NIS: Robotizacija poslovnih aktivnosti
Robotizacija… nekada deo naučne fantastike, danas se stavlja praktično u strateški fokus svih kompanija koje žele dodatno da unaprede efikasnost poslovanja i konkurentnost na tržištu.
Koliko god se smatralo da su procesi robotizacije još pod okriljem sci-fi domena, čini se da oni uspešno „osvajaju” sve veći broj industrija, počev od zdravstva, bankarstva, proizvodnje, maloprodaje, telekomunikacija. Svoje mesto sektor robotske automatizacije procesa nalazi na svim listama top-tech brendova za 2023. godinu, a raspon primene je širok – od automatizovanih e-poruka, obrade zahteva, do pojednostavljenja tokova procesa ili poslovnih operacija.
Šta je RPA?
Robotic Process Automation ili Robotizacija poslovnih procesa (RPA) je način automatizacije poslovnih aktivnosti koji omogućuje kompanijama da automatizuju i ubrzaju određene poslovne procese, uz oslobađanje zaposlenih za kreativnije zadatke. Prednosti primene RPA su mnogobrojne – od poboljšanja kvaliteta, preciznosti i tačnosti izvršenja zadataka do znatnih ušteda novca, ali i vremena utrošenog na obavljanje procesa i potencijalno ispravljanje grešaka koje se događaju kao posledica ljudskog faktora.
Robotizacija poslovnih procesa danas je jedan od najbrže rastućih sektora koji nije zaobišao ni „najtvrđe” tržišne igrače, pa tako i naftaši, koji se tradicionalno smatraju konzervativnom industrijskom granom, uveliko primenjuju sve dobre strane ove aktivnosti. Naftne kompanije su više nego zainteresovane da uz pomoć RPA doprinesu optimizaciji biznis procesa, ali i automatizaciji aktivnosti koje su bazirane na standardnim nepromenjivim pravilima. Izuzetak nije ni domaći NIS, koji je od 2020. do danas robotizovao više od 20 biznis procesa.
Izazov za mlade – kako kreirati robota
„NIS je pre dve godine započeo rad na aktivnostima na robotizaciji poslovnih aktivnosti koje bi u budućnosti doprinele povećanju efikasnosti zaposlenih, bržem izvršenju aktivnosti, ali i omogućile više vremena zaposlenima za bavljenje kreativnijim i produktivnijim poslovima. Ove izmene povećavaju zadovoljstvo zaposlenih, tačnost i kvalitet procesa, te smanjuju broj grešaka pri izvršavanju procesa”, navode u NIS-u.
Budući da je robotizacija uzela maha u domaćoj naftnoj kompaniji, u NIS-u najavljuju proširenje tima koji se bavi ovim procesom. Reč je o mladim i perspektivnim studentima koji su zainteresovani za rad u IT sektoru.
„Nedavno smo završili konkurs u okviru kog smo pozvali sve zainteresovane studente tehničkih i računarskih fakulteta, kao i studente završnih godina viših škola tehničkog i računarskog usmerenja, koji su spremni da učestvuju u svojevrsnom izazovu i kreiraju robota, te time doprinesu automatizaciji poslovnih procesa u NIS-u. Nakon završenih testiranja iz oblasti IT i programiranja, biće odabrano pet studenata koji od sredine marta počinju rad na projektu. Želja nam je da upravo ovi mladi ljudi kroz sinergiju sopstvene vizije i novih ideja doprinesu sve većoj implementaciji RPA u biznis segmente, čime ćemo ubrzati realizaciju poslovnih aktivnosti na svim nivoima u kompaniji”, ističu u NIS-u.
Pored rada na izazovnom projektu, od značaja za studente je i njegova fleksibilnost, jer će im biti omogućeno da rad usklade sa obavezama na fakultetu, da rade od kuće ili po potrebi i u dogovoru sa svojim mentorom imaju kraći radni dan. Kako kažu u našoj vodećoj naftnoj kompaniji, ovo je odlična šansa za sve mlade koji sebe u budućnosti vide na nekoj od RPA pozicija jer je nakon završetka projekta otvorena i mogućnost zaposlenja u kompaniji ukoliko za to postoji obostrana zainteresovanost i otvorene pozicije za RPA programere u NIS-u.
Korisna adresa: nis.rs