3D projektor u dnevnoj sobi
Virtuelna treća dimenzija i dalje je vruća tema u potrošačkoj elektronici, a 3D projektori u Srbiji su za sada egzotična roba. Da li je došlo vreme da promenite svoj stari kućni bioskop? Ako imate odakle da pustite 3D sadržaj, Sharp u kompaktnom pakovanju ima sve ostale komponente da zabava počne odmah. Instalacija je krajnje jednostavna. Pošto odlučite da li će projektor biti na stolu ili visiti s plafona i podesite ga na odgovarajuću razdaljinu, u plejer stavite željeni sadržaj i daljinskim upravljačem podesite eventualnu korekciju izobličenja slike. Kontrola fokusa i zuma obavlja se direktno na projektoru.
Za 3D sliku projektor naizmenično emituje sadržaj za svako oko, a naočare sinhrono s projektorom naizmenično „zacrne” staklo ispred oka kojem nije namenjen sadržaj – kada je na platnu slika za levo oko, naočare zatamne desno staklo, i obrnuto. I tako pedeset puta svake sekunde. DLP tehnologija je superiorna u odnosu na LCoS ili LCD, jer je dovoljno brza i na nivou zadatka. Na testu nam se nije desilo preklapanje slika. Osim toga, boje su bile izrazito zasićene (ne i nerealne), a zahvaljujući prikazu šest boja (RGBCMY), nijedna nije nedostajala. Uz projektor smo dobili dva para naočara. Prikazuju 2D ili 3D sliku, u zavisnosti od želje korisnika. Ako neko tokom projekcije 3D sadržaja hoće da gleda 2D sliku, prebacivanjem u 2D režim ne narušava užitak ostalim gledaocima. Doduše, mora da nosi naočare, jer bi mu u suprotnom slika bila mutna – video bi duplo.
Slika na platnu nikad nije svetla kao na monitoru sa pozadinskim LED osvetljenjem, a naočare, kako navodi Sharp, dodatno zatamnjuju sliku za 20 odsto. Sharp-ovo rešenje se ogleda u žrtvovanju određenih nivoa crne boje, i čini nam se da je prikaz u potpuno zamračenoj sobi odličan, a kada nisu navučene zavese, sasvim prihvatljiv.
Mnogi gledaoci se žale da ih boli glava posle 3D filma – oči nisu navikle da brzo i bez upozorenja menjaju fokus. Samo jedna razdaljina može biti u fokusu. Ako gledate objekte u blizini, oni u daljini biće mutni i obrnuto. U 3D filmovima, od gledaoca se često zahteva da se fokusira na objekte koji izgledaju bliži ili dalji nego što su bili, tako da mozak mora da odluči na kojoj su razdaljini i da ih fokusira. Oči se tako mnogo više zamaraju nego pri 2D projekcijama, pa ćete pri uključivanju projektora naići na kratko obaveštenje da prekinete gledanje 3D filma ako vam bude muka.
Ako ne koristite -ekorežim, životni vek baterije će biti kraći od 3.000 sati. Projektor se dosta greje, pa vam neće biti prijatno da sedite na strani gde ventilator izbacuje toplotu; razlog više da ga okačite na plafon. Opšti utisak je da Sharp XV-Z17000 prikazuje odličnu sliku, sa širokim uglom gledanja, dobrim kontrastom, bojom i detaljima, kako u 2D, tako i u 3D režimu, s minimalnim „efektom duge”. Emituje slike velikih dimenzija sa srazmerno male udaljenosti i ne zahteva veliku sobu – projektor može biti postavljen bliže zidu na kojem se prikazuje sadržaj. Ima dva HDMI priključka, prihvata rezolucije NTSC, PAL i HD formata do 1080p/60. Dosta je tih: u normalnom režimu sa 23 dB ventilator jedva da se čuje. Daljinski upravljač je kompaktan i jednostavan. Šta više tražiti od projektora? Dovoljno je reći da konkurenti sličnih mogućnosti koštaju znatno više…
Zoran Drenković