Godina oblaka
Sada već davne 1995. Larry Ellison, izvršni direktor kompanije Oracle, govorio je sa velikim entuzijazmom o mrežnom kompjuteru, koji će koštati manje od 500 dolara i biti bez ijednog programa koji pravi Microsoft. Zamišljao ga je kao mašinu bez pokretnih delova, sa slabim procesorom, ali vrlo brzom mrežnom konekcijom, kako bi se sav rad odvijao preko mreže, a podaci bi se čuvali na udaljenim serverima. Sa ironijom je govorio je o tome da je tadašnji desktop PC najblaže rečeno smešan, jer je prosečnom korisniku potrebno da uključi kompjuter u struju, priključi se na mrežu i odmah krene da radi, bez ikakvih komplikovanih podešavanja. Danas se Ellison verovatno ne smeje PC‑ju: Oracle je neuspešno potrošio 175 miliona dolara za ovaj projekat, da bi se na kraju ceo tim preorijentisao na pravljenje softvera za set‑top‑box uređaje.
Od mreže do oblaka
I pored velikog Oracle‑ovog neuspeha, ideju su preuzele druge kompanije iz Silikonske doline. Jedan od naslednika ideje je bio Mark Andersen iz IBM‑a, takođe vrlo neuspešno. Veliki zagovornik ideje bio i Eric Schmidt, tada zaposlen u firmi Sun Microsystems. Mnogo godina ranije, 1983. godine, Sun je proizveo 3M mašinu, pri čemu je svako M imalo svoje značenje: 1 megapiksel, 1 megaherc, 1 megabit. Ovaj kompjuter je doneo revolucionarno novi koncept, jer nije imao diskove (nije podržavao ni hard ni flopi disk), ali nije doživeo veću popularnost. Neuspeh je doživeo i mrežni kompjuter Java Station, koji je Sun (Schmidt je bio vođa projekta) lansirao 1997. Sun je imao još dva neuspešna pokušaja: proizveli su mrežni kompjuter Corona 1999. godine i nešto kasnije SunRay. Razlozi za neuspeh ovih kompjutera bili su mala razlika u ceni između mrežnog računara i jeftinih PC‑ja, kao i visoka cena i skromne performanse brze konekcije na Internet, koja je bila neophodna.
Eric Schmidt je na početku predstavljanja ChromeOS pokušao da odgovori na pitanje zašto je propalo toliko pokušaja da se napravi mrežni kompjuter. Prema njegovim rečima, kada je 1995. Ellison krenuo u projekat, world wide web se tek pojavio, ali sa tadašnjim Web tehnologijama nije bilo moguće napraviti ozbiljnije Web aplikacije. Tadašnji Netscape i Java nisu bili dovoljno dobri da bi parirali Win32 i OLE aplikacijama. Mrežna konekcija je bila daleko manje pouzdana nego danas, a diskovi su bili sporiji.
Petnaest godina kasnije Murov zakon je učinio svoje. Procesori su 1.000 puta brži, mrežna konekcija je 1.000 puta brža i mnogo pouzdanija, diskovi su znatno brži. Kada je reč o tehnologijama, 2003. je pronađen AJAX (asinhroni JavaScript XML), koji je omogućio prvu ozbiljnu Web aplikaciju – Gmail. Osim AJAX tehnologije, tu je i skup tehnologija LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP – kao i Perl, Python i još nekoliko P). Konačno, pojavio se i HTML5. Moguće je napraviti snažne aplikacije koje se izvršavaju u browser‑u. Trebalo je samo, kaže Šmit, napraviti pouzdan browser. Chrome.
Od browser‑a do OS‑a
Po Šmitovim rečima, Chrome OS je napokon dovoljno brza i bezbedna platforma. Demonstrirana su i poboljšanja Chrome browser‑a: WebGL i poboljšanja JavaScript‑a, koja će još više približiti Web aplikacije njihovim desktop ekvivalentima. Predstavljen je prototip mašine na kojoj će se ChromeOS izvršavati – beta ChromeOS kompjuter CR‑48, koji će biti dat na testiranje zainteresovanim kompanijama i pojedincima. Očekivalo se da mnoge OEM kompanije izbace na tržište verzije ChromeOS kompjutera, ali na njih još čekamo.
Svoj govor Šmit je završio tako što je rekao da će se tek za 20 godina videti koliko je značajno bilo preći na Cloud kao skalabilnu arhitekturu i na ChromeOS. Nešto kasnije je predstavljen Chrome Web Store, sajt sa koga se mogu preuzeti aplikacije koje se izvršavaju u Chrome browser‑u. Većina aplikacija je besplatna, a mnoge od njih mogu da rade i u offline modu, dakle bez Internet konekcije. Neke aplikacije izgledaju i rade impresivno – sa zadovoljstvom koristim The New York Times, Amazon Windowshop, Picnik Photoeditor, Autodesk Homestyler i nekoliko zanimljivih igara.
Pola godine kasnije pitanja su i dalje otvorena. Da li će korisnici da pristanu na život u oblaku? Da li su korisnici spremni da se odreknu svojih snažnih Windows i MacOS kompjutera i pređu na ChromeOS, gde je muzički program samo jedan otvoreni browser tab, program za e‑mail – još jedan browser tab, dokumenti na kojima se radi – još nekoliko browser tabova, a svi podaci tamo daleko, u oblaku. Sudbina ChromeOS‑a i odgovor na ovo pitanje u velikoj meri zavisi od samog Google‑a: hoće li uspeti da ubede ljude da im operativni sistem u klasičnom smislu reči više nije neophodan. Možda se tranzicija na Cloud Computing već dogodila, a da mi toga nismo bili svesni.
Izvor> PC#179
Draško Drašković