PC Press: Godina bežičnog napajanja
Hoćemo li se konačno osloboditi kablova? Na sajmu CES u Las Vegasu prikazani su uređaji za bežično napajanje, i to ne samo mobilnih telefona i PDA uređaja… Kakve tehnološke proboje u ovoj oblasti očekujemo?
Na sajmovima elektronike i novih tehnologija pažnju po pravilu privlače neobične tehnologije i uređaji futurističkog dizajna. Jedan od favorita ovogodišnjeg sajma potrošačke elektronike u Las Vegasu (CES 2009) je mogućnost bežičnog napajanja električnih i elektronskih uređaja – počev od mobilnih telefona i PDA računara, preko laptopova, pa do miksera i velikih alata za majstorisanje po kući. Nekoliko kompanija već je prikazalo ovakve proizvode, a mnogi od njih će se uskoro naći i u prodaji.
Za najmanje
Bežično punjenje mobilnih telefona, igračkih konzola, digitalnih fotoaparata i kamera, MP3 plejera i drugih mobilnih uređaja, po rešenju kompanije Wild Charge, može se obaviti pomoću jednostavne podloge za punjenje. Podloga se postavlja na pogodno mesto u stanu i priključuje na strujni priključak. Sve što treba da uradite kada se uveče vratite kući jeste da spustite mobilni telefon na nju, a ujutro ga napunjenog pokupite i krenite na posao.
Kompanija Wild Charge razvija ovu tehnologiju od 2001. godine. To je prva kompanija u svetu koja je tržištu već ponudila (sredinom 2007. godine) proizvode za bežično napajanje (podloge i adaptere). Prvi uređaji nosili su naziv Mobile Wise i kompanija je za taj proizvod već dobila neka priznanja, među kojima su Best Innovation of the Year 2007 časopisa Time i Best of Innovation Award na CES‑u 2008. Na ovogodišnjem CES‑u ponudila je još naprednije rešenje nazvano Wild Charger.
Podrazumeva se da svaki od uređaja mora da ima odgovarajuću podršku za Wild Charge tehnologiju. U početku su uređajima radi kompatibilnosti dodavani adapteri, ali su kasnije proizvođači mobilnih uređaja počeli da se uključuju u inicijativu uvođenja bežičnog punjenja i da ugrađuju komponente Wild Charge tehnologije. Ta ugradnja ne poskupljuje proizvod, pošto košta koliko i element za standardno punjenje mobilnih uređaja.
Wild Charger proizvodi (podloga i navlaka za telefon) zasad su kompatibilni sa telefonima familije Motorola RAZR i BlackBerry (Pearl, Courve i 8800). Ponuđeni su i adapteri za Apple iPod i iPhone, a cena podloge je oko 100 dolara, adaptera oko 50, a navlake oko 35.
Pametan punjač
Wild Charger podloga je napravljena od metala, laka je, dimenzije su 6×15 inča a debljina samo 0,1 inč. Savitljiva je, pa se može prilagođavati različitim površinama. Nema tastere za kontrolu, već je odmah po priključivanju na struju spremna da isporučuje energiju. Mobilni uređaji, kojima se dodaje navlaka sa kontaktima, mogu se postaviti bilo gde na njenu površinu. I, što je vrlo praktično, ona omogućava istovremeno punjenje raznih vrsta mobilnih uređaja.
Snaga Wild Charger‑a je 90 W (prvi proizvodi za bežično napajanje imali su najviše 15 W), što je sasvim dovoljno za punjenje više mobilnih telefona istovremeno, pa čak i za punjenje većih uređaja, kao što su laptopovi.
Postavljanjem mobilnog telefona na podlogu dolazi do direktnog električnog kontakta između njih. Energija se putem elektromagnetne indukcije prenosi na uređaj, bez ikakvog zračenja u okolini. Zbog toga je podloga bezopasna za podatke smeštene u memorijske elemente uređaja. Nakon upotrebe podlogu nije potrebno isključivati – ona nakon 30 sekundi neaktivnosti automatski prelazi u stand by režim rada.
Podloga za bežično napajanje istovremeno je i „pametna“, pa ume da prepozna uređaje i svaki puni odgovarajućom količinom energije. Ukoliko se, međutim, na njoj nađe neki nekompatibilan uređaj, ona se automatski isključuje i u tom statusu ostaje sve dok se „uljez“ ne ukloni. Isto će se dogoditi i ako se na podlogu stave ključevi ili se podloga dodirne rukama.
Magnetna indukcije i RFID
Bežičnim napajanjem bave se i druge kompanije. Izraelski Powermat je takođe nastupio na CES‑u sa bežičnim punjačem mobilnih telefona efikasnosti 93% (efikasnost Wild Charger‑a je 98%).
