Naučnici tragaju za vanzemaljskim životom bez komplikovane opreme
Potraga za životom na drugim planetama je često glavna motivacija za istraživanje svemira. Vrlo je verovatno da negde ima mikroba, a problem je u tome što roboti s ograničenim nadzorom za sada ne mogu da otkriju mnogo o nečemu što je tako sićušno. Tim nemačkih naučnika sa Tehničkog univerziteta u Berlinu pronašao je rešenje za ovaj problem.
![PCPress.rs Image](https://i0.wp.com/pcpress.rs/wp-content/uploads/2025/02/vanzemaljci.jpg?resize=800%2C450&ssl=1)
Nevolja sa svemirskim istraživanjima je, između ostalog, i skupa oprema. Naučnici iz Berlina su se fokusirali baš na to, a ideja je jednostavna – umesto da robot traga za mikrobima, mikrobi sami dolaze. Za to je, naravno, potreban odgovarajući mamac.
Većina misija koje uključuju i potragu za oblicima života podrazumeva detektovanje hemijskih tragova koje organizmi ostavljaju za sobom. Instrumenti koji su za to zaduženi obično dodaju na težini, pa zato na primer Perseverance rover ne sadrži nijedan previše kompleksan, već traga za fosilima koji bi bili dokaz da je na Marsu nekada bilo života.
Misije u kojima bi se „mamili mikrobi“ i motivisali da dođu do rovera, robota ili nekog drugog instrumenta, ne bi uključivale dodatne, teške elemente. Kao što je već pomenuto – dovoljan je mamac. Većina mikroba, čak i onih koji se nalaze u ekstremnim uslovima, reaguje na L-serin, aminokiselinu koju organizmi na Zemlji koriste za izgradnju proteina. Mikrobi brzo detektuju njeno prisustvo i počnu da se pomeraju u tom smeru. Postoje dokazi da su tragovi ove aminokiseline pronađeni na Marsu.
![PCPress.rs Image](https://i0.wp.com/pcpress.rs/wp-content/uploads/2025/02/vanzemaljci-2.jpg?resize=800%2C450&ssl=1)
Ukoliko robot utvrdi da se nešto kreće, to znači da ima života. Taj život nije kao u naučno-fantastičnim filmovima – umesto vanzemaljaca imamo vanzemaljske mikrobe. Sve to naravno važi ako su ti mikrobi isti kao ovi na Zemlji. Ako se pronađe nešto drugo i pravila su drugačija, mada naučnici ističu da je sposobnost kretanja uvek uključena, budući da bez kretanja nema evolucije.
Stručnjaci su dakle pronašli način da tragaju za životom bez skupe i komplikovane opreme. Sledeći korak je da se ova strategija testira u laboratorijama u kojima se podražavaju uslovi na Marsu.
Izvor: Ars Technica