Život po CES-u 2014
Najveći svetski Sajam potrošačke elektronike CES je okupio sve proizvođače bele i audio‑video tehnike, računara i svega ostalog što ima veze sa elektronikom.
Iako je već odavno prošao, tehnologija predstavljena na ovom sajmu pokazuje šta je to što možemo očekivati tokom cele 2014. godine.
Pustili smo mašti na volju i zamislili kako će izgledati jedan dan kada gadžeti koje smo videli na CES‑u 2014. postanu deo naše svakodnevice.
8.00 – Doručak
Za doručak obično volim da pojedem nešto slatko – šećer mi daje energiju. Odlazim u kuhinju i uključujem ChefJet 3D printer – štampač hrane. Umesto plastike, on kao sirovinu koristi mešavinu vode, šećera i jestive boje za kreiranje 3D jestivih geometrijskih figura koje nije moguće napraviti konvencionalnim metodama pravljenja slatkiša.
Kao sirovinu može da koristi i čokoladu, mada u tom slučaju služi kao monohromatski 3D štampač – 3D oblici će biti samo u boji čokolade. Za gurmane je na raspolaganju i skuplja varijanta, ChefJet Pro, koji pored pomenutih ukusa može da štampa hranu sa ukusom vanile, jagode, jabuke, lubenice…
8.30 – Posao
Moderne tehnologije omogućile su da posao nosim sa sobom. Uzimam delove svog službenog Toshiba 5‑in‑1 računara i sklapam ih tako da poprime izgled laptopa. Taj računar ima dva zasebna dela – ekran osetljiv na dodir koji može da se koristi kao tablet, s delom baze na kojoj se nalaze memorija, procesor, baterija i disk, a koja u zavisnosti od položaja može da bude i oslonac za ekran, kao i odvojiva tastatura.
U zavisnosti od potrebe ovaj računar može da se koristi kao klasičan laptop, kao all‑in‑one računar s bežičnom tastaturom ili kao običan tablet. Toshiba je izbacila touchpad koji je pored ekrana osetljivog na dodir zaista nepotreban, a umesto miša može da se koristi mali trackball smešten na sredini tastature.
Dizajnerima ili ljudima koji više vole da pišu umesto da kucaju dobro će doći stylus, koji se takođe nalazi u kompletu.
10.00 – Poslovni sastanak
S kolegama često razmenjujem grafičke informacije i konsultujemo se oko dizajna. Projektori su postali nepraktični, jer nemaju dovoljno dobru rezoluciju i stalno moramo da isključujemo jedan računar i da povezujemo drugi.
Umesto toga, počeli smo da koristimo Visio Ultra High Def 4k TV dijagonale 50 inča. Košta koliko i malo bolji projektor, a donosi neuporedivo veću rezoluciju slike. Veoma je zgodan za poslovno okruženje, jer ima četiri HDMI ulaza i mogućnost podele slike na četiri Full HD (1080p) kvadranta od kojih će svaki prihvatati sliku sa jednog HDMI ulaza.
Kolege i ja možemo istovremeno da budemo povezani na TV i vidimo slike sa svakog laptopa. To drastično povećava našu produktivnost.
12.30 – Kreiranje prototipa
Na sastanku smo se dogovorili oko dizajna i napravio sam neophodne izmene na svom računaru. Šaljem taj dizajn na Zeus 3D printer da vidim kako će to stvarno izgledati. To je ono što sam želeo da postignem, ali i kolege moraju da se slože sa tim.
Srećom, Zeus je multifunkcionalna mašina, koja može da skenira, kopira, štampa i faksira 3D objekte. O
dlučio sam se da im pošaljem 3D faks i u roku od nekoliko minuta i oni će na svojim radnim mestima imati iste kopije 3D dizajna koji sam napravio.
13.00 – Poziv za žurku
Petak je i planirao sam da večeras napravim žurku.
Uzimam svoj iPhone opremljen tastaturom u BlackBerry stilu i kucam poruke prijateljima.
Typo iPhone Keyboard je futrola za iPhone 5/5S sa ugrađenom hardverskom QWERTY tastaturom. Osim što ostavlja više prostora na ekranu za prikaz poruka, ova tastatura/futrola olakšava i ubrzava kucanje, a obezbeđuje i dodatne funkcionalnosti kao što je pozadinsko osvetljenje za kucanje u mraku, indikator napunjenosti baterije telefona…
16.00 – Ručak
Telefon koristim i da pripremim ručak na daljinski način. Šaljem svom Dacor Discovery iQ 48“ Dual‑Fuel Range šporetu informaciju da zagreje ručak tačno u vreme kada budem stigao kući.
Šporet je opremljen tabletom sa Dacor iQ Cooking aplikacijom i Dacor iQ kontrolerom i sposoban je da prima naredbe bežičnim putem.
Proizvođač ovog šporeta je ugradnjom Android tableta, osim što ga je učinio „pametnim“, obezbedio daleko veću funkcionalnost rada, ali i uštedu energije pošto je uključivanje pojedinih ringli ili prostrane rerne precizno dozirano.
17.00 – Rekreacija
Volim da sam u dobroj formi i svakodnevno vežbam. Ne želim da preterujem u tome, pa stalno pratim svoje vitalne funkcije, koristeći LG Heart Rate Monitor FR74 slušalice namenjene ljubiteljima fitnesa, koje rade kao pravi lični lekar.
Kroz ugrađene senzore, ove slušalice u realnom vremenu prate rad srca (mere protok krvi kroz unutrašnje uvo), potrošnju kiseonika i druge parametre. Imaju i akcelerometar koji izračunava pređenu razdaljinu, količinu utrošenih kalorija, broj pređenih koraka…
Svi ti podaci čuvaju se u malom uređaju koji može da se okači na pojas ili veže oko ruke. Podaci iz ovog uređaja mogu da se bežičnim putem (Bluetooth konekcija) izvezu na telefon opremljen LG Fitness aplikacijom.
Preko slušalica takođe mogu da slušam i muziku dok vežbam, a pošto imaju i mikrofon, mogu da primim i telefonski poziv.
18.30 – Stižu gosti
Žurka u bašti samo što nije počela i prvi gosti već pristižu. Volim da se slikam s prijateljima pa u ruci držim Polaroid Socialmatic foto‑aparat. On poseduje dve kamere, prednju rezolucije 14 Mp i zadnju od 2 M za selfie fotografije.
Ugrađen WiFi obezbeđuje da se fotografije automatski upload‑uju na Facebook. A kako je u pitanju Polaroid, omogućava i kreiranje instant hard copy fotografija dimenzija 2×3 inča. Za to je upotrebljen sistem štampe koji ne zahteva mastilo, već po uzoru na originalne Polaroid foto‑aparate koristi specijalni papir na kome se boje aktiviraju specijalnim procesom zagrevanja. Štampanje fotografije traje oko jedan minut.
Foto‑aparat pokreće Android operativni sistem, koji se kontroliše putem ekrana dijagonale 4,5“ osetljivog na dodir.
19.00 – Roštilj
Meso je spremno, roštilj je potpaljen i ostalo je samo da se šnicle bace na vatru. Ne želim da provedem celo veče pored roštilja, želim i da se družim s prijateljima… Uključujem iDevice iGrill2, hi‑tech asistenta, koji putem odvojenih senzora može da prati temperaturu četiri komada mesa koji se trenutno peku.
Ovaj dodatak može da se magnetom postavi na bočnu stranu roštilja i na svom ekranu prikazuje temperaturu mesa.
Informacije putem Bluetooth konekcije primam na svom iPhone‑u pa sam, čak i kad nisam pored roštilja, siguran da meso neće biti nepečeno ili prepečeno.
19.30 – Grupna fotografija
Uvek volim da ovekovečim atmosferu na zabavama, a najbolji način za to je kreiranje panoramske fotografije.
Uzimam u ruke Panono 360‑degree panoramsku kameru koja izgleda kao lopta i bacam je u vazduh. U stvari, to je kugla u kojoj se nalazi 36 dobro zaštićenih objektiva usmerenih u svim pravcima.
U trenutku kada kamera dostigne najvišu tačku u svojoj trajektoriji, Panono kamera automatski okida sve objektive i šalje svih 36 fotografija na server kompanije, gde se od njih kreira sferna fotografija s mogućnošću pregleda putem mog mobilnog telefona.
Telefon ovde predstavlja neku vrstu prozora kroz koji gledam snimak – u zavisnosti od položaja telefona videću različite delove sferne fotografije. Puna rezolucija ovakve panorame je 108 megapiksela, a prilikom fotografisanja kreiraju se HDR fotografije, tako da će svi detalji biti vidljivi i u svetlim i u tamnim delovima slike.
23.00 – Opuštanje uz video
Žurka je gotova i vreme je da se malo opustim. Uključio sam Sony short‑range 4K Projector koji donosi Ultra HD rezoluciju na zid.
Ovaj projektor je specifičan po tome što se postavlja na pod, odmah ispod zida na koji projektuje sliku.
Pored velike rezolucije, više nikad nećete biti u situaciji da neko prekriva sliku prolazeći ispred projektora.
23.10 – Spremanje kuhinje
Dok uživam gledajući film, iRobot Scooba 450 marljivo radi u kuhinji čisteći i perući pod.
Ovaj samostalni robot ne samo da može da očisti i usisa prljavštinu s poda, već je sposoban i da ga opere. Pod pere u nekoliko koraka, a kad završi, moći će da se jede s njega. Jedini moj zadatak je da mu sipam sredstvo za čišćenje i vodu i da ga pošaljem da radi…
U prvom prolazu on će počistiti prljavštinu i posuti po podu tanak sloj sredstva za čišćenje pomešanog s vodom.
Zatim sledi ribanje pomoću moćnih četki koje uklanjaju prljavštinu koja se možda zalepila za pod, dok usisivač uvlači tako uklonjenu prljavštinu i prljavu vodu. U trećem prolazu dodatno suši i glanca pod.
00.45 – Pranje zuba
Svi znamo koliko je važno da se zubi peru pravilno.
Taj posao shvatam veoma ozbiljno i zato koristim Kolibree četkicu. Iako na prvi pogled izgleda kao obična motorna četkica za zube, Kolibree ipak donosi mnogo više.
Osmišljena je da na najbolji način poboljša dentalnu higijenu: putem Bluetooth konekcije povezuje se s pametnim telefonom koji prati način na koji se peru zubi, koliko dugo traje proces pranja i koliko je u procentima završen. Aplikacija poseduje zasebnu statistiku za sve ukućane koji koriste Kolibree četkice.
01.00 – Odlazak na spavanje
Dan je bio dug i vreme je za zaslužen odmor. Oblačim pidžamu i ležem u svoj Sleep Number x12 krevet. Preko daljinskog upravljača podešavam dušek u položaj koji mi najviše odgovara. Ubrzo ću zaspati, a za to vreme integrisana tehnologija za praćenje sna nadgledaće moje zdravstveno stanje.
Kada se probudim, imaću informacije o načinu disanja, pulsu i mnogim drugim detaljima tokom sna. I to sve radi za dve osobe. Ukoliko počnem da hrčem, moja bolja polovina će moći da pritisne Snore dugme na daljincu, koje će automatski podesiti moju stranu kreveta tako da mi glava bude viša, čime će se poboljšati protok vazduha i prestaće hrkanje.
Na raspolaganju je još mnogo korisnih funkcija koje će obezbediti pravi odmor tokom spavanja. A mene ništa više neće sprečavati da sanjam kakve će nam sve tehnološke novitete doneti CES 2015.
Branislav Bubanja
(Objavljeno u časopisu PC#207)