigurnosne funkcije Windows 11 su dovoljne. Efikasno detektuju malver i daju upozorenja kada se desi nešto sumnjivo. Međutim, Windows Security još uvek stavlja odgovornost za sigurnost u vaše ruke. Neke funkcije je potrebno pravilno konfigurisati unapred, a celokupna zaštita koju nudi Windows Security je osnovna.

Ako mislite da možete sami da se zaštitite, Windows Security bi trebalo da bude dovoljan. Ali ako često pravite greške, brinete se da ćete postati žrtva malvera ili sajber kriminalaca, ili vam trebaju dodatne funkcije koje Windows Security ne uključuje, razmislite o plaćenom antivirusnom paketu.

Najbolja plaćena antivirusna rešenja nude sveobuhvatniju zaštitu od malvera i fišinga, zajedno sa dodatnim funkcijama kao što su VPN, menadžeri lozinki, zaštita identiteta, roditeljske kontrole, zaštita od daljinskog pristupa i još mnogo toga. Neki od vrhunskih servisa čak nadziru vaše bankovne račune i osiguravaju vas protiv gubitaka.

Izvor: Pcworld

Facebook komentari:
SBB
Tagovi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *