Top50 2024

Apple će omogućiti programerima pristup svojoj NFC tehnologiji

Sporazum će trajati deset godina i zahtevaće od Apple-a da izveštava nezavisnog moderatora. Nakon četiri godine razmene stavova, Evropska unija i Apple su konačno postigli dogovor o tap-and-go tehnologiji.

PCPress.rs Image

Near-Field Communication

Evropska komisija je objavila da je Apple dao “pravno obavezujuće” obaveze da obezbedi programerima pristup svojoj Near-Field Communication (NFC) tehnologiji. Ova tehnologija se koristi za tap-and-go tehnologiju, i pristup funkcijama iOS-a kao što su Face ID autentifikacija i dvostruki klik za pokretanje. Sporazum spašava Apple od suočavanja sa antimonopolskom kaznom do 10 odsto svog globalnog godišnjeg prometa. To iznosi oko 40 milijardi dolara.

Apple je takođe pristao na odredbe poput omogućavanja korisnicima da postave novčanike trećih strana kao podrazumevanu aplikaciju. “Ovo otvara konkurenciju u ovom ključnom sektoru. To sprečava Apple da isključuje druge mobilne novčanike iz ekosistema iPhone-a,” izjavila je Margrethe Vestager, izvršna potpredsednica EU.

“Od sada će konkurenti moći efikasno da konkurišu sa Apple Pay za mobilna plaćanja sa iPhone-om u prodavnicama. Tako će potrošači imati širi izbor sigurnih i inovativnih mobilnih novčanika.” Obaveze su na deset godina, sa nezavisnim nadzornikom koji će osigurati da Apple poštuje ove odredbe širom Evropskog ekonomskog prostora (EEA).

Pročitajte i:  Zuckerberg - nema veze između društvenih mreža i mentalnog zdravlja

Evropska komisija je otvorila istragu protiv Apple-a 2020. godine, tvrdeći da Apple ograničava konkurentske mobilne novčanike programera u pristupu neophodnoj tehnologiji. Dve godine kasnije, regulatorno telo je izdalo preliminarni stav da je Apple “zloupotrebio svoj dominantni položaj.”

Apple je konačno ponudio da otvori svoju NFC tehnologiju

Zatim, početkom 2024. godine, Apple je konačno ponudio da otvori svoju NFC tehnologiju i izveštava nezavisnog revizora. Evropska komisija je javno podelila uslove, podstičući konkurente Apple-a i druge zainteresovane strane da daju svoje mišljenje. Konačni sporazum između Evropske komisije i Apple-a rezultat je tih konsultacija.

Tehnološki gigant bi mogao biti na udaru za desetine milijardi dolara u drugom slučaju nakon što je Evropska komisija izdala preliminarni stav da je Apple prekršio Zakon o digitalnim tržištima (DMA). Novi zakon je stupio na snagu u martu. Evropska komisija je ubrzo otvorila istragu kako bi utvrdila da li je Apple sprečio programere da obaveste korisnike da mogu platiti manje za usluge drugde. Apple trenutno uzima 30 odsto provizije za sve kupovine putem App Store-a. Evropska komisija ima rok do marta 2025. godine da donese konačnu odluku u ovom slučaju.

Pročitajte i:  Apple besplatno popravlja problem sa kamerom na iPhone-u 14 Plus

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,