Top50 2024

Moblete 2015. godine

Kalendar je, kažu, važna stvar – ako i ne znate vreme, barem da znate datum. Ako dr Emmett Brown već ne može (ili neće) da vam kaže šta će se desiti, onda bar saslušajte šte se već desilo. Ovih 12 telefona obeležilo je godinu koja se više nikada neće vratiti…

Moblete-2015‘; ?> Moblete-2015‘; echo ‘

iPhone 6 / Plus


Mis Januara

‘; echo ‘

U januaru su nas obradovali završni testovi za Apple koji više nema tako oštre ivice – novi modeli mnogo su obliji. A budući da su ivice tako zaobljene, pre svega šestica odlično leži u ruci, besprekoran je haptički doživljaj prilikom dodirivanja eloksiranog aluminijuma, ali ne dopada nam se što objektiv kamere štrči jedan milimetar iz kućišta, pa uređaj uvek naleže krivo.

Kome je važna dobra kamera, sigurno neće pogrešiti ako se opredeli za novi iPhone. Model Plus svakako je bolji, ima veći ekran i izdržljiviju bateriju. Apple se umesto za microUSB priključak ponovo opredelio za neku svoju varijantu, bateriju nije moguće zameniti, ne postoji podnožje za microSD kartice.

I u jednu i u drugu šesticu ugrađen je Apple-ov novi procesor A8, čije karakteristike ne deluju upečatljivo, naprotiv: dva jezgra, 1,4 GHz i 1 GB radne memorije – to su zapravo prevaziđene vrednosti. Međutim, Apple pokazuje da ni broj jezgara, ni radna brzina, ni veličina radne memorije ne moraju da budu presudni za performanse, već da je mnogo važnije dobro prilagođavanje operativnog sistema hardveru. Apple-ovi dvojezgraši kao od šale mogu da se nose s konkurentskim četvorojezgrašima i osmojezgrašima, u nekim benchmark testovima čak su postigli i bolje rezultate. Spisak novih funkcija iOS-a 8 je dugačak. Zgodna je mogućnost da kupljene aplikacije delimo s drugim članovima porodice, a i nove funkcije foto-aparata (posebno video-režimi) sasvim su solidne. Sve u svemu, reč je o jednom od najboljih mobilnih operativnih sistema koji bez teškoća može da pokrije sve hardverske nedostatke.

‘; echo ‘

iPhone 6 / iPhone 6 Plus
Ekran 4,7", IPS, 750×1334
Procesor A8, dual-core 1,4 GHz
Memorija 1 GB RAM; 16/64/128 GB
Grafika PowerVR GX6450
Komunikacije CDMA, HSPA, EVDO, LTE
GPS A-GPS, GLONASS
Kamere 8 Mp / 1,2 Mp
Operativni sistem iOS 8 (upg. iOS 9.1)
Dimenzije i masa 138,1×67×6,9 mm; 129 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> Google Nexus 6‘ . ‘

‘; break; case 2: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

Google Nexus 6


Mis Februara

‘; echo ‘

Google je seriju Nexus započeo 2010. godine pre svega da bi korisnik imao mogućnost da Android doživi onako kako ga je Google zamislio, bez prilagođavanja koja dodaju razni proizvođači. Iako su Nexus modele krasile vrhunske performanse i umerene cene, Google se ovaj put odlučio za preterivanje u svemu, pa i u ceni.

Prikaz sadržaja na ogromnom šestoinčnom ekranu ekstremno je oštar, budući da je rezolucija tako visoka: 2560×1440 tačaka. Google, kao i Samsung, koristi OLED tehnologiju koja omogućava jake kontraste, intenzivne boje i gledanje pod svim uglovima. Nažalost, Nexus-ov ekran nema posebno dobar osvetljaj.

Nexus 6 proizvodi Motorola, po ugovoru sa Google-om. Na connect laboratorijskom testu pokazalo se korisnim to što je Nexus-u 6 kao osnova poslužio Moto X. Nexus 6, baš kao i Motorola top-model, ima izvrsne karakteristike slanja i prijema: dobio je najbolje ocene za rad u GSM-u i UMTS-u, a u LTE mrežama dostigao je 29 od mogućih 30 poena.

Nije nam se mnogo dopala ni odluka Google-a da Nexus 6 izbaci na tržište bez podnožja za microSD karticu. U zavisnosti od kapaciteta memorije, korisniku su na raspolaganju maksimalno 25 ili 47 GB. Naravno da to, na prvi pogled, nije malo, ali kada se uzme u obzir visoka cena uređaja, trebalo je da postoji barem opcija s karticom. Ostala oprema primerena je ceni. Kombinacija Snapdragon-a 305 i 3 GB radne memorije u svetu Android-a 2015. godine predstavljala je veoma visok standard. Ipak, zima 2015. je prošla, a očekivana popularnost je izostala.

‘; echo ‘

Google Nexus 6
Ekran 6"; AMOLED 1440×2560
Procesor quad-core 2,7 GHz
Memorija 3 GB RAM; 32/64 GB
Grafika Adreno 420
Komunikacije CDMA, HSPA, LTE
GPS A-GPS, GLONASS
Kamere 13 Mp / 2 Mp
Operativni sistem Android v5.0 (upg. v5.1) 
Dimenzije i masa 159,3×83×10,1 mm; 184 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> Lenovo Vibe X2‘ . ‘

‘; break; case 3: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

Lenovo Vibe X2


Mis Marta

‘; echo ‘

Čini nam se da je Vibe X2 prvi nagoveštaj onoga što možemo da očekujemo od ovog velikog proizvođača. Ekran je 5“ IPS, rezolucije 1920×1080 piksela (441 ppi), dobrog osvetljenja i odličnog kontrasta, pa ćete uživati i u slici, a jedinu malu zamerku mogli bismo uputiti bateriji kapaciteta 2.300 mAh koja traje ceo dan, ali ništa više od toga, mada bi bilo lepo da je iznad proseka kao ostatale osobine ovog telefona.

Moderni koncept ogleda se i u izboru hardvera. MediaTek MTK6595m je procesor big.LITTLE arhitekture – četiri Cortex-A7 (na 1,7 GHz) i četiri Cortex-A17 (na 2 GHz) jezgara. Grafička komponenta je PowerVR G600, što je značajno poboljšanje u odnosu na prethodne PowerVR GPU jedinice, a sve je dopunjeno s 2 GB RAM-a i 32 GB skladišne memorije, nažalost, bez mogućnosti proširenja microSD karticom. Moderan dizajn ogleda se u troslojnom magnezijumskom kućištu, dopunjenom izvrsnim ekranom koji, zaštićen Gorilla 3 staklom, zapravo čini četvrti sloj telefona. Dizajn telefona jediskretan, a boje slojeva čine ga taman toliko drugačijim da će vas malo izdvojiti od opšte belo-sivo-crne estetske diktatature.

Mogućnosti komunikacije su raznovrsne, a posebnost čini primena dva SIM ležišta, od kojih je jedno u micro, a drugo u nano formatu. Iako su u dual stand-by režimu, morate da obratite pažnju da samo nanoSIM podržava 3G/4G komunikaciju. Tu je i LTE Cat.4 (150/50 Mbps), odličan HSPA (42,2/5,76 Mbps), pregršt WiFi režima rada, Bluetooth 4.0, a rezultati 3Dmark i AnTuTu testova nagoveštavaju i prilično dobru zabavu.

‘; echo ‘

Lenovo Vibe X2
Ekran 5"; IPS 1080×1920
Procesor octa-core 4×2,0+4×1,7 GHz
Memorija 2 GB RAM; 32 GB
Grafika PowerVR G600
Komunikacije GSM, HSPA, LTE
GPS A-GPS, GLONASS
Kamere 13 Mp / 5 Mp
Operativni sistem Android v4.4 (upg. v5.0) 
Dimenzije i masa 140,2×68,6×7,3 mm; 120 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> HTC One M9‘ . ‘

‘; break; case 4: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

HTC One M9


Mis Aprila

‘; echo ‘

Smartfonom M9, HTC se vraća korenima modela serije One. Doduše, skoro je podjednako velik i težak kao M8, ali kućište više nije tako ergonomski zaobljeno već opet ima oštre ivice kao njegov pretprethodnik M7: sve je postalo malo „ćoškastije“. Metalno unibody kućište svima jasno stavlja na znanje da HTC obraća pažnju na haptički doživljaj kako to ne čini nijedan drugi proizvođač.

Ekran je petoinčni – HTC‑ov menadžer Fabian Nappenbach smatra da je to idealna veličina smartfona i ko može da mu protivreči? Takođe je razumljivo to što je odabrana rezolucija 1920×1080 tačaka, a ne QHD (2560×1440 tačaka); oko, naime, uopšte ne može da uoči razliku između gustine tačaka od 400 ppi i 500 ppi. Ipak, ostaje pitanje: ako je tehnički moguće opremiti ga QHD rezolucijom, a konkurencija svoje smartfone oprema tako visokom rezolucijom, zar kupac neće odabrati ono što je tehnički bolje?

Nasuprot tome, procesor je vrhunski. Ugrađen je najnoviji Qualcomm 64‑bitni Snapdragon 810, koji je trenutno najbolje što može da se nađe na tržištu. Njegovih osam jezgara raspoređeno je u skladu sa ARM‑ovim big.LITTLE principom u dva klastera koji rade s različitim kapacitetima, pa je zato izuzetno štedljiv u svakodnevnoj upotrebi, iako istovremeno može da bude ekstremno efikasan i brz. Na raspolaganju je 3 GB RAM-a.