Tehnologija kompanije Powermat je kombinacija magnetne indukcije i RFID komunikacije. RFID čip je ugrađen u specijalni adapter. Sa komercijalnom proizvodnjom Powermat će otpočeti takođe u ovoj godini, a cena pravougaone podloge na koju može stati šest uređaja iznosiće oko 100 dolara.
Powermat je objavio i početak saradnje sa korporacijom Shimizu, sa kojom će proizvoditi tzv. elektrosten. Po toj tehnologiji specijalni emitori biće ugrađeni ispod površina zidova i nameštaja, a koristiće se za punjenje i napajanje uređaja u kući.
Majstorisanje po kući
Pozvali ste majstora da nešto popravi, montira, instalira… Vaše iznenađenje sigurno ne bi bilo malo ako bi on počeo da burgija ne pitajući ono uobičajeno: „Gde vam je trofazni?“ Upravo takav scenario realizovala je kompanija Legget&Platt. Ona je na CES‑u 2009 prikazala vozilo opremljeno uređajima za bežično punjenje kompleta Bosch‑ovih alatki i demonstrirala njegovu primenu. Baza za punjenje nalazi se u zadnjem delu kombija, pa se alatke dopunjuju tokom vožnje između dve intervencije.
Tehnologija bežičnog punjenja zove se eCoupled, a osmislila ju je kompanija Fulton Innovation, od koje je Legget&Platt otkupio licencu. Punjenje se vrši induktivnim prenosom energije pomoću dva spregnuta bakarna namotaja (kalema), smeštena u bazi i uređaju koji se puni. To je princip indukcije u bliskom polju. Naizmenična struja u predajnom namotaju stvara magnetno polje koje indukuje napon u prijemnom kalemu. Efikasnost prenešene energije zavisi od sprege kalemova i njihovog kvaliteta, kao i od oblika namotaja i ugla između njih. Baza za punjenje automatski otkriva napon do koga uređaj treba da se napuni, a sama se i isključuje kad se taj napon dostigne. Brzina je ista kao kod klasičnog punjenja.
Bosch‑ovi alati u Legget‑ovom demonstracionom vozilu imali su ugrađene odgovarajuće elemente za bežično napajanje; predstavnici Bosch‑a su najavili da će se oni ubrzo naći na tržištu. I vozila se sredinom godine očekuju u prodaji, a najpre bi trebalo da se nađu u policijskim patrolnim vozilima i vozilima kompanija za popravku kablova.
Može to i laserom
Još jedna kompanija iskoristila je sajam u Las Vegasu za predstavljanje svoje verzije bežičnog punjenja. Kompanija Power Beam za prenos energije koristi infracrvene zrake (talasna dužina 1.400 nm ili više) dometa oko 10 metara.
Sistem za bežično punjenje Power Beam sastoji se od predajnika – bežičnog punjača (Powmitter) i prijemnika – bilo kog uređaja koji treba napuniti (Powceiver). Predajnik ima jednu ili više laserskih dioda, kontrolni kompjuter i elektroniku za zaštitu. U njemu se električna energija pomoću laserskih dioda pretvara u svetlosnu. Dimenzije predajnika zavise od količine energije koja se prenosi, a laserske diode koje se koriste mogu da rade snagom od 1 do 5 W.
Energija svetlosnog zraka predajnika dospeva u prijemnik, koji se sastoji od nekoliko fotonaponskih detektora, sočiva i elektronike za uspostavljanje komunikacije, konverziju energije i zaštitu. U prijemniku se svetlost lasera ponovo pretvara u električnu energiju.
Žice su (ne)potrebne
Oformljen je i Wireless Power Consortium, sa ciljem da uvede red u ovoj oblasti i da proizvode učini kompatibilnim. Za sada se osam kompanija priključilo konzorcijumu: Logitech, Philips, Sanyo, Panasonic, Texas Instruments, National Semiconductor, ConvenientPower i Fulton Innovation. Grupa planira najpre da definiše standard za mobilne uređaje snage do 5 W (pre svega zbog punjenja mobilnih telefona), a zatim za laptopove i druge mobilne uređaje veće snage (do 100 W).
Definisanje standarda očekuje se tokom 2009. godine. Moglo bi se reći da će to biti godina u kojoj ćemo definitivno zaboraviti na kablove za napajanje. Ne samo da ćemo bežično puniti svoje mobilne uređaje u kući, već ćemo ih slobodno nositi sa sobom bez punjača, adaptera i kablova, jer će u budućnosti ova usluga biti ponuđena i na javnim mestima – u restoranima, hotelskim sobama, na aerodromima…
PC Press, Nada Veljković