PC Press: Jablotron OASiS – alarm sa dodacima
Ako ste ikada obezbeđivali poslovni ili stambeni prostor alarmom, pamtite kriptične sekvence, lažne uzbune i noćne šetnje do objekta, pod besnim pogledima komšiluka koje je beskrajno urlanje sirena probudilo. Dobra vest je da više ne mora da bude tako – alarmi su značajno napredovali. Isprobali smo Jablotron OASiS sistem, koji kod nas distribuira Lunatronik — Dejan Ristanović
Alarm je u osnovi jednostavan sistem: imate senzore koji detektuju pokrete u prostorijama, otvaranje prozora i vrata, zatim mikroprocesorsku centralu koja obrađuje podatke, tastaturu preko koje unosite komande i sirenu koja urla kad centrala zaključi da nešto nije u redu. Kada je jednom sve korektno postavljeno i programirano, problemi su retki ali neprijatni; uglavnom se svode na činjenicu da ste ostavili računar (ili, svejedno, mikroprocesor) da se sam snalazi u surovom i složenom svetu, a opremili ste ga sirenom koja vas kažnjava za svako računarsko nesnalaženje.
Kada problem nastupi, a pri tom se, Bogu hvala, ne radi o pravoj provali, stvari uglavnom teku ovako: zovu vas iz centra za dojavu (ili, ako niste povezani sa centrom za dojavu, iz komšiluka) usred noći i kažu da se alarm aktivirao u zoni 3, par minuta pošto je prostor napustio korisnik čiji je kod 17. Stvar bi se lako rešila ako korisnika 17 pozovete na mobilni, verovatno je još u blizini, ali ko je korisnik 17? Možda onaj ko sedi u zoni 3, gde je pre izlaska zaboravio da zatvori prozor, ali šta je zona 3? Zamolite centar za dojavu da isključi senzor u zoni tri (stručan izraz je „da bajpasuju“) ali đavola, oni to ne mogu da urade. Pa, dobro, neka barem isključe alarm da se sirena ne dere dok idete u firmu? Oni ne mogu da isključe alarm iz sigurnosnih razloga, dakle obucite se, sedite u kola pa požurite… srećom da noću nema gužve u saobraćaju. A kad već vi ne spavate, zašto bi ljudi koji stanuju u komšiluku vaše firme bili bolje sreće – sirena će iz sve snage svirati dok alarm traje, i još malo duže…
Humaniji scenario
Ako vam opisani scenario deluje poznato, vreme je za novu alarmnu centralu pri čijem je projektovanju vođeno više računa o korisniku. Dobar kandidat je Jablotron OASiS – na prvi pogled liči na alarmne sisteme koje ste već viđali, ali modularna koncepcija i dobro osmišljen softver čine razliku.
U konfiguraciji u kojoj smo ga testirali, OASiS je namenjen pre svega obezbeđivanju porodičnih kuća, te manjih i srednjih poslovnih objekata. Prostor se može podeliti u najviše tri particije (A, B i C), a uključivanjem i isključivanjem alarma se upravlja preko raskošnog kontrolnog panela na kome jednostavno pritisnete A, B ili ABC, a onda unesete svoju šifru. Ograničenje je da ne možete uključiti samo zonu C – pretpostavlja se da je A garaža u kojoj alarm može biti uključen kad god su kola unutra, B je prizemlje u kome ćete alarm uključivati noću, dok spavate na spratu, a ABC uključujete kada odlazite od kuće. Zone se mogu programirati i drugačije, u skladu sa potrebama i konsultacijom sa instalaterom.
Prilikom postavljanja sistema instalater će vas zamoliti da svaku prostoriju u koju se stavlja senzor imenujete („Ulaz“, „Dnevna soba“, „Kuhinja“…) Sa zadovoljstvom ćete primetiti da centralu podešava sa notebook‑a – umesto da kuca ogromne sekvence sa zvezdicama i tarabama na kontrolnom panelu, konstante unosi u Windows maske. Podešavanje je tako mnogo brže, postojeće opcije su preglednije i kasnije se lakše odlučiti za izmene, ako zaključite da bi vam neka druga konfiguracija više odgovarala.
Ukoliko doplatite za USB interfejs, Microsoft Windows softver za konfigurisanje možete koristiti i kada instalater ode. Ne treba, naravno, raditi posao za koji niste spremni – promene u strukturi sistema ostavite profesionalcima, ali je lepo imati mogućnost lakog menjanja šifara, odlučivanja šta koji korisnik može da uradi, pregleda sistemskog dnevnika…
Šifre, kartice, upravljači…
Kucanje šifre, makar se ona sastojala od samo četiri cifre, uvek je neprijatno iskustvo, pošto znate da je ulazno vreme kratko i da će greška aktivirati sirenu. OASiS kontrolni paneli omogućavaju prečicu: šifru možete da zamenite RFID karticom koju ćete prineti panelu i tako uključiti ili isključiti alarm. Uz malo veštine, kartica može da ostane u futroli ili torbici kojom ćete mahnuti pored panela. Stručnjak za bezbednost će vam svakako reći da se ne treba osloniti na karticu, pošto nju neko može i da vam ukrade; najbolje bi bilo da se za isključenje alarma zahtevaju kartica i šifra, što je opcija koju OASiS podržava; za većinu smrtnika kartica je dovoljna, naročito uz mogućnost da je u slučaju nevolje onesposobite preko Interneta.
Ako kolima ulazite pravo u garažu, ulazno vreme može da predstavlja problem – čak i ako ga produžite iznad 10 sekundi, moraćete da žurite i istrčavate iz kola, što stvara nepotrebnu nervozu. Alternativa je daljinski upravljač kojim ćete alarm isključiti pre nego što otvorite vrata garaže. Ili ćete se, ako brinete o bezbednosti, opredeliti da se daljincem isključuje samo alarm u zoni A (garaža), a kada se mirno parkirate, alarm u ostatku kuće isključićete unoseći šifru ili mahnuvši karticom. To zahteva da i u garaži imate jedan kontrolni panel; srećom, može ih biti nekoliko u objektu.
Cyber svojstva OASiS alarma pokazuju se kad poželite da unapređujete neki scenario u smeru veće sigurnosti ili većeg komfora. Recimo, zaključite da je nezgodno nositi jedan daljinski upravljač za garažna vrata i drugi za isključivanje alarma. Uz dodatni komunikator, jedan od tastera na daljincu alarma možete iskoristiti za upravljanje vratima, a imate još dva tastera za, recimo, kapiju i spoljno svetlo. Ili, krenite dalje – u kola možete instalirati RFID povezan na sistem farova i podešen tako da, kada se približite garaži, ablendujete dva puta, što ugasi alarm i otvori vrata. Komšije koje to eventualno primete mogu ablendovati do mile volje, a vrata im se neće otvoriti.
Alarm na Internetu
OASiS alarm se analognom telefonskom linijom može povezati sa centrom za dojavu, ali su na raspolaganju i daleko interesantnije opcije. Ako dokupite GSM komunikator i SIM karticu nekog od mobilnih operatera, alarm možete da kontrolišete i preko mobilnog telefona. Najlakše je da to radite SMS‑ovima – navodeći unapred zadatu šifru, možete (de)aktivirati alarm ili biti obavešteni o svakom događaju – ko je kada uključio/isključio alarm, kada je nastala uzbuna i u kojoj zoni (senzor sa kamerom može čak i da slika onoga ko je napravio uzbunu). Pri tom se u porukama ne javljaju kriptične skraćenice, već jasno vidite u kojoj sobi je problem, ko je uključio alarm itd; koriste se mnemonici koje ste sami zadali, a čitava komunikacija je lokalizovana za srpski jezik.
U slučaju uzbune će, ako tako konfigurišete, uz SMS poruku biti upućen i poziv glasom na vaš mobilni telefon. Odnosno ne baš glasom… Otvorio sam kućište alarma da bih napravio nekoliko fotografija za ovaj tekst, fotosesiju je odmah prekinuo mobilni (ko li me zove u 11:45 PM?) a onda sam iz telefona čuo zvuk urlajuće sirene. Ostao sam na jednoj fotografiji.
Isti komunikator se koristi i za vezu sa Internetom, koja je posredna. Ukoliko želite da pristupite alarmu, otvarate sajt www.gsmlink.cz, unosite korisničko ime i lozinku, a onda čekate. Sistem će inicirati vezu sa vašom kućom i GSM komunikator će uspostaviti GPRS komunikaciju, koja će se dalje (sigurnim https protokolom) prosleđivati vašem Web browser‑u. Pošto 3G komunikacija nije podržana, na odgovore se često mora sačekati (naročito ako želite da pogledate poduži log događanja) ali alarm i tako nije nešto što biste stalno posećivali – dobro je da znate da je Internet veza moguća ako vam zatreba u nekom trenutku.
Vredelo bi pomenuti i druge opcije, kao što su bežična komunikacija sa dodatnim senzorima (zaboravili ste da provučete kabl do podruma? Ne morate ponovo kopati zidove), bežične sirene kojima ćete „okititi“ objekat, zaštita od požara i poplave, termostati… No verujemo da ste stekli sliku Jablotron OASiS alarma, a detalje konfiguracije ćete izabrati u zavisnosti od konkretnog objekta koji treba obezbediti.