Glavna kamera je opremljena standardnim senzorom (1/2,3 inča) a ne ultrapixel tehnologijom (kao kod prethodnika), što je prijalo kvalitetu slike: boje su prirodne, kontrast je pojačan, snimci su oštriji i detalji su jasnije prikazani. Autofokus reaguje izuzetno brzo, okidač je ekstremno brz, a video je dobio 4K formate. Uprkos svemu, ostao je „plemenit telefon za individualce koji drže do stila“ i bez šire popularnosti.

‘; echo ‘

HTC One M9
Ekran 5"; SuperLCD3 1080×1920
Procesor octa-core 4×2,0+4×1,5 GHz
Memorija 3 GB RAM; 32 GB
Grafika Adreno 430
Komunikacije CDMA, HSPA, EVDO, LTE
GPS A-GPS, GLONASS
Kamere 20 Mp / 4 Mp
Operativni sistem Android v5.0 (upg. v5.1) 
Dimenzije i masa 144,6×69,7×9.6 mm; 157 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> Samsung Galaxy S6‘ . ‘

‘; break; case 5: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

Samsung Galaxy S6


Mis Maja

‘; echo ‘

Auuu, nije što sam tada rođen, ali aprilska deca su stvarno najlepša. Ljubiteljima dobrog dizajna i tehnologije zaigralo je srce kada su videli model Galaxy S6 Edge: njegov ekran blago je zaobljen sa obe strane preko ivica kućišta, oblik je jedinstven, gotovo organski, tako da čvrsto i prijatno leži u ruci. Prednji deo i poleđina prekriveni su staklom Gorilla 4 koje je uokvireno tankim zaobljenim metalnim ramom. Uprkos svemu tome, Edge ima samo 132 grama; Galaxy S6 je sa 138 grama samo neznatno teži.

Vizuelno „srce“ oba nova modela jeste veliki 5,1-inčni OLED ekran. Zahvaljujući quad HD rezoluciji, Galaxy S6 modeli sa 557 ppi svakako su najmoćniji ekrani na tržištu. Prikaz je jednostavno besprekoran, boje su žive a, osim toga, osvetljaj je veoma snažan za ekran OLED tehnologije.

Prava poslastica je Samsung‑ov osmojezgarni procesor Exynos 7420. Ovaj 64-bitni procesor je prvi mobilni čip izrađen u 14-nanometarskoj tehnologiji i ima četiri jezgra s radnim taktom od 2,1 GHz i četiri jezgra od 1,5 GHz za manje zahtevne aplikacije. Uz to je Samsung ugradio i 3 GB posebno brze radne memorije LPDDR4.

Već od modela Galaxy S4 nadalje, kamere u Samsung-ovim vrhunskim modelima spadaju među najbolje na tržištu smartfona, pa kamere rezolucije 16 megapiksela ova dva S6 modela nisu nikakav izuzetak. Naprotiv: Samsung se sada prvi put opredelio za optički stabilizator slike i tracking autofokus koji automatski prati i izoštrava odabrani deo motiva u pokretu. Za video‑snimke koji su mogući u maksimalnoj rezoluciji 4K, postoji i opcija ubrzavanog i usporenog snimka – korisnik nakon snimanja može da odluči kojom će brzinom da reprodukuje koji deo snimka. Sve je skoro idealno dok ne pomenete cene…

‘; echo ‘

Samsung Galaxy S6 / S6 Edge
Ekran 5,1"; AMOLED 1440×2560
Procesor octa-core 4×2,1+4×1,5 GHz
Memorija 3 GB RAM; 32/64/128 GB
Grafika Mali-T760MP8
Komunikacije GSM, HSPA, LTE
GPS A-GPS, GLONASS / BDS
Kamere 16 Mp / 5 Mp
Operativni sistem Android v5.0.2
Dimenzije i masa 143,4×70,5×6,8 mm; 138 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> LG G Flex 2‘ . ‘

‘; break; case 6: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

LG G Flex 2


Mis Juna

‘; echo ‘

Hromirani okvir ukrašava prednji deo, a fini metalik-izgled zadnju stranu. Na taj način G Flex 2 ističe svoje vizuelne karakteristike, a zahvaljujući zakrivljenom obliku prosto se priljubljuje uz ruku i lice dok telefonirate. Ispod poklopca, koji se skida, nalaze se podnožja za SIM, microSD kartice, a šteta je što je baterija od 3000 mAh fiksno ugrađena pa korisnik ne može da je menja.

Najupadljivija razlika u odnosu na prethodni model svakako je ekran, koji je sa šest smanjen na 5,5“. Novi ekran umesto HD ima punu HD rezoluciju i daje znatno finije detalje na OLED displeju. Kao osnovu, LG je kod modela G Flex 2 upotrebio moćnu platformu Qualcomm Snapdragon 810. U verziji MSM8994 čini je 64-bitni osmojezgarni CPU koji dostiže brzinu od 2 GHz i uz 2 GB radne memorije radi bez zastoja.

Druga strana medalje je manje atraktivna: osnovna varijanta sa 16 GB storage-a ostavlja nedovoljnih 6,7 GB memorije na raspolaganju za korisnika. To je potpuno razočaravajuće za telefon u ovoj cenovnoj klasi. U svakom slučaju, LG je u G Flex 2, za razliku od prethodnika, ugradio podnožje za microSD karticu. A to podnožje može da „proguta“ karticu kapaciteta čak do 2 TB, tako da se na nju može smestiti poprilična količina fotografija, video‑snimaka i muzike.

Što se tiče opcija povezivanja, tu je sve: LTE cat.6, HSPA+, ac WLAN, NFC i Bluetooth 4.1. Nema neispunjenih želja. Nema neispunjenih želja ni kod glavne kamere, s rezolucijom 13 megapiksela; ona ima optički stabilizator, laserski autofokus, dualfoto blic s dve temperature boje, kao i HDR. Međutim, glavni adut, zakrivljeno i delimično savitljivo kućište, kao da se pretvorilo u kontraargument kod potencijalnih kupaca.

‘; echo ‘

LG G Flex 2
Ekran 5,5"; POLED 1440×2560
Procesor octa-core 4×2,0+4×1,5 GHz
Memorija 2/3 GB RAM; 16/32 GB
Grafika Adreno 430
Komunikacije CDMA, HSPA, EVDO, LTE
GPS A-GPS, GLONASS
Kamere 13 Mp / 2,1 Mp
Operativni sistem Android v5.0.1
Dimenzije i masa 149,1×75,3×9,4 mm; 152 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> Huawei P8‘ . ‘

‘; break; case 7: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

Huawei P8


Mis Jula

‘; echo ‘

Mnogobrojni detalji koji se primete pri pažljivijem pregledu, kao što su fino izbrušene ivice ili obrađena površina tastera za uključivanje, jasno pokazuju: Huawei se sa „P osmicom“ uzdigao do ranga takvih ikona dizajna kao što su iPhone 6 i HTC One M9. Tako su prorezi za nanoSIM i microSD kartice, smešteni na desnoj strani okvira, „zapečaćeni“ držačima koji se u otvor uklapaju s tačnošću od desetog dela milimetra. Gotovo da čovek pomisli da je kućište vodootporno (mada nije). Čak je i kamera „u ravni“ s poleđinom, što retko uspeva i proizvođačima mnogo veće reputacije.

O ekranu se može reći sve najbolje: Huawei koristi panel od 5,2“ sa 1920×1080 tačaka, a osvetljaj i kontrast se s vrednostima od 436 kandela i 1:1450 nalaze u višoj klasi. Procesor je isto tako izvan sumnje: Huawei‑jev novi izum zove se HiSilicon Kirin 930 i ima osam jezgara, koji su po ARM principu big.LITTLE grupisani u dva klastera i rade pri različitim režimima korišćenja. Tako se postiže visoka energetska efikasnost i istovremeno moćan učinak. Pored 64‑bitnog procesora, tu je i obilna RAM memorija od 3 GB. Čak će i zahtevni korisnici i obožavaoci igrica biti zadovoljni onim što Huawei nudi.

Opcije povezivanja protežu se od NFC‑a, preko BlueTooth‑a 4.1. do LTE Cat 4. Pokriveno je sve što je važno. Najteže nam je palo smanjenje mogućnosti WLAN modula: ne samo da nedostaje brzi standard „ac“ nego i rad na 5 GHz – P8 koristi samo standardni WLAN od 2,4 GHz. Uprkos sitnim nedostacima, P8 ostaje odlična alternativa vrhunskim modelima čuvenih proizvođača, a još kad se uračuna i povoljnija cena…

‘; echo ‘

Huawei P8
Ekran 5,2"; IPS-NEO 1080×1920
Procesor octa-core 4×2,0+4×1,5 GHz
Memorija 3 GB RAM; 16/64 GB
Grafika Mali-T628 MP4
Komunikacije GSM, HSPA, LTE
GPS A-GPS, GLONASS / BDS
Kamere 13 Mp / 8 Mp
Operativni sistem Android v5.0.2 (upg. v6) 
Dimenzije i masa 144,9×72,1×6,4 mm; 144 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> LG G4‘ . ‘

‘; break; case 8: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

LG G4


Mis Avgusta

‘; echo ‘

Prvi utisak je fenomenalan, budući da G4 krase oble ivice pa odlično leži u ruci i prilikom telefoniranja lepo naleže uz obraz. Međutim, pre svega plemenita kožna poleđina izazvala je kod osobe koja ga je testirala – a to će sigurno biti slučaj i s mnogim drugim ljudima – refleks koji kaže: „Moram da posedujem ovu spravu!“ Svi ekološki svesni (i oni koji žele da uštede pedesetak evra), mogu da ga nabave i bez kožne poleđine.

