Top50 2024

Apple pod lupom zato što je pojam ‘Trump’ zamenio rečju ‘rasista’

Iz kompanije Apple su obećali da će popraviti bug na iPhone uređajima, a radi se o grešci zbog koje je ‘Trump postao rasista‘.

PCPress.rs Image

Greška se pojavila u okviru iPhone alatke za automatsko diktiranje, a korisnici su vrlo brzo prijavili da im se predlaže da reč ‘rasista’ zamene imenom ‘Trump’. Problem je podelio javnost, pa jedni misle da je u pitanju slučajni propust tokom prepoznavanja govora (što ne zvuči uverljivo), dok drugi tvrde da se radi o ‘šali iznutra‘. Apple se odjednom našao usred problema o kojem niko nije ni sanjao, jer se tokom pretvaranja govora u tekst ovakve stvari obično ne dešavaju, bar ne kada se radi o rečima koje ne zvuče slično.

Korisnici su dakle prijavili da kada izgovore reč ’rasista’ sistem nakratko prikazuje ime ’Trump’, pre nego što ispravi grešku. Na TikTok-u se brzo pojavio video u kojem je ovaj zanimljivi problem podeljen sa svima, pa su mnogi požurili da i sami izvedu eksperiment. Iz kompanije su priznali problem, a pripisali su ga propustu u okviru modela koji govor pretvara u tekst. Rečeno je da greška nije ograničena samo na reč ’rasista’, već utiče i na druge pojmove koji sadrže suglasnik ’r’.

To što je jedna reč dosledno zamenjivana drugom je ipak izazvalo sumnje. Sve podseća na neke prethodne slučajeve – recimo kada je 2018. Amazon bio na tapetu jer je alat za prepoznavanje lica Rekognition netačno povezao 28 članova Kongresa sa fotografijama kriminalaca. I Google se borio s ovakvim nezgodama (samo ništa tad nije bilo smešno) u svojim algoritmima za prepoznavanje slika koji su pogrešno prepoznavali osobe tamnije boje kože i primenjivali štetne stereotipe.

PCPress.rs Image

Trump je od početka ovog mandata napravio mnoge poteze koji ugrožavaju manjine, pa je ova šala neka vrsta satisfakcije. To bi ipak moglo da našteti kompaniji Apple, budući da je problem nastao nakon samo jedan dan pošto su najavljena ulaganja od preko 500 milijardi dolara u Sjedinjene Američke Države tokom sledeće četiri godine, a plan je napravljen u dogovoru s Trumpom.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *