Huawei predstavio 5 nm ARM čip uprkos američkim sankcijama
Američka Vlada je prethodnih nekoliko godina uložila velike napore da zabrani kineskim kompanijama pristup američkim tehnologijama, što je najviše pogodilo Huawei, koji ima veliku potrebu za najmodernijim čipovima. Međutim, pre nekoliko meseci, Kina je započela proizvodnju 7 nm ARM čipova, a sada je ovladala i tehnologijom 5 nm procesa proizvodnje. To je (ponovo) iznenadilo Amerikance, koji nisu mislili da je Kina u stanju da proizvodi ovakve čipove.
Huawei je tokom jeseni predstavio Mate 60 telefon, koji je prvi bio zasnovan na njihovom novom Kirin 9000S, 7 nm čipu. On ne može da se meri sa najnovijim čipovima iz Qualcomm-a ili MediaTek-a, ali poseduje daleko napredniji dizajn nego što su Amerikanci mislili da su Kinezi sposobni da naprave.
Kirin 9000S je samo prvi u liniji novih kineskih čipova koji „prkose“ sankcijama. Huawei je već najavio dostupnost novog 5 nm čipa, Kirin 9006C. Ovaj procesor poseduje osam ARM CPU jezgara (četiri A77 i četiri A55), sa maksimalnom brzinom od 3.13 GHz. Kompanija navodi da ovaj čip donosi „više performanse, manju potrošnju i brže procesiranje“.
Suštinski ovaj čip postavlja Huawei na mesto na kome je zaustavljen 2020. godine, kada su uvedene sankcije. Tada je predstavljen originalni Kirin 9000 čip, koji je proizvodio TSMC. Ova kompanija je bila najveći dobavljač high-end čipova za kineske kompanije, a Huawei je pojedinačno bio najveći kupac u Kini. Nakon uvođenja embarga, Kineska Vlada je donela odluku da se fokus stavi na domaću proizvodnju čipova, ali je SAD i tu osujetio planove, ograničavajući prodaju najmodernijih litografskih mašina neophodnih za proizvodnju čipova. Time je Kina bila „osuđena“ da koristi starije tehnologije za proizvodnju čipova.
Kirin 9006C je trenutno dostupan samo u jednom proizvodu – Huawei Qinqyun L540 laptopu, ali će se uskoro naći i u drugim Huawei proizvodima. Takođe, veruje se da će ovaj čip uskoro biti na raspolaganju i drugim kineskim kompanijama.
Problemi naravno postoje. Kinezi su 5 nm proces proizvodnje uspeli da osvoje na litografskim mašinama starije generacije, što je poskupljuje i čini je kompleksnijom nego što bi mogla da bude. Ipak, verujemo da neće proći mnogo vremena dok se proizvodni procesi ne adaptiraju i postanu jeftiniji, pa verujemo da će uskoro krenuti „napad“ i na 3 nm proces proizvodnje.
Izvor: ExtremeTech