BIZIT 11 - prvi dan

Šta sve automobili znaju o svojim vlasnicima?

Kada razmišljamo o  privatnosti i ko pristupa ličnim podacima o lokacijama, prvo što se pomisli su telefoni. Međutim, postoji još jedan uređaj prepun ličnih podataka, koji je „odgovoran“ da nas dovede do date lokacije – automobil.

automobil

Špijun

Automobil, u zavisnosti od klase i da li je novije ili starije generacije, može da prikupi veliki broj različitih informacija bez znanja vlasnika. Ti podaci uključuju lokacije na kojima je vlasnik boravio, kada su otvarana vrata automobila, pa čak i da snimaju glasove tokom vožnje. Ti podaci mogu da se iskoriste za različite namene. Na primer, poznat je slučaj Džošue Vesela, čoveka koji je optužen za ubistvo – a dokaz je bio njegov glas snimljen u kamionu žrtve u trenutku kada se desilo ubistvo. Postoji čak i kompanija, Berla Corp., koja se specijalizovala za „izvlačenje“ takvih podataka za potrebe policije.

Ova kompanija koristi mogućnost očitavanja jedinstvenih identifikacionih parametara Bluetooth i Wi-Fi uređaja povezanih sa infotainment sistemom u automobilu, ali i logove poziva, kontakte i tekstualne poruke koje su „prošle“ kroz taj sistem. Međutim, infotainment sistem nije jedino mesto gde se prikupljaju podaci u automobilu. Iz internog računara u automobilu mogu da se saznaju informacije o tome kada su i koja vrata otvorena, kao i prikaz kretanja automobila iz log fajlova koje pravi GPS sistem.

Pročitajte i:  Stellantis i fabrika za električna vozila 

Opasnost od zloupotrebe podataka

Međutim, ti podaci mogu da se iskoriste i za svrhe koje nisu etičke. Primer toga je Australijanac, koji je uspeo da pristupi podacima u Land Rover-u svoje bivše devojke. Ne samo da je mogao da prikuplja informacije o stanju automobila u realnom vremenu, već je putem specijalne aplikacije preuzimao kontrolu nad određenim funkcijama u automobilu – kao što je paljenje ili gašenje motora, otvaranje i zatvaranje prozora…

Ljudi jednostavno ne razmišljaju o automobilu na način da je to mogući izvor prikupljanja ličnih podataka. Često se dešava da kada auto promeni vlasnika, prethodni vlasnik ne resetuje infotainment sistem, pa novi vlasnik može da vidi istoriju njegovih poziva, telefonske brojeve, poruke, ali i kućnu adresu…

Srž ovog problema je što svakodnevno delimo svoje podatke sa sve većim brojem uređaja, da praktično više ne možemo da pratimo gde se sve oni nalaze. A automobil u tom svetlu igra važnu ulogu, koja je do sada prolazila „ispod radara“ vlasnika.

Izvor: The Verge

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,