iQ‑Print: Kako pametno izabrati štampač ili ploter
Odakle početi? Šta se nudi na tržištu, da li je to ono što mi treba? Grozničavo kopam po Web‑u. Koja je cena? Da li će nova mašina zadovoljiti sve potrebe za štampom? Kakav je odnos kvaliteta i cene, koliki je mesečni obim štampe, koliko zapravo košta otisak…
Nije li ovo način na koji velika većina nas razmišlja prilikom nabavke mašine za štampu? Kako bi bilo da uvodni pasus svedemo na pitanje: „Pametan izbor štampača, šta to meni zapravo treba?“ Kao IT profesionalcima kojima je obaveza da svojoj kompaniji pribavimo najbolje i najproduktivnije rešenje, počinjemo upravo sa te strane.
Prvi domaći zadatak je procena obima štampe koji imamo ili želimo i rokova za završavanje standardnih poslova kojima se bavimo. Da li su nam potrebne dve mašine zbog sigurnosti posla i kapaciteta štampe? Jesmo li spremni da se upustimo u avanturu sa „opasnim prodavcima“ i napravimo pravi izbor iza koga profesionalno možemo stati.
Složićemo se da niko nema neograničen budžet, pa je zato potrebno na jedan tas vage staviti uloženi novac, a na drugi sve ostale pozitivne karakteristike mašine koje možemo dobiti. Šta su to kvaliteti koji nas pri izboru interesuju? Rezolucija, brzina, produktivnost… a zar to nije isto? Brzina je podatak koji svaki proizvođač navodi, a šta je to produktivnost? Brzina?
Više faktora ima uticaj na produktivnost, možemo ih i grafički prikazati kako točak produktivnosti:
Propusna moć (Throughput) je osnova produktivnosti i ona je mnogo više od brzine navedene u brošuri. Štampač je možda brz, ali koliko traje zamena medija ili pripreme dokumenta? Ovo je samo jedan od mogućih scenarija i zato je veoma bitno kolika je propusna moć sistema kada se upustimo u ozbiljniji posao.
Kvalitet otiska (Quality) je jasna kategorija, ali nju ne čini samo rezolucija, jer šta ako iz prvog pokušaja nije moguće dobiti otisak zadovoljavajućeg kvaliteta, već je za to potrebna ponovna kalibracija mašine ili nekoliko probnih otisaka. Ne postoji niko koga zaglavljivanje papira ili neki drugi zastoj na mašini u kritičnom trenutku nije iznervirao, ali šta ako su takvi zastoji česti? Zato nam je potrebna pouzdana mašina (Reliability). I na kraju, da li je isto ako za pokretanje posla svaki put moramo proći torturu kliktanja po komplikovanim menijima, umesto da samo kliknemo na jedno zeleno dugme i dobijemo kvalitetan otisak u prvom pokušaju. Svakako jednostavnije rukovanje (Ease of Use) mašinom i skraćeno vreme pokretanja posla rezultuje i smanjenjem rizika od grešaka i dodatnih troškova.
Ovakvim razmišljanjem možemo doći do zahteva pri nabavci mašine, računati sa povoljnom kupovinom i sigurnom investicijom za duži vremenski period, što je u kriznim vremenima kada su investicije retke veoma značajno. Posebno kada te investicije treba da osiguraju budućnost biznisa u kome smo. Nevolja je jedino u tome što na našem tržištu još uvek nema mnogo kompanija koje se u prodaji rukovode ovim principima i od kojih možete dobiti informacije na ovakva pitanja. Jedna od korisnih adresa i odgovor na mnoge dileme je www.oce.osa.rs.
Boris Tanacković
OSA računarski inžinjering