Tehnički posmatrano, G4 je poboljšani G3, a ne nešto sasvim novo što će nas oboriti s nogu. Tako je 5,5“ ekran zaštićen od ogrebotina Gorilla staklom i istih je dimenzija kao i prethodnik, a rezolucija je Quad HD (1440×2560 tačaka). Osvetljaj od 376 cd/m2 je solidan, ali zaostaje za prethodnikovih 477 cd/m2.

LG se kod modela G4 oslanja na Qualcomm‑ov 64‑bitni procesor MSM8992. On ima šest jezgara brzine do 1,8 GHz. Njima na raspolaganju stoji radna memorija od čitava 3 GB. Dopada nam se i interna memorija od 22 GB – a uz pomoć microSD kartice bez teškoća možemo da je proširimo do najviše 2 TB.

Kada je reč o kameri, LG nije želeo da pravi nikakve kompromise – za najbolji model upotrebljeno je samo najbolje. Rezolucija je u modernom formatu 16:9 – 16 megapiksela, dok je u formatu 4:3 – 12 megapiksela. U opremu spada već poznati laserski autofokus i poboljšan optički stabilizator slike. Novost je inteligentan senzor za prepoznavanje spektra boja ispod blica i blenda f/1,8. Senzor snimcima obezbeđuje izuzetno prirodne boje, dok blenda f/1,8 hvata mnogo svetlosti. Prednja kamera ima rezoluciju osam megapiksela. Rukovanje je moguće i putem gestova i glasom. Video‑zapise može da pravi u Ultra HD rezoluciji od 3840×2160 tačaka. Ipak, deluje da oni koji su kupili G3 nisu našli dovoljno razloga za prelazak na G4.

‘; echo ‘

LG G4
Ekran 5,5"; IPS 1440×2560
Procesor octa-core 4×1,8+4×1,4 GHz
Memorija 3 GB RAM; 32 GB
Grafika Adreno 418
Komunikacije GSM, HSPA, LTE
GPS A-GPS, GLONASS
Kamere 16 Mp / 8 Mp
Operativni sistem Android v5.1
Dimenzije i masa 148,9×76,1×9,8 mm; 155 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> Samsung Galaxy S6 Edge Plus‘ . ‘

‘; break; case 9: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

Samsung Galaxy S6 Edge Plus


Mis Septembra

‘; echo ‘

Sve što vam je nedostajalo kod standadnog S6 Edge modela (a to se može nabrojati na prste jednog prsta) Samsung je poboljšao u XXL verziji svog top‑modela. Iako je ekran sa dosadašnjih 5,1“ narastao samo na 5,7“, razlika u veličini i te kako je uočljiva. Rezolucija ostaje 2560×1440 tačaka što je i dalje sjajno za ovu dijagonalu ekrana. Kućište je sa 143×71 naraslo na 154×76 milimetara, a masa sa 132 na 153 grama.

Korejci se i dalje oslanjaju na osmojezgarni procesor Exynos 7420, samo što je ovde radna memorija sa 3 GB povećana na 4 GB. Nov je i Samsung-ov audio-kodek koji prenosi muziku u izuzetno visokom kvalitetu, a ovu tehnologiju nazvali su UHQ (Ultra High Quality Audio) i uz nju, istovremeno s pojavom Galaxy S6 Edge Plus-a, na tržištu nude i nove Level On slušalice koje podržavaju prenos UHQ-a preko Bluetooth-a. Novitet je i stabilizator slike za snimanje video-zapisa, VDIS (Video Digital Image Stabilisation), koji takođe na Plus-u slavi svoju premijeru.

Što je smartfon veći, utoliko je autonomija duža: ova jednostavna zakonitost povezana je sa činjenicom da u većem kućištu ima više prostora za bateriju. Kod Samsung-ovog XXL modela baterija je sa 2.600 narasla na čitavih 3.000 mAh, pa je tako trajanje povećano sa sedam sati i 45 minuta na odličnih osam sati i 33 minuta. Postoji svega nekoliko tako izdržljivijih smartfona. Proizvođač je poboljšao i zvuk i antenske karakteristike, tako da je ovaj uređaj u UMTS mreži postigao maksimalan broj poena.

Sve u svemu, sva je prilika da ćete se odmah zaljubiti u lepoticu septembra, čim je ugledate. Onaj jedan prst je ipak ostao i ukazuje na cenu ovog modela – ali i svadba mora da bude u skladu s mirazom…

‘; echo ‘

Samsung Galaxy S6 Edge Plus
Ekran 5,7"; AMOLED 1440×2560
Procesor octa-core 4×2,1+4×1,5 GHz
Memorija 4 GB RAM; 32/64 GB
Grafika Mali-T760MP8
Komunikacije GSM, HSPA, LTE
GPS A-GPS, GLONASS, BDS
Kamere 16 Mp / 5 Mp
Operativni sistem Android v5.1.1
Dimenzije i masa 154,4×75,8×6,9 mm; 153 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> Huawei Mate S‘ . ‘

‘; break; case 10: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

Huawei Mate S


Mis Oktobra

‘; echo ‘

Mate S je najbolji smartfon koji je Huawei do sada napravio (tačka). I sam Huawei hvalio se u saopštenju za štampu svojim proizvodnim tehnologijama kao da su napravili svemirski brod: materijali se međusobno povezuju „nanoinjekcijama“, kućište je obrađeno CNC brusilicama sa „specijalnom dijamantskom tehnologijom“, a ekran je zaptiven posebnim „nanotehnologijama“.

Ne samo da su haptika i izrada „svetski“ nego je i dizajn ubedljiv. Rastojanje od ekrana do spoljnih ivica toliko je malo da će vam se brzo učiniti da celu prednju stranu čini samo ekran. Ovakvo rešenje čini smartfon, uprkos 5,5“ ekranu, kompaktnim, tako da se njime možete služiti sasvim udobno i jednom rukom.

Huawei odbacuje „ludilo od piksela“ i ostaje pri standardnoj rezoluciji od 1920×1080 piksela što je sasvim dovoljno za 5,5“. Što se procesora tiče, Huawei igra na sigurno: HiSilicon Kirin 935 je sestrinski model 930-ice, poznate iz modela P8, s tim što je maksimalan takt podignut sa 2 na 2,2 GHz. Osam jezgara je, u skladu sa savremenom arhitekturom ARM big.LITTLE, okupljeno u dva klastera, pa se garantuje visoka energetska efikasnost i istovremeno moćan radni učinak. Procesoru od 64 bita na raspolaganju su pozamašna 3 GB radne memorije, pa će čak i najzagriženiji korisnici i gejmeri biti zadovoljni.

Što se kamere tiče, Huawei je na sve mislio: blenda je širom otvorena (f2.0), autofokus radi brzo, a optički stabilizator slike izgladiće podrhtavanje aparata. Karakteristike kamere i kvalitet slike mogu lako da se uporede sa onim sestrinskog modela P8, što nije nikakvo čudo, budući da je Huawei upotrebio isti senzor od 13 megapiksela, moćni Sony IMX 278. Mala zamerka se odnosi samo na bateriju od svega 2.700 mAh što ovako moćnoj spravi ne pruža dovoljnu autonomiju.

‘; echo ‘

Huawei Mate S
Ekran 5,5"; AMOLED 1080×1920
Procesor octa-core 4×2,2+4×1,5 GHz
Memorija 3 GB RAM; 32/64/128 GB
Grafika Mali-T628 MP4
Komunikacije GSM, HSPA, LTE
GPS A-GPS, GLONASS / BDS
Kamere 13 Mp / 8 Mp
Operativni sistem Android v5.1.1
Dimenzije i masa 149,8×75,3×7,2 mm; 156 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> Sony Xperia Z5‘ . ‘

‘; break; case 11: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

Sony Xperia Z5


Mis Novembra

‘; echo ‘

Brze promene nisu baš nešto što je svojstveno Sony‑ju. To potvrđuje i ovaj vrhunski smartfon koji je opet izrađen u takozvanom omnibalance dizajnu: ivice su oštre i oblik je jasno iscrtan. Zapravo i ne postoji razlog da se dizajn u bilo čemu radikalno menja – njegova svedenost je u smartfonskom svetu jedinstvena i u potpunosti prepoznatljiva. Ne zaboravimo, i preporučena od najpoznatijeg tajnog agenta na svetu (pitam se da li će za dve godine izaći Xperia Z007).

Kod Z5 serije staklo na poleđini nije glatko i sjajno, već hrapavo i „mlečno“, pa kućište deluje još kvalitetnije. Osim toga, na tom staklu ne ostaju otisci prstiju, što je jasna prednost u odnosu na druge staklene smartfone. Još nešto po čemu se Z5 ističe je to što je vodootporan, u skladu sa standardom IP68, a pritom je microUSB priključak nepokriven (!?!), ali podnožja za nanoSIM i microSD kartice zaštićena su precizno uklopljenim poklopcem na levoj ivici rama. Za neophodnu radnu snagu zadužen je Qualcomm-ov vrhunski procesor Snapdragon 810, koji kod modela Z5 ima na raspolaganju 3 GB radne memorije.

Budući da je Sony Playstation 4 najprodavanija konzola za igre na svetu, Z5 možemo da povežemo sa PS4 kako bismo na smartfonu mogli da nastavimo započetu igru. Uopšte, sve usluge za vezu s Playstation-om instalirane su u vidu aplikacija. Sem toga, izumitelj Walkman‑a svoju stručnost iz oblasti audio‑tehnologije preneo je i na model Z5: softver DSEE HX unapređuje kvalitet reprodukcije MP3 ili AAC datoteka, kvalitet zvuka prilikom slušanja preko Bluetooth-a unapređen je kodekom LDAC, a utičnica podržava headset-ove koji aktivno suzbijaju spoljašnje šumove.

Korisnička površina Xperia UI dobro je osmišljena, nema suvišnih sadržaja i intervali aktuelizacije su česti – Sony inače spada među proizvođače s najboljom softverskom podrškom. Sve u svemu it’s a Sony…

‘; echo ‘

Sony Xperia Z5
Ekran 5,2"; IPS 1080×1920
Procesor octa-core 4×2,0+4×1,5 GHz
Memorija 3 GB RAM; 32 GB
Grafika Adreno 430
Komunikacije GSM, HSPA, LTE
GPS A-GPS, GLONASS / BDS
Kamere 23 Mp / 5,1 Mp
Operativni sistem Android v5.1.1
Dimenzije i masa 146×72×7,3 mm; 154 g

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> iPhone 6s / 6s Plus‘ . ‘

‘; break; case 12: echo ‘Moblete-2015‘; echo ‘

iPhone 6s / 6s Plus


Mis Decembra

‘; echo ‘

I da zaokružimo godinu, vraćamo se na početak. Novi iPhone‑i izgledaju isto kao i njihovi prethodnici, ali je Apple mnogo toga promenio ispod haube. Ekran osetljiv na dodir koji registruje pritisak će, po svoj prilici, pokrenuti novu lavinu u industriji mobilnih uređaja.

Kada uzmete u ruke obe generacije, ipak osetite određenu razliku: model 6s otežao je 14 grama, sa 129 na 143 grama, a XXL model čak sa 172 na 192 grama. Merenjem kućišta ustanovljeno je da je ono minimalno uvećano. Tajna je u tome što se Apple, za razliku od legura alminijum‑magnezijum, uobičajenih u ovoj branši (aluminijum, serija 6000), kod novih modela opredelio za leguru aluminijum‑cink (aluminijum, serija 7000), koja je znatno čvršća (i nešto teža).

Apple nije ništa menjao kod ekrana. Dijagonala i rezolucija ostale su nepromenjene: 4,7“ i 1334×750 tačaka (iPhone 6s) odnosno 5,5“ i 1920×1080 tačaka (iPhone 6s Plus). Međutim, ispod ekrana došlo je do nekih promena. A9 je Apple-ova treća generacija 64-bitnih procesora, a u poređenju sa A8 iz serije 6 iPhone-a, trebalo bi navodno da bude mnogo brži.

Na većini benčmark testova pokazuje se da je A9 trenutno najjači procesor za mobilne uređaje. Apple je ovu enormnu snagu realizovao uz srazmerno skromnu opremu: dok Android konkurencija igra na kartu osmojezgarnih procesora i kreće se u pravcu 4 GB RAM-a, procesor A9 u novim iPhone-ima zadovoljava se s dva jezgra i 2 GB radne memorije. Ako bolje pogledamo, to su zapravo tri jezgra, jer je Apple u M9 opet ugradio sopstveni procesor za zadatke koji konstantno traže malo energije. Uz nove modele telefona, lansiran je i novi iOS9, operativni sistem koji je verovatno najjača karta u odluci za kupovinu Apple iPhone modela, a o zvezdi s kraja 2015. godine i novom iOS-u mnogo više možete da saznate u 57. izdanju časopisa connect.

‘; echo ‘

iPhone 6s / iPhone 6s Plus
Ekran 4,7", IPS, 750×1334
Procesor A9, dual-core 1,84 GHz
Memorija 2 GB RAM; 16/64/128 GB
Grafika PowerVR GT7600
Komunikacije CDMA, HSPA, EVDO, LTE
GPS A-GPS, GLONASS
Kamere 12 Mp / 5 Mp
Operativni sistem iOS 9 (upg. iOS 9.1)
Dimenzije i masa 138,3×67,1×7,1 mm; 143 g

‘; break; default: echo ‘WebTop50-2013‘; echo ‘

Ako kamiondžije imaju svoj kalendar s pinup devojkama, zašto i geek-ovi ne bi imali svoj kalendar – dabome, s mobilnim telefonima, ultimativnim gedžetima današnjice. Ali pre nego što pređemo na moblete (starlete mobilnog neba), pomenimo nekoliko zakona mobotike uvedenih ove godine. Dakle, šta sve treba da ima jedan mobilni telefon da se ne biste postideli pred ostalim štreberima i pravdali se rečima „pa meni to treba samo za telefoniranje“…

Procesor mora da bude višejezgarni. Quadcore je postao minimum, a već u drugoj polovini godine preovladavali su octacore modeli najčešće u big.LITTLE formaciji (četiri jača + četiri slabija jezgra), a sada i u sve popularnijoj kombinaciji osam istih jezgara (najčešće Cortex‑A53) što predstavlja štedljiviju, a dovoljno moćnu varijantu. Zašto toliko jezgara? Pa dajte, nije valjda da stvarno samo telefonirate? Ko će da obradi sliku koju ste upravo snimili, da očita društvene mreže i prikaže sve notifikacije, reprodukuje filmić koji upravo gledate i očitava ekran, jer vi i dalje nervozno i hiperaktivno kuckate, listate, zumirate… Statistički gledano, uvek nedostaje bar jedno slobodno jezgro.

Memorije treba da bude što više, inače vam džaba mnogo jezgara. Bez 2/8 ne izlazite u društvo. RAM od 2 GB je minimum za normalan rad, a storage od 8 GB je sasvim „nategnut“ za sve što treba instalirati i držati na telefonu – 16 je već bolje, 32 je prava mera, a nije loše ako telefon podržava i microSD karticu. Zapravo, ko voli da slika i snima, potrebna mu je barem 64 GB kartica samo za to.

Ekran, mora da bude bar 5“, a nije loše i da je za nijansu veći – 5,1“ do 5,5“. Manje od 5“ je očigledni znak društvenog neuspeha, ali i više od 5,5“ može da bude protumačeno kao izraz nadmenosti. Što se tiče rezolucije, 1280×720 je na granici podnošljivosti, a mizernu HD rezoluciju možete da pravdate u društvu samo (očiglednom i povelikom) dioptrijom. FullHD je „prava mera“, ali će vas društvo s divljenjem pogledati ako imate QHD ekran (2560×1440). Što se tiče tehnologije, AMOLED je za prave geek‑ove jer je reprodukcija boja briljantna, a i fancy je što je to štedljiviji ekran, ali još uvek možete da opravdate dobar IPS ekran koji je svetliji i oštriji. Mada, čuvajte se, društvo može da bude i malo podozrivo – „šta će mu svetliji ekran, nije valjda terenac?“ ili u najmanju ruku „za ime sveta, ko još izlazi napolje?“ Na dobro obaveštenim tezgama s voćem na Zemunskoj pijaci već se šuška da će i Apple od 2016. godine preći na OLED ekrane.

Kamere moraju da imaju dvocifrenu megapikselažu (dobro, može da prođe 8 Mp kod kamere za selfi), ali nije sve u broju piksela. Termini poput optičkog zuma, asferičnih sočiva, rafalnog snimanja ili laserskog fokusiranja uvek će vas izvući iz neugodne situacije u kojoj su vaše slike na Instagramu (fejsu, tviteru…) najružnije, pa zato nemaju lajkove.

Tarifa je nešto što se ne vidi na prvi pogled, ali predstavlja odlično sredstvo da devojci, očaranoj pokazanim gedžetom, zadate završni udarac. Nećete valjda u ključnom trenutku da kažete „ček’ samo da isključim Internet“ ili (kakav blam) da pitate konobara za WiFi šifru dok naručujete Moët & Chandon. Ta vam neće ni foršpajz sačekati, otići će da napuderiše nos i više se nikad neće pojaviti. Zato obavezno nabavite neku opaku tarifu s mnogo Interneta i, podrazumeva se, LTE pristupom.

To je, ukratko, bio Mob Code za 2015. godinu, koja se i nije preterano istakla revolucionarnim novostima mobilne telefonije. A nije se istakla ni u ostalim aspektima, pa s velikom nadom očekujemo šta će doneti 2016. Naravno, postoji mala mogućnost da se godina vrati ako pronađemo vremeplov, ali bojim se da bi mnogi blokirali pristup broju 2015…

‘; echo ‘

‘ . ‘Sledeća strana -> iPhone 6 / Plus‘ . ‘

‘; break; } ?>


* – Napomena: nakon pobednika u kategoriji, sajtovi su prikazani abecednim redosledom

WebTop50-2013

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , , , , , ,