PC - Seminar 2025

Najnovije slike James Webb teleskopa

Ovo je kako izgleda kada svetlost jedne galaksije bude savijena oko mase druge. Najnovija slika sa NASA-inog teleskopa James Webb zapanjujuća ilustracija Ajnštajnove teorije opšte relativnosti.

PCPress.rs Image

Ovaj kosmički fenomen naziva se “Ajnštajnove prsten”

Ajnštajnovi prstenovi nastaju kada svetlost iz jednog udaljenog objekta bude savijena oko mase drugog objekta koji je nešto bliži i veći.

Efekat je obično previše suptilan da bi se primetio na lokalnom nivou. “Ali ponekad postaje jasno vidljiv kada se radi o zakrivljenju svetlosti na ogromnim, astronomski velikim razmerama,” navodi NASA. U slučaju ove slike, svetlost jedne udaljene galaksije je savijena oko mase druge. Ovo “gravitaciono lečenje,” kako se tehnički naziva, predstavlja Ajnštajnovu opštu relativnost u praksi.

Prostor-vreme (spajanje prostora i vremena koje čini tkaninu univerzuma) se savija oko mase objekta, a sama zakrivljenost je gravitacija. Objekti poput onih prikazanih na slici eliptična galaksija obavijena spiralnom galaksijom su “idealni laboratorijum za istraživanje galaksija koje su previše slabe i udaljene da bi ih se inače videlo.”

Ovaj Ajnštajnov prsten zabeležen je u okviru “Strong Lensing and Cluster Evolution (SLICE)” istraživanja koje vodi tim astronoma sa Univerziteta Liège u Belgiji. Istraživanje ima za cilj da prati evoluciju galaktičkih klastera tokom osam milijardi godina, navodi NASA.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:

PC - Naših 30
Tagovi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *