PC - Naših 30

Čak 284 miliona građana pogođeno malverom koji krade lične podatke

Have I Been Pwned – servis na kojem može da se proveri da li je neka lozinka stradala u curenju podataka, objavio je podatke o čak 284 miliona novih naloga koji su pogođeni malverom koji krade lične podatke. Informacije o ugroženim građanima su se nakon toga pojavile na jednom Telegram kanalu.

PCPress.rs Image

Troy Hunt, sigurnosni ekspert koji stoji iza Have I Been Pwned, došao je na ideju da kreira ovaj servis nakon što je 2013. godine u curenju podataka kompromitovano 150 miliona Adobe naloga. U to vreme se radilo o najvećem napadu te vrste, pa je postalo jasno da opasnost evoluira. Sajt ima podatke o velikom broju kompromitovanih naloga, a zainteresovani svoje naloge mogu da provere preko dva parametra: mejl adresa i lozinki za koje sumnjaju da su ugrožene.

Hunt je angažovan i u najnovijem slučaju u kojem je pogođeno preko 284 miliona korisnika, a nakon što je ispitao podatke sa Telegram kanala “ALIEN TXTBASE” pronašao je 244 miliona lozinki koje se do sada nisu pojavljivale na Have I Been Pwned.

Pročitajte i:  Valve uklanja demo igre jer sumnja da je malver 

Bezbednosne katastrofe često nastaju zbog lozinki, budući da napadači već znaju one koje se najčešće koriste. Ovaj problem se četo zanemaruje čak i u velikim kompanijama koje ulažu gomile novca u zaštitu. Problem bi mogao da se reši uz pomoć „rečnika lozinki“, ali i chatbot-ova kao što je ChatGPT. Rečnici pomažu u biranju jačih lozinki, ali i u izbegavanju slabih, recimo „admin123“. To bi dakle trebalo imati na umu, mada ni komplikovanije lozinke nisu uvek apsolutno bezbedne – zato je tu Have I Been Pwned.